II. fejezet: János-hegy - Hárs-hegy
Zugliget - János-hegy - Szépjuhászné - Hárs-hegy - Kis-Hárs-hegy - Hűvösvölgy

A kezdőpont után elhaladunk két 1000-es típusú villamos mellett. A zöld háromszögön (Z^) indulunk fel a Zugligeti úton, egészen a kőtámfalba épített lépcsőig, ahol bevetjük magunkat az erdőbe. Továbbra is a Z^-n haladva a kerítésnél megpillantjuk a zöld út jelét (Z-), de mi a János-hegy tetejére felvezető Z^-n haladunk végig. Bal oldalon megjelenik egy szikla, amin még visszatekinthetünk Zugligetbe, majd továbbhaladva sziklák tetején, viszont másik sziklák tövében húzódó ösvényen, egészen a második lépcsőig, ahol elkezdünk újra kapaszkodni felfelé. Aztán ez a lépcső lejtőre vált, majd kiegyenesedik: meg is érkeztünk utunk első állomásához, a Tündér-sziklához, ahol az előző panorámának javított változatát kapjuk, előtérben a Tündér-sziklával.
Miután kibámészkodtuk magunkat, el is indulhatunk még egy kicsit javítani a kilátáson. Egy adag lépcsőzés után felérünk a Tündér-hegy tetejére, ahol az aszfaltos útra (Tündérhegyi út) jobbra fordul a Z^jelzés - tehát mi is. Hamarosan áthaldunk a Libegő alatt, amin az elkényelmesedett (illetve rászorult, vagy kisebb erőfeszítésre sem hajlandó) "turisták" utaznak felfelé. A Libegő után hamarosan elhagyjuk a műutat, majd az erdőre jellemző lesz a fenyőerdő-foltok jelenléte, de azt nem csak látjuk, hanem érezzük is. Aztán az út egyre jobban lejt és szűkül: a korábbi kétkeréknyomos út összeszűkül félig benőtt ösvénnyé.
Majd hirtelen újra kiszélesedik, egy elágazáshoz értünk: itt elkanyarodunk balra Z^-n (fel a János-hegyre), vagy mehetünk egyenesen is a Z+-n(levágva a jános-hegyi kerülőt, és egyenes Szépjuhásznéhoz megyünk, tehát olyan túrarövidítési lehetőség). A szöveg inkább a Z^-n folytatódik, mert ez ugyan nehezebb, de szebb, mert a kilátás az egyetlen dolog a vadonban, amit nem adnak ingyen. A műúton (Jánoshegyi út) balra fordulunk, de hamarosan a Z^ szerencsére egy ösvényre letér, illetve fel. Ezt a műút-ügyet még egyszer meg kell ismételni. El is érünk a jános-hegyi elágazásra, ahol a Z^ találkozik a piros úttal (P-), és együtt haladnak tovább fel a csúcsra, az Erzsébet-kilátóhoz. Ezen a helyen lehet választani a gyorsabb és erdeibb lépcső, valamint a városiasabb és könnyebb lejtős út között (a turistajelzések egyébként a lépcsőn mennek). Érdemes megmászni a kilátó száznál is több lépcsőjét, mert a legcsúcsán teljes körpanoráma tárul elénk. Érdemes elgondolkodni itt, a túraútvonalunk második állomásán, hogy megérte-e onnan a távoli, de legfőképp lenti Zugligetből felmászni ide...

Innen a P- úton megyünk le a hegyről: irány a János-hegy és a Hárs-hegy közötti völgyben elhelyezkedő Szépjuhászné. A lejtő később kiegyenesedik, de utána nem sokkal újabb lejtő következik. El is értünk a Pozsonyi-hegy csúcsára... Elvi problémákat vet fel, hogy végig csak lefelé ereszkedtünk, mégis egy hegycsúcsra érkezünk... A "hegytetőn" található elágazástól a P- és a sárga út (S-) együtt megy tovább. Tehát mondhatjuk, hogy lassan át ér térünk a "S-"-ra. Hamarosan csatlakozik az a Z+, amin elhaladhattunk volna még a János-hegy megmászása előtt, további 30 méter után a P+ is becsatlakozik. Meg is érkeztünk Szépjuhásznéhoz.
A Budakeszi úton átkelünk, majd megtesszük ezt a Széchényi-hegyi Gyermekvasút keskenynyomtávú (670 mm) vágányán, majd megint elágazáshoz érkezünk: innen továbbra is a S- úton haladunk, és elkezdünk felkapaszkodni a Hárs-hegyre. Az út egyre kavicsosabb, majd hirtelen a kavicsok elmaradnak, de velük együtt szűnik meg a sűrű erdő és a kaptató is. Innen már az egyenes és sima úton át hamar felérünk a Hárs-hegy tetején álló Kaán Károly-kilátóhoz, utunk harmadik állomásához. Egy kőlépcső és ötvenkilenc falépcső megmászása után újabb panoráma tárul elénk, ami az előző alternatív változata, mert inkább észak felé tudunk tovább látni, dél felé a János-hegy vonulata eltakarja.
Folytatva a túrát továbbra is a S- úton, rövidesen egy fahídhoz érünk, amiről megnézhetjük a hárs-hegyi Báthory-barlang alsó bejáratát, ami természetesen le van zárva, de nem felnyitható technikával. A felső bejárattal szemben lévő fán található koszorú hirdeti, hogy ez a barlang bizony életveszélyes... De nem csak koszrú, hanem egy faasztal is található itt: remek ebédelési lehetőségeket kínál. A további utunkat végigkísérik padok, asztalok és szemetesek. Néha hallani a gyermekvasút Mk45-ös dízelmozdonyának dörmögését. Közben a táj kezd egyre jobban elhagyott park-illúziót kelteni.
Újabb elágazáshoz érünk, ahol a szokásos csúcsminőségű tábla fogad egy szinte csábító ajánlattal: a Kis-Hárs-hegyi kilátóhoz vezető sárga háromszög (S^) jelzésű út mindössze 200 méter! Amint felérünk, lehangoló látvány fogad minket: a kilátó érdekes konstrukció: száz százalékban farönkökből épült jó 30 éve, mára egy kicsit rossz állapotba került, de a tetejéről természetesen 360°-os pamoráma tekinthető meg. Innen végigkövethetjük eddigi utunkat, Zugligettől kezdve János-hegyen és Szépilonán át a Hárs-hegyig.

Visszamegyünk a S^ úton az elágazásig, majd ezután a kis kitérő után folytatjuk a sétánkat a S- úton, Hűvösvölgy felé. Ha a bozótból avarcsörgést hallunk, akkor az valószínűleg feketerigó: hasonlóan a nappalilepkékhez és a cinkékhez igen elterjedt a Hárs-hegyen és a környékén, egyébként védett. Talán csodálkozhatunk rajta, hogy milyen közel vagyunk a városhoz, de bármilyen furcsa, galambok nincsenek itt (egyik típus se)!
Folytatás hamarosan... Látogass el később!
McE©
2007.08.12.