Óriás mamutfenyőfa

Az óriás mamutfenyő vagy hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum) régebben a mocsárciprusfélék (Taxodiaceae), manapság inkább a ciprusfélék (Cupressaceae) családjába sorolt monotipikus Sequoiadendron nemzetség egyetlen faja. Korábban egyes szerzők, közeli rokonával, az örökzöld mamutfenyővel egy nemzetségbe (Sequoia) sorolták Sequoia giganteum néven. A Földön élő legnagyobb testtömegű élőlények ennek a fajnak a képviselői. A legöregebb, ismert példány 3200 éves; törzsének átmérője 12 méter, magassága 94 méter, becsült tömege mintegy 1000 tonna.

Előhelye

Tipikus holarktikus faj; természetes elterjedési területét az atlanti-pacifikus flóraterületen, Kalifornia állam hegyvidékein találjuk, ahol minden vadon élő állománya védett. Legnagyobb és legsűrűbb populációja a Sequoia Nemzeti Parkban, a Kings Canyonban nő. Itt számos, nyolcvan méternél magasabb, a hat méterhez közeli törzsátmérőjű példánya látható.

 

Megjelenés

Bár rokona, az örökzöld mamutfenyő magasabbra nő, az óriás mamutfenyő törzse rendszerint vastagabb, ezért ezt tekintjük a Föld legnagyobb (tömegű) élőlényének. Természetes élőhelyén száz méternél is magasabbra nőhet; Magyarországon a legnagyobb példányok 30–40 méter magasak. Zárt állományokban koronája keskeny, kúpos; lombja sötétzöld, tömött. Vörösesbarna taplószerűen rugalmas kérge az idős fákon akár 60 cm vastag is lehet. Toboza mintegy 8 cm hosszú, tojás alakú.

Vissza

Kezdőlap

.