Futómű beállítási adatok

A futómű beállítási adatai:

Az angol kifejezések segítségül:

rear wheels - hátsó kerekek

front wheels - első kerekek

camber - kerékdőlés

castor - utánfutás (csaphátradőlés)

king pin inclination - csapterpesztés

toe-in - kerékösszetartás

track difference at 20 steering lock of inner wheel - kanyarodási szögeltérés 20 fokra elkormányzott kerekeknél a belső keréken.

Egy kis elmélet:

A futómű biztosítja az autó kapcsolatát a talajjal, fontossága nem kérdőjelezhető meg. Elemei a haladással, különböző irányba való elfordulással kapcsolatos részek; a rugózás, lengéscsillapítás és stabilitását biztosító szerkezeti elemek, valamint a kerékmeghajtások szerkezete. A kerékfelfüggesztés összeköti a kerekeket az alvázzal/karosszériával. Átviszi a jármű súlyát és a tömegerőket a kerekekre, másrészt a kerekek fékezési, meghajtó és oldalvezetési erőit a felépítményre.

A futómű beállításának optimális értékeit a gyárak mindenautótípushoz pontosan megadják. Ezen előírások elhanyagolása, rossz beállítása rendellenes gumikopáshoz, a futómű idő előtti rongálódásához vezethet. A futómű beállításának minősége nagymértékben befolyásolja a jármű menetviszonyait. Régen gyakran csupán a kerékösszetartást és a kerékdőlést mérték, ami sajnos nem elegendő a tökéletes geometria beállításához. Magyarországon csupán a hetvenes évektől terjedtek el a pontos beállítást lehetővé tevő berendezések - persze a haza járműpark minősége és sebessége is elmaradt Nyugat-Európáétól. Manapság minden futóműves korszerű berendezésekkel dolgozik, gondot leginkább a régi modellekhez való adatok hiánya okozhat.

Miért is van a dologra szükség? Mert a berugózások, a kanyarodás során minden megváltozik, így "szuboptimális" megoldásra van szükség, tehát amikor összességében a legjobb viselkedést érjük el.

Kerékdőlés: akerék síkja a függőlegestől általában eltérő. A gépkocsi hossztengelyéhez képest a kerekek felső széle kifelé (pozitív) vagy befelé (negatív) dől. Nagysága típusonként változik. Feladatai közé tartozik a kerékcsapágyak egyirányú támasztása (holtjáték korlátozása, csapágy terhelésének csökkentése) és csökkenteni a kormányzási nyomatékot. (Nem minden típuson állítható).

A kerékdőlés nem megfelelő értéke az alábbi hibákat okozhatja:

- túlságosan nagy negatív kerékdőlés: nagy sebességnél jobb oldalvezetés, de egyben növekvő tengelyterhelés és túlhevülő a gumiabroncs

- túlságosan kis mértékű kerékdőlés (pozitív): rosszabb oldalvezetés, nagyobb mértékű abroncskopás.

Kerékösszetartás: felülnézetben a kerekek egymástól mért távolsága a mellső tengely előtt és mögött nem egyezik meg. Ha a tengely előtt kisebb ez a távolság, akkor kerékösszetartásról, ha mögötte, akkor széttartásról beszélhetünk. A kerékdőlés hatására a kerekek a dőlés irányába igyekeznek elkanyarodni, és az ebből adódó igénybevételt csökkenti ill. ellensúlyozza az összetartás. A kerékösszetartás korlátozza a kormányholtjátékot, csökkenti a kerekek szétállási hajlamát, javítja a nyomtartást. Minden autón állítható, egyes típusokon a hátsó futóművön is.

Csapterpesztés: a csapterpesztés hatására a kerék talppontja és a csapszeg képzeletbeli meghosszabbított vonala a talajon közelebb kerül egymáshoz. Így a kerék elfordításához szükséges erő nyomatékának karja csökken, könnyebb lesz az elkormányzás. A csapterpesztés szögértéke mindig nagyobb, mint a kerékdőlésé, ezért kormányzáskor a jármű megemelkedik, így visszakormányzáskor a kocsi saját tömege is segíti a vezetőt a kormány visszaforgatásában. Előfordul, hogy a csapszeg tengelyvonala a kerék talppontján kívül metszi a talajt.

A csapterpesztés nem megfelelő értékéből eredő hibajelenségek:

- a csapterpesztés értéke túlságosan nagy: nagy kormányzási erő-szükséglet

- a csapterpesztés értéke túlságosan kicsi: rossz kormány-visszatérítő hatás, gumiabroncs élettartam csökkenés

- eltérő kétoldali csapterpesztés: az autó „elhúz”.

Utánfutás: elősegíti az egyenes úton való haladást. A csapszeg középvonalának elvi meghosszabítása - pozitív dőlés esetén - haladáskor megelőzi a kerék talppontját, vagyis a gépkocsit mozgató erő mintegy maga után húzza a kereket (bevásárlókocsi-effektus). Negatív dőlésnél a kerék előzi meg az erőhatást, azaz maga után húzza az autót, ezért fordulékonyabbak az első kerék-meghajtású gépkocsik.

Az utánfutás nem megfelelő értékéből eredő hibajelenségek:

- az utánfutás értéke túlságosan nagy (pozitív): nagy kormányzási erő-szükséglet

- az utánfutás értéke túlságosan kicsi (negatív): rossz kormány-visszatérítő hatás, gumiabroncs élettartam csökkenés

- eltérő kétoldali utánfutás: az autó „elhúz”.

Kanyarodási szögeltérés: a kétoldali kormányzott kerekek talpfelületének elfordulási szögkülönbsége az egyik (általában a belső) kerék bekormányzása esetén. Az autógyárak leggyakrabban 20 fokos bekormányzásra adják meg az értéket. Szükségessége a külső és belső íven haladó kerekek fordulási sugáreltéréséből adódik. A kormányzási szögeltérés mérése a kormánytrapéz megfelelő működéséről ad felvilágosítást.

A kanyarodási szögeltérés nem megfelelő értéke esetén megnő az abroncskopás és ívmenetben a jármű kitörhet a kanyarból.

© mb-w108