merevlemez
A merevlemezek
(Hard disks)
 
Általánosságban
Általánosságban
A merevlemez berendezés, mely az adatokat mágnesezhetõ réteggel bevont lemezeken tárolja, melyet a forgó lemez fölött mozgó író/olvasó fej ír, vagy olvas. A lemezek állandóan forognak, forgási sebességüket rpm-ben adják meg (Rotation Per Minute, azaz fordulat per perc; általában 5400 – 7200, SCSI csatolásúaknál 10 000 – 15 000 közötti).
Felépítés
Partíciók és fájlrendszerek
A merevlemez telepítése
Terminológia
SCSI
RAID
Hasznos linkek

A fej körülbelül 1 (Hitachi, régebben IBM meghajtókban 0,19) nanométeres légpárnán repül a lemezek felett, ezért egy apró porszem is tönkreteheti azokat! Összeszerelésük ezért speciális körülmények között, pormentes üzemcsarnokban, úgynevezett „tisztatérben” történik. 

E
gy winchesterben több lemez is van: mindegyikhez két fej tartozik: alul-felül egy. Mivel az azonos fej, és lemezszámú meghajtók kapacitása eltérõ lehet, a végleges kapacitást és az adattárolásra használt területeket a gyártás során, úgynevezett „szervóírással” alakítják ki. A HDD-beli lemezeket azonos központú, különbözõ sugarú körök tagolják, ezeket sávoknak (trackeknek) nevezzük. A sávok azonosítása számokkal történik, a legkülsõ sáv a 0-s sorszámú. Azokat a sávokat melyek egymás alatt helyezkednek el cilindernek nevezzük.

A sávokat tovább lehet bontani ún. szektorokra. Ezeket is sorszámozzák, ezek eggyel kezdõdnek. A könnyebbség kedvéért a winchester 3-4 szektort együtt szokott kezelni, ezek a szektorcsoportok, a clusterek.


Karbantartás
(Töredezettségmentesítés + Lemezkarbantartó)

A SCANDISK és DEFRAG parancsok

1. A lemez ellenõrzése, kísérlet a fizikai és logikai hibák kijavítására:

SCANDISK meghajtó: /kapcsoló(k) ( külsõ parancs ) ahol

       a. meghajtó: mindig azt a meghajtót jelöli, amelyiket vizsgálni akarjuk )
       b. kapcsoló:
                        /all minden meghajtó ellenõrzésre és javításra kerül
                        /autofix a hibák automatikusan javításra kerülnek
                        /nosave az elveszett clusterek törlésre kerülnek
                                (nélküle a gyökérkönyvtárban létrehozott fájlba íródnak)

A parancs ellenõrzi:
    a fájl-elhelyezkedési táblát (FAT)
    a könyvtár- és fájlszerkezetet
    a lemez fizikai felületét (hibás szektorok) stb.

2. A fájlok töredezettségének megszûntetése a lemezen:

    A sok írás és olvasás hatására a fájlok egyes részei szétszórtan helyezkednek el a lemezen. Minél több részbõl kell egy fájlt összerakni a számítógépnek, annál tovább tart a lemezre írás és olvasás ideje.

    A DEFRAG parancs újraszervezi az állományok tárolását a lemezen. Az azonos fájlhoz tartozó részeket egymás után helyezi el a lemezen (vagyis megszünteti a töredezettséget), így csökkenti az írás-olvasás idejét.

                DEFRAG meghajtó: /kapcsoló(k) ( külsõ parancs )

          a. meghajtó: mindig azt a meghajtót jelöli, amelyiket vizsgálni akarjuk )
          b. kapcsoló:
                    /f megszûnteti a töredezettséget és az állományokat szorosan
                 
Néhány hasznos kifejezés

        Területi sûrûség (Areal Density) – Általában byte/négyzethüvelykben mérik. Minél nagyobb ez az érték annál több bit fog másodpercenként az olvasófej alá kerülni, ami az adatátvitelt gyorsítja. A területi sûrûséget gyakran figyelmen kívül hagyják a vásárláskor, pedig legalább annyira jelentõs a teljesítmény szempontjából, mint a forgási sebesség. A nagyobb területi sûrûség nagyobb merevlemezt és gyorsabb adatátvitelt jelent.

        Forgási sebesség (Rotational Speed) – Általában fordulat/perc-ben (RPM) mérik, és a jelenlegi meghajtók 4500RPM és 12000RPM között vannak. A forgási sebesség egyértelmûen meghatározza a meghajtó sebességét. Ha megduplázzuk a forgási sebességet és minden más konstans marad, akkor megduplázódik az adat tárolásának és elõhívásának a sebessége. Tehát a nagyobb forgási sebesség nagyobb teljesítményt jelent, és vásárláskor ezt kell legelõször figyelembe venni.

        Elérési idõ (Seek time) – Egy sáv megtalálásának ideje a merevlemezen. Ezt a számot nagyon zavarosan szokták használni. Néha a cégek kilistázzák a sávok közötti elérési idõket (ami jobb esetben 1-4ms között helyezkedik el), de az is lehetséges, hogy átlag elérési idõt adnak meg. (ami általában 6-13ms között van). Nem valószínû, hogy ez a szám különösebben befolyásolna vásárláskor, mivel az azonos áron kapható meghajtók között alig van 1ms-nyi különbség.

        MTBF – Mean Time Between Failure – A meghajtó várható élettartama. Ez az idõ általában jóval hosszabb, mint amennyi ideig meg akarod tartani a meghajtót. Ezt a számot figyelmen kívül lehet hagyni.

        Cache– Az a hely, ahol az adat várakozik a korong és a végsõ helye között. A nagy cache általában nagyobb teljesítményt jelent, de van egy pont, ahol már nem növeli a teljesítményt, csak az árat. Ne fizess több cache-ért, ha a teljesítményváltozás csekély. A forgási sebesség és a területi sûrûség nagyobb szerepet játszanak a merevlemez teljesítményében.

        Korong (Platter) – Maga a lemez. Ezen a korongon van az a mágneses anyag, ami a 0-kat és 1-eket tárolja. A legtöbb merevlemez több ilyen koronggal rendelkezik. A legtöbb 3,5 hüvelyk átmérõjû, és a különbségek nem olyan mértékûek, amik befolyásolnák a vásárlást.
       egymás után helyezi el a lemezen.