TOJÁSFEJEK - MÓKÁS AJÁNDÉK

Kedves ajándékot vagy asztaldíszt készíthetünk, ha füvet hajtatunk tojáshéjban. A fű 4-5 nap alatt nő meg, így hamar el kell kezdenünk az előkészületeket, hogy húsvétra szép legyen.

Szükséges: fűmag, laza föld, temperafesték vagy alkoholos filc, ecset.

Először is le kell fejezni a tojásokat - kifújjuk, majd pengével óvatosan leszedjük a tojáshéj felső részét. A száraz tojáscsészére fessünk arcot, vagy tetszőleges mintát, és állítsuk tojástartó dobozba. Érdemes alkoholos filcet használni, hogy a fű locsolásakor ne maszatolódjon el a rajzunk.
Töltsük meg a héjat kevés földdel, és szórjuk bele a fűmagot, erre szórjunk egy kevés földet, és mindig tartsuk nedvesen. Amikor előbukkannak a fűszálak, tegyük napos helyre. Amikor a fű kellő hosszúságú, csináljunk belőle frizurát, és állítsuk a kívánt helyre

 

 

7+1 VIRÁGOS ÖTLET

Sz. Dóri
Nõk Lapja Cafe
2006.04.03

 

A szürke tél után végre teljes erővel berobbant a tavasz. Ha ezt a vidám hangulatot nem csak a természetben szeretnéd élvezni, frissítsd fel picit a környezeted. Íme, néhány színes ötlet, amivel pillanatok alatt feldobhatod a megszokott enteriőrt.

Ezeket a virágokat használd:

tulipán
• jácint
• nárcisz
• frézia
• rózsa
• fürtös gyöngyike

Szobád alaphangulatán sokat lendítenek a meleg, pasztell színek – ne rettenj meg a lilától, mályvától, pinktől vagy a barbi-rózsaszíntől sem. Persze nem kell mindjárt átmázolnod a falakat, elég, ha beszerzel egy rakás tavaszi virágot, és egy kis kreativitással egyedi kiegészítőket varázsolsz belőlük - az ördög úgyis a részletekben rejlik.

 1. Flower power


A megunhatatlan variációban elrendezhető virágdíszek már-már klasszikus lakásdíszítő dekorációnak számítanak. Legyen szó cserepes vagy vágott virágról, kellemes illatukkal, vidám színeikkel mindenképpen a frissesség érzetét lopják lakásunkba. Bányászd hát elő a házban fellelhető összes üveg-, cserép és kerámiavázát, és pakold őket tele vágott virágokkal. Az egész lakást betöltő intenzív virágillat egyből jobb kedvre derít majd. A még alig rügyező ágakat is vázába dughatod, langyos vízben tartva néhány nap alatt virágba borulnak.

Tipp: apró, fehér kavicsokkal tölts meg egy üvegedényt, önts rá egy kevéske vizet, és szúrj a kavicsok közé egy-két szál vágott virágot.

2. Jácintok festék-fürdőben

Biztos nálad is akad egy üresen árválkodó laposabb üvegtál. Töltsd meg vízzel, amit előzőleg ruha-vagy akvarellfestékkel színesre festettél, és dobj bele apró színes jácint-fejeket. Ha nincs üvegedényed, egy szimpla vizespohárból is tetszetős alkalmi dekorációt varázsolhatsz

Tipp: dobj egy-két úszógyertyát a virágfejek közé, így este is gyönyörködhetsz a látványban.

3. Váza – papírból

Nem kell méregdrága dekor-vázákra költened, elég, ha van otthon egy kiszuperált befőttes- vagy üdítős üveg. Szükséged lesz még egy ív színes gyűrt csomagolópapírra, amit akár te magad is előállíthatsz.

Vágj ki egy, a kiválasztott üveg méretéhez passzoló darabot a csomagolóból, és egyszerűen tekerd körbe az üveget, mintha ajándékot csomagolnál be. A csomagoló picit érjen túl az üveg peremén. Alul ragasztóval vagy celluxszal rögzítheted, felül pedig tekerd körbe egy darab raffiával vagy dekor-üzletekben kapható sodrott papírzsineggel. Ha ezzel megvagy, töltsd meg vízzel az üveget, és dobj a vázádba friss nárciszt, jácintot.


Extra tipp: készíts csomagolópapírt! Melegíts fel egy nagyobb lábasban vizet, oldj fel benne egy tasak ruhafestéket, majd dobd bele a színezendő (nem túl vékony) papírdarabot. Óvatosan merítsd bele a papírt, nehogy elszakadjon. Tíz perc áztatás után vedd ki, csöpögtesd le, gyűrködd meg, majd simítsd ki, és szárítsd meg egy ruhaszárító-kötélre csipeszelve.

4. Mécses is, váza is


Az előbb bemutatott verziót továbbfejlesztheted, ha a virágokat nem a vázába, hanem azon kívülre helyezed el. Amikor körbetekered az üveg száját, óvatosan rögzíts egy szál mini-nárciszt, jácintot vagy fürtös gyöngyikét az üveg oldalához. Végül helyezz egy teamécsest az üveg aljára, és gyújtsd meg

Tipp: Érdemes szélesebb üveget választani, hogy elférjen benne a mécses.

Ezek a friss virágokkal készült dekorációk ugyan nem lesznek túl tartósak, de pont ettől izgalmasak - hetente más-más virággal kísérletezhetsz, így sosem válik majd unalmassá.

5. Festett üvegdíszek


A dísz elkészítéséhez szinte bármilyen üvegtárgyat felhasználhatsz, hiszen az apró, festett virágok mindenen egyformán jól mutatnak. A minták felviteléhez válogass össze élénk színű üvegfestéket.
Mielőtt nekilátsz a festésnek, meleg, szappanos vízzel tisztítsd meg a díszítendő felületet a szennyeződésektől.

Tipp: A díszek felfestéséhez használhatsz előre gyártott sablont is, ha nem bízol kézügyességedben.

6. Illatozó organza-csoda

Ennek a rózsabimbókkal megtöltött apró tasaknak az elkészítéséhez csupán organza anyagra és szárított rózsabimbókra van szükségünk. A legszebb az, ha egymással harmonizáló színeket válogatsz össze, de ha nem ragaszkodsz hozzá, az sem baj. Mielőtt beletennéd a rózsafejeket a tasakokba, cseppents rájuk néhány csepp virágillatú illóolajat, végül a tasak száját kösd át egy masnival.

Tipp: ha nincs kéznél rózsabimbó, pot-pourri-val is megtöltheted a zsákocskákat.


 

7. Öltöztess virágcserepet!

A legegyszerűbb virágcserépből is színpompás szobadíszt varázsolhatsz, ha színes anyagokból készített „ruhába” bújtatod. A remekmű elkészítéséhez jól jöhetnek a maradék textíliák, nézz hát körül a varródoboz alján. A legjobb tartása a lenvászonnak van, érdemes ebből megvarrni a zsákocskát.

 

 

+1 tipp: Virágba borult függöny


Kapj elő egy egyszerű fehér lapot, rajzolj rá tetszőleges méretű és formájú virágokat, majd ollóval óvatosan vágd ki őket. A hátoldalukra ragassz fel egy-egy darab celluxot, úgy, hogy egyik felével a függönyre ragaszthatóak legyenek. Jól nyomkodd oda őket a függönyhöz, és már kész is a dekoráció. A minták egyszínű, áttetsző függönyön mutatnak igazán jól.

Tipp: vághatsz ki pillangóformákat vagy éppen madarakat is!

 

TOJÁSDÍSZÍTÉS

Húsvét alkalmával szinte mindenhol festenek vagy díszítenek tojást. Kerülhet az ünnepi asztalra és lehet a locsolók ajándéka is. Készülhet főtt tojásból, ezt elfogyasztják az ünnepek alatt, és díszíthetnek kifújt tojást, amit általában a következő Húsvétig megőriznek.
A tojás lehet egyszínű, általában piros (kék, sárga, zöld -és amilyenre a festőlé sikerül), de lehet különféle technikával készített díszes, rajzos is.

Figyelem!!!

A tojás nagy víz-, fehérje- és zsírtartalma miatt jó táptalaja a mikroorganizmusoknak, ezért csak friss tojásokat használjatok fel!

Hogyan lehet megállapítani, hogy friss a tojás?

Ha megrázzátok a nyers tojást és annak belseje csak alig mozog, a tojás friss

"Úszópróba": a nyers tojásokat tegyétek annyi sós vízbe, hogy bőven ellepje. A friss tojások lesüllyednek az edény aljára, a régebbi tojások felemelkednek a víz felszínére.

A tojás főzése

-
Csak friss tojást főzzetek meg
- A főzővízbe tegyetek sót vagy ecetet, a megrepedt tojások nem futnak ki.
- Festeni és díszíteni ugyan nem lehet őket, de az ünnepi asztalra, azonnali fogyasztásra megfelelőek
- Forrás után 10 percig főzzétek a tojásokat
- Amikor megfőttek a tojások, azonnal hűtsétek le hideg vízzel, mert így könnyebb lesz majd meghámozni
- A megfestett, megírt tojásokat kenjétek be zsírral vagy olajjal, mert így a tojás pórusain nem tudnak behatolni a mikroorganizmusok, emellett szép fényesek lesznek

 

TOJÁSDÍSZÍTÉSI LEHETŐSÉGEK

Festés

Ma
már sokféle kiváló festéket lehet kapni a boltokban, ami megkönnyíti a tojásfestést, érdemes azonban kipróbálni a hagyományos festési eljárások közül is néhányat. Talán legismertebb a vöröshagyma héjával való festés. A hagymának a száraz, színes külső héját kell összegyűjteni, jó sokat. A festés alkalmával a hagymahéjra öntsetek vizet, szülői felügyelettel forraljátok fel, és ebben a lében áztassátok az előzőleg kémányre főzött tojást, ami így barnás színű lesz. Minél tovább hagyjátok a festőlében, annál sötétebbre szineződik a tojás. Száradás után olajjal vagy szalonnabőrrel lehet fényesíteni.

További természetes festékek: beige - hagymahéjjal főzni kék - áfonyalében vagy szárított bodzabogyó főzetében áztatni barna - fekete teában vagy erős kávéfőzetben áztatni zöld - spenótlébe tenni rózsaszín - málnaszörpbe tenni piros - ecetes céklalébe tenni, vagy lilahagyma héjával főzni

Írás

Az
írott, vagy hímzett tojást is könnyen elkészíthetitek, a festéken és az anyukátok segítségén kívül egy - lehetőleg méhviaszból készült gyertya -, és egy pálcika kell hozzá. Azok, akik művészi szinten foglalkoznak a tojásdíszítéssel írókát használnak, innen a technika neve. AZ íróka egy fémcsövecske, amit hozzáerősítenek egy pálcikához, ennek segítégével rajzolnak mintákat a tojásra. Enélkül is lehet írni a tojást, arra kell csak vigyáznotok, hogy a viasz folyékony maradjon (ezért kell a szülői segítség, egyébként pedig tojást festeni igazán csak többen jó!). A viasszal rajzoljatok a főtt tojásra díszítést, ezután fesétek a kívánt színre. A festék nem fogja meg a viaszos helyeket, a festés után ezek világosak maradnak. Ha nagyon ügyesek vagytok, a viaszt le is kaparhatjátok a tojáshéjról, akkor még szebben kirajzolódik a mintátok.
Segítségül néhány hagyományos mintát mutatunk nektek. Ezek közös jellemzője, hogy a tojást kettő, négy vagy hat résre osztják, s ezekbe a részekbe rajzolják az azonos mintákat. Aki nagyon ügyes, személyre szóló mondatot is írhat a tojásra.


Végül még egy jó tanács: a tojásfestést csak nagyon tiszta kézzel lehet végezni, mert akkor lesz igazán szép!

Batikolás

Vannak
olyanok is, akik úgy gondolják, nem tudnak ügyesen rajzolni, nekik sem kell lemondani a díszes tojásról, ők megpróbálkozhatnak a batikolással. Ehhez a már ismert tojásfestő leveken túl apró, érdekes rajzolatú levelek szükségesek. Ezeket a festés előtt parkokban, út mellett lehet begyűjteni. A főtt tojás héjára kell ezeket a leveleket rákötni, erre legjobb megoldás egy rossz harisnya. Ezután lehet a tojást -harisnyástól, levelestől- a tojásfestő lében megfesteni. A levél helye világos marad. Száradás után vedd le a tojásról a kötést, és fényesíts ki a művedet. Ennek a technikának a titka az, hogy szorosan legyen a levél a tojásra rögzítve.

Rátét

Igen
szép és különleges a csipkemaradékokkal történő díszítés. Rövidáru boltban lehet vásárolni csipkéből készült keskeny díszítő szalagokat. Ezeket egyszerű ragasztóval kell a tojásra erősíteni. Ez a technika legszebben a festetlen tojáshéjon érvényesül.

Folton-folt

Ehhez
a technikához hungarocellből készült tojásforma, egy éles kés, olló és sok szép színes anyagmaradék szükséges. Anyukádat kérd meg, hogy a hungarocell tojásba vágjon keskeny vonalakat, ezzel a tojást több részre lehet osztani. A részek formájánál kicsit nagyobb anyagdarabokat vágj ki, és ezek szélét -anyukád segítségével- nyomkodd a tojásba vágott résekbe. Az anyag ráfeszül a tojásra, egyúttal bevonja azt. Így különleges, időtálló tojásokat készíthetsz, ami a szobád dísze is lehet amellett, hogy kitűnő ajándék a locsolóknak.

Viasszal írt tojások,

Régi időkre tekint vissza és igen elterjedt volt a viasszal írott tojások festése. Mivel nagyon mutatósak az íly módon díszített tojások és a technika szinte határtalan teret enged a mintáknak és a fantáziának, még ma is nagyon kedvelt módja ez a hímestojás készítésnek.


Elkészítéséhez szükségünk lesz főtt tojásokra, amelyekre megolvasztott viasszal (vagy gyertyával) íróka segítségével mintákat rajzolhatunk. Ügyelni kell arra, hogy az olvasztott viaszt mindig melegen tartsuk, hogy folyékony legyen és könnyen fel lehessen vinni a tojásra. Nagyon vigyázzunk magunkra és másokra, ha elcsöpögtetjük a forró viaszt könnyen megégethetjük magunkat.

Készíthetünk klasszikus írókát ( kb. 10 cm. hosszú ágdarab, egyik végét behasítjuk kb. 2-3 cm-re, és egy kis réz csövecskét erősítünk a hasítékba erős cérnával), de próbálkozhatunk más eszközökkel is mint például a tollbetét, hurkapálca, seprőcirok, stb.

Ha a mintákkal elkészültünk, akkor a festőlébe helyezzük a tojásokat. Ma már készen lehet kapni különböző tojásfestékeket por, tabletta, vagy lap formájában, amelyekből a használati útmutató alapján készíthetjük a színes festőleveket. Ezekben hagyjuk állni a tojásokat egészen addig amíg már szépen, egyenletesen befogta őket a festék. Akkor kivesszük, szárazra törölgetjük és a felesleges viaszt lekapargatjuk róla. Ha ezután még egy szalvétával át is dörgöljük, szép fényes tojásokat apunk.

Kedvcsinálónak és ötletadónak bemutatunk néhány egyszer mintát. Mindenkinek jó munkát és kellemes időtöltést kívánunk!

 

TERMÉSZETBARÁT TOJÁSFESTÉS

Itt a húsvét; bármennyire is húzza száját az asszonysereg, a locsolók mindig befutnak kellemes (?) illattal töltve meg a lakást és a hölgyek hajkoronáját. A városiak nagy része ma már lusta pepecselni a tojásfestéssel, ráadásul többszáz féle csokitojás kapható a boltokban; talán az édesszájú locsolók is jobban örülnek a nyalánkságnak, mint a sima főtt tojásnak. Mégis, nekem elképzelhetetlen a húsvét piros tojás nélkül. A festett tojás szép dísze az asztalnak, és pár nap alatt el is fogy.

Mennyivel szebb egy olyan tál, amin kézzel festett, fényes, dekoratív tojások is találhatók az áruházi "tömegtojások" között. Persze a locsolók orra elé tolt tojásos tálat rengeteg módon tehetjük egyedivé: jópofa tojástartókkal, növényekkel, virágokkal, színes szalvétával díszíthetjük. Ami azonban a legfontosabb: a szép és főleg a későbbiekben nyugodt lélekkel elfogyasztható festett tojás.

A boltokban kapható tojásfestékekben mesterséges színezőanyagok találhatók. Ezek egy része már bizonyítottan rákkeltő. Ha a tojásokat természetes festőnövényekkel fested, akkor is bátran fogyaszthatod majd őket, ha héjuk festés közben berepedt és a tojás fehérjéje színt kapott.

Ha így készíted a hímes tojást, nem kerül szennyező anyag a természetbe, sem a Te szervezetedbe! Lábosaidat sem fogja be úgy a festék, mint akármelyik mesterséges színezék.

Lássuk tehát a hagyományos tojásfestést

.
A festésre szánt tojások szép, folt és "viaszcsík" nélküli darabok legyenek. Festhetünk már előre megfőzött keménytojást is, de főzhetjük együtt is a festéklével. Ha mintát szerenénk kreálni a tojásokra, méhviaszba mártott írópálcikával díszítsük festés előtt tojást, vagy kötözzünk rá terméseket, leveleket, szárított virágokat.
Képeinken ez utóbbi módszer látható.

Kb. 20-25 centi széles csíkot vágjunk le a gyógyszertárban kapható gézgurigáról. A szép formájú leveleket (petrezselyem, gyermekláncfű, stb. - vigyázzunk, hogy ne mérgező növény levelét használjuk) benedvesítjük, hogy rátapadjanak a tojás héjára. A gézcsík két végét kettévágjuk, hogy szorosabban rácsomózhassuk majd a tojásra a növényt. A tojást úgy fektetjük a gézcsíkra, hogy a rátapasztott levél lefele nézzen. A gézcsík átlós végeit szorosan, de óvatosan összekötözzük. Vigyázzunk, hogy a 2 csomó ne legyen pont egymáson; egy csomón még áthatol a festőlé, de kettőn már nehezebben; így ott világosabb lehet a tojás.

A festőléhez célszerű már a tél folyamán elkezdeni gyűjtögetni a növényeket. A leghasznosabb a hagymahéj; a vöröshagyma héjától sárgásbarnás, a lilahagyma héjától lilásbordós lesz a tojás, attól függően, mennyi ideig hagyjuk a festéklében állni

Sárgás színt ad még az eperfalevél, a körömvirág szirma; zöld tojást festhetsz spenóttal, csalánnal; fekete lesz a végeredmény, ha dióburkot, diólevelet használsz (de ezek mérgezőek; csak kifújt tojáshoz használd) és vörös színt ad a nyírfalomb, az almakéreg és a szurokfű együtt főzve.

A lábost a száraz hagymahéj teljesen lepje el; a többi növény esetében 2/3-ig legyen tele

.
Ha nincs viaszminta a tojásunkon, akkor bátran főzhetjük együtt a festőlével; ha beírókáztuk a már előre megfőzött tojásokat, azokat a felforralt és langyosra hűlt növénylébe áztassuk, amíg el nem érik a kívánt színt.


A hagymahéjjal megrakott lábost engedjük fel 2/3-ig vízzel, óvatosan rakjuk bele a sima, vagy gézzel kötözött tojásokat, majd gyújtsuk be alatta a lángot. A festékanyag a forrástól kezd el igazán kioldódni a növényekből; innen vegyük kicsire a lángot és figyeljük a tojásokat, hogy mikor érik el a kívánt színt. Ne főzzük túl nagy lángon a keveréket, mert a tojások héja berepedhet, mielőtt elérnék a megfelelően sötét színt.

A kész tojásokat papírtörlőre emeljük ki, így nem lesznek foltosak az alul összegyűlő festőlétől. Minél hamarabb próbáljuk meg megszabadítani a géztől és a levelektől a remekműveket, és ha kigyönyörködtük magunkat a természet és a mi remekművünkben, szalonnahéjjal, vagy enyhén olajos kézzel simogassuk körbe a tojásokat, hogy szép fényt kapjanak

.
Ha más színű tojásokat szeretnél, akkor is festhetsz ugyanezzel a természetes módszerrel. Csak néhány példa: sárga tojásod lesz, ha pár csipet kurkumát forralsz fel 4-5 liter vízzel együtt, lila színt kapsz, ha 2-3 marék szárított bodzát főzöl negyed órán keresztül, de ugyanígy hasznosíthatod a lilakáposzta külső leveleit, vagy a cékla héját (mindkettőt apróra vágva, előre kiforralva).

Tálaljuk ízlésesen, színes konyharuhával, szalvétával bélelt kosárkában, növényekkel díszítve.

Ne felejtsük el azt sem, hogy a tojás is szegről-végről az állatok kizsákmányolásából, a nagyüzemi állattartás borzalmaiból származik. Ezért csak annyit fessünk és főzzünk, amennyi biztosan elfogy!

Zöld Magazin

                                                                                                                                                            

 

TOJÁSFESTÉS
2002. március 21. 11:40

Ragó Márta


Húsvéthétfő elmaradhatatlan velejárója a locsolkodás. Néhány tojásfestési ötletet, módszert, régen használt festéklé receptet kínálunk próbálgatásra.

 

A tojás az élet keletkezésének jelképe mindenütt a világon. Sokszor előkerül a teremtésmítoszokban, termékenységgel, újjászületéssel kapcsolatban.

 
A keresztény vallás is átvette ezt a szimbólumot, a feltámadást, az új életet látja benne. Ezért ajándékozunk húsvétkor egymásnak tojást. A tojás színezése is nagyon fontos: ez emeli ki a mindennapiból, és ez teszi ünnepivé. A magyar területen az életet, az öröm színét, Krisztus értünk kiontott vérét szimbolizáló piros a legelterjedtebb.

De ez a szokás sokkal mélyebb gyökerű, tulajdonképpen ősi termékenységvarázslás. A fiú megöntözi a leányt, a leány új élettel ajándékozza meg. Nem lehet véletlen a tojások díszítése sem. Ha jobban megfigyeljük, az ősi magyar hitvilág óvó-védő, rontáselhárító jeleit fedezhetjük fel bennük.

 

Néhány tojásfestési technika:

Levélrátétes

Gyűjteni
kell apróbb, érdekes, szép formájú leveleket, ezeket a megtisztított tojások felületére vízzel rátapasztjuk.

Belekötjük jó szorosan egy nejlonharisnya darabba, majd hagymahéjjal színezett festőlében megfestjük.

Írott tojások

Kellékek:
kb. 5 cm vastag gyertya

festőlevek,

 papírtörlő
íróka, melynek házilagos elkészítése egyszerű. Egy kifogyott reklám golyóstollat használjunk. A tollbetétből a fém hegyet kivéve a csöves vége felől gombostűvel benyúlva a kicsi golyót a hegyből ki kell lökni. Az így kapott csövecskét egy behasított, kb. 10 cm hosszú, ceruzavastagságú botba belekötjük vékony dróttal, és már kész is az íróka.

A munka menete:


A gyertya lángjába tartjuk az íróka hegyét, és átmelegítjük. Picit belenyomjuk a viaszba, és már írhatunk is. Általában a két hosszanti és az "egyenlítői" főköröket rajzoljuk meg először. Aztán már csak a fantáziánkra és kézügyességere van bízva a dolog.
Ha kész a viaszolás, beletesszük a tojást a festőlébe. A kívánt szín elérése után a viaszt el kell távolítani. Ezt legegyszerűbben valami puha papírral lehet megoldani. A kész tojást óvatosan a láng fölé tatjuk, amíg a viasz megolvad, így könnyen le lehet törölni.


Szalonnahéjjal, zsírral fényezzük.


Karcolás

Az
egyszínűre megfestett tojásra éles késsel mintákat karcolunk.

 

A boltokban lehet tojásfestéket kapni, de érdekességként közreadunk néhány természetes alapanyagból készíthető festőlé receptjét.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOJÁS ELŐKÉSZÍTÉS:

 

A díszített tojásokhoz kifújt vagy főtt tojást használhatunk. Ha kisgyerekekkel festjük a tojásokat érdemes főtt tojást használni /A főtt  tojás évekig eltartható ha legalább 45 percig főzzük. Én 1 órát szoktam őket főzni és van már pár 5-6 éves tojásom is./

A tojásokat ki is lehet fújni. Ehhez mind a két végen kell készíteni egy - egy nem túl nagy lyukat. Ezen keresztül tudjuk kifújni a tojást. Utána alaposan elmossuk és megszárítjuk. Fűzhetünk bele cérnát vagy fonalat és akár fa ágakra is akaszthatjuk. A kifújt tojásokat érdemes már húsvét előtt elkezdeni gyűjteni.

 

 

 

 

 

 

 

 

A TOJÁSOKAT DÍSZÍTHETJÜK

temperával, zsírkrétával vagy akár maradék körömlakkal is. Ragaszthatunk rá papír szeletkéket, gyöngyöket vagy beleforgathatjuk mákba. Mintát ragaszthatunk rá lencséből vagy sárga borsóból. Aranyos tojástartókat készíthetünk sógyurmából, vagy papírból.  

  

 TOJÁSTARTÓ PAPÍRBÓL.

 

Vágjunk egy 11 cm hosszú és 2 cm széles papírcsíkot műszaki rajzlap vastagságú papírból. A két végénél a végétől kb 1cm-re vágjuk be az egyik oldalán alulról felfelé, a másik oldalon felülről lefelé a közepéig. A vágásnál csúsztassuk egymásba a két végét és formáljunk kört belőle. Ezzel kész is a kicsi talpacska. Bevonhatjuk,  beszinezhetjük tetszés szerint.

Ha lényegesen hosszabb csíkot vágunk akkor készíthetünk nemcsak talpat a tojásnak, hanem egy nagyobb tartót is. Ez körül öleli a tojást. Ennek az elejét díszíthetjük is. Akár úgy hogy figura mintára vágjuk vagy egy nagyobb felületet alakitunk ki az elején és arra rajzolunk vagy ragasztunk figurát. 

    

 Lakásunknak húsvéti hangulatot kölcsönözhetünk, ha készítünk egy HÚSVÉTFÁT.  Készíthetjük száraz ágakból, akkor egy kövekkel telerakott nagyobb edénybe állítjuk az ágakat. Ha friss ágakból készítjük, akkor egy nagy vázába tesszük és az ünnepek alatt szépen kihajthat. Erre a fára akaszthatunk  festett kifújt tojásokat, vagy készíthetünk papírból papírmaséból is tojásokat. Kisebb fához akár sógyurmából is készíthetünk apró tojásokat.

 

A TÖRÖTT TOJÁSHÉJAKBÓL készíthetünk gyertyát, vagy használhatjuk apró vázaként rövidszárú virágokhoz. A lakásba elhelyezett pár szál vágott virág szintén emeli az ünnep hangulatát.

 

 

 

DÍSZÍTÉS

 

mozaik: fessünk be egy tojást több színűre, majd törjük apró darabokra. Fessünk be egy tojást fehérre, és ragasszuk rá mozaikszerűen a festett tojásdarabokat.

 

Tojáskarcolás: Fessünk be egy tojást tetszőleges színre, majd ceruzával vékonyan rajzoljunk rá tetszőleges mintát. A mintát karcoljuk bele tű segítségével. Lakkal, vagy zsírozással is fényesíthetjük.

 

Bundás tojás: A tojást kenjük be vékonyan ragasztóval, majd forgassuk meg szárított kókuszreszelékben. A minta variálható, akár lencsébe, búzába is forgathatjuk.

 

 Levélminta: A tojásra helyezzünk tetszőleges levelet, majd tegyük bele egy rossz nejlonharisnyába, s áztassuk be festékbe. A levél helye natúr színű marad.

 

 Zászlós tojás: A tojást mártsuk be egészen az első festékbe. A második színű festékbe már csak a 2/3-ig, majd ha megszáradt, az alját helyezzük a harmadik színű festékbe, így zászlószerű, többszínű tojást kapunk.

 

A tojás díszítéséhez szinte bármit felhasználhatunk. Az egyszínűre festett tojásokra ragaszthatunk tül anyagból készült masnit, flittereket, vagy gyöngyöket. Ha kézzel festünk mintás tojást, mindig lakkozzuk le, hogy a festék ne kopjon le róla.

 

Szerző: Kókai Kata

 

Készült: 2005-03-13 22:43:35

 

 

ÍROTT TOJÁS:

Eszközök:
Írókát kell készíteni (neve változó - kesicének, írókésnek, gicának is nevezik) Egy 15 cm-es faágat vágunk, melynek végét 2 cm hosszúságban bemetszünk. Ebbe kerül az írócső, melynek anyaga lehet réz, vagy alumínium fólia. 20x5 mm-es csíkot vágunk, s egy varrótűre csavarjuk. Miután kihúzzuk a tűt, az így kapott csövet, a faág felhasított részébe tesszük, az ág tengelyére merőlegesen. A cső kiálló két vége egyenlő hosszúságú legyen. Különböző vastagságúakat is készíthetünk, így a mintázat változatos lehet.

Méhviaszt, méhészüzletekben vásárolhatunk kb. 10-15 dkg-ot. Serpenyőben felolvasztjuk, s melegen, sőt forrón tartjuk. Ebbe mártjuk a csövet, s pár percig benne hagyjuk. Megütve a fejrészt, leválik a fölösleges viasz, s máris írhatunk vele. (Ha a csőben a viasz megdermed, felmelegíthetjük, majd kitisztítjuk.)

Előkészületek:
Fehér héjú tojásokat, forrástól számítva lassú tűzön 30 percig főzzük, s hogy ne repedjen meg, 1 kanál sót tegyünk bele. (A hosszú főzés azért kell, mert így nem romlik meg a tojás.)

Tojásírás:
A tojásokat langyosan tartjuk, mert ekkor a viasz könnyebben ráolvad. Kettő, négy, nyolc mezőre osztott tojásokat, díszíthetjük a mezőkben, de írhatunk az osztóvonalakra is. Van, amikor osztás nélkül, egy-egy motívum ismétlődve kerül a tojásra. A díszítés legtöbbször stilizált virágra, levélre emlékeztet.

Tojásfestés:
Felhasználhatjuk erre a boltokban beszerezhető tojásfestő festéket, melyek használati utasítását tartsuk be!
Legszebb, legkülönlegesebb színeket azonban a növényi festékektől kapjuk. Gyógyfüvek, fűszerek, gyökerek, fahéjak, gyümölcshéjak alkalmasak erre. Néhány példa: almahéj, zöld dió, a vadalma fahéjának, levelének főzete a savanyú káposzta levével sárga színű levet ad. Vöröshagyma, lilahagyma héjából rozsdaszínt nyerünk. A zöld búza főzete zöld, a lencséé kék színű.

A festőlébe tegyünk egy kevés ecetet (színt rögzít), ezzel melegítsük fel kb. 40ºC-ra. A megírt tojásokat óvatosan tegyük bele, s 2-3 óráig tartsuk benne. Ezután a levet kb. 70ºC-ra melegítjük, majd szűrőkanállal kivesszük a tojásokat.  A viaszt puha ruhával letöröljük, s a rajzokat fehéren előtűnik. Vajjal vagy olajjal átitatott ronggyal fényesre töröljük a tojásokat.

 

KARCOLT, VAKART TOJÁSOK:

Az egyszínűre festett tojásokat tűvel karcoljuk, vakarjuk, a választott mintának megfelelően.

 

BERZSELT TOJÁSOK:

A megfőzött tojásokra apró leveleket teszünk, cérnával ráerősítjük. Erezetük felülre kerüljön. Ezután a festőlébe tesszük, 1-2 óra múlva kivesszük, s a leveleket eltávolítjuk. A levél kontúrja, erezete jól láthatóvá válik. Végül a tojásokat a már leírt módon fényesítjük.

Tojás kifúvása:
A tojásokat mindkét végüknél kilyukasztjuk, majd tartalmukat kifújjuk. Felfüggesztve kiszárítjuk, mégpedig úgy, hogy egy gyufaszálra vékony szalagot vagy cérnát kötünk és azt a tojáson áteresztjük. A lyukat folyékony fával betapasztjuk, száradás után simára csiszoljuk. Természetesen a cérnaszál kilóg a tojásból, hisz erre függesztjük, (A sok kifújt tojást felhasználhatjuk a sütés-főzésnél)

 

MÁRVÁNYOZOTT TOJÁS:

Vízbe két-három féle terpentines, olajos alapú festéket öntünk. Pálcikával kacskaringós formát húzunk a festékbe. Ezután óvatosan beleforgatjuk a tojást (kifújtat). Színtelen lakkal fújjuk be a felületet.

 

SZIVACCSAL FESTETT TOJÁSOK:

Először világos színűre festjük a tojást vízfestékkel. Ha megszáradt, a választott szín sötétebb árnyalatát kikeverjük, s ebbe mártott szivacsdarabbal óvatosan ütögetve juttatjuk fel a felületre, hogy csak helyenként érintjük.

Száradás után a szín még sötétebb árnyalatával megismételjük az előbbieket. Ügyeljünk arra, hogy mindhárom árnyalat látható legyen. Színtelen lakkal fújjuk le.

 

FRÖCSKÖLT TOJÁSOK:

Tojásfestékkel befestjük a tojásokat (pl. kékre). Papírtányérba sötétebb árnyalatú sűrű temperafestéket rakunk. Rövid szőrű kis kefét, vagy fogkefét belemártunk, s ujjunkat végighúzva rajta a tojásokra fröcsköljük a festéket.

 

PÖTTYÖS TOJÁSOK:

Tojásfestéket használjunk most is. Amikor megszáradtak a tojások, csőrös-tubusos textilfestékkel kidomborodó pöttyöket nyomunk rájuk. Olyan tartóba, pohárba tegyük száradni, hogy könnyen tudjuk forgatni.