Hangolni pedig muszáj!!!

 

De nagyon fontos a hogyan és a sorrend! A vasmagok kiszabadítását és a hangoló pálcákat most nem részletezem! Az esetleges hibákat sem említem.

Elsőszámú, legfontosabb tanács: Senki ne tekerjen semmit szignálgenerátor nélkül!!! Szignálgenerátor nélkül lehetetlen hangolni!

Először csatlakoztassunk rádiónkhoz földet pl. a konnektor földelését és az antennabemenethez a szignálgenerátort.

Fontos a generátorból kijövő jelszint nagysága, igyekezzünk mindig a legkisebb jelszintet használni, ugyanis az AGC leszabályozása nagyobb szintnél félrevezető lehet. Indikátorként jó a varázsszem, de pontosabb egy nagyimpedanciás feszültségmérő, amit a demodulátor AGC pontjára csatlakoztattunk.

A sorrend: Mindig a végétől kezdjük az eleje, vagyis antenna irányába!

Először a KF-et kell jelmaximumra hangolni az előírt KF frekvencián, ami minden készüléknél más és más lehet. Végétől az első KF-ig és legalább egyszer megismételve kell behangolni. Mielött hangolnánk a KF-et, fontos az oszcillátor leállítása és a forgókondenzátor beforgatása alacsony frekvenciára. Elégséges egy tűt bedugni az oszcillátor forgó lemezei közé, rövidrezárni az oszcillátor forgóját.

Nagyon fontos még az antennabemenetnél lévő "szívókör" kiiktatása, megszakítása, de elégséges a teljes félrehangolása is, pl. a vasmagot vegyük ki a hangolás idejére. Nem árt közben leellenőrizni a rezgőköri kondenzátor kapacitását, és a tekercs épségét. (szeretik az egerek!)

A KF hangolás utolsó mozzanata az antenna szívókör behangolása. Tegyük vissza a vasmagot, majd jelminimumra kell hangolni a KF-el azonos frekvencián.

Ha valamelyik rezgőkör nem hangolna, vagy nem találunk határozott maximum pontot, akkor a kondenzátor lesz a hibás. Cseréljük olyanra, mint volt benne. Csillám, vagy stiroflex kondira. Kerámia nem jó!!! (mikrofónia a szerk.) Végül óvatosan rögzítsük ismét méhviasszal a vasmagot.

KF után hangoljuk az oszcillátort, vegyük ki a tűt a forgókondenzátorból.

Minden hullámhosszon külön-külön a megadott, vagy a skálán található hangolási pontok frekvenciáira kell hangolni. Nagyon fontos, hogy először az alacsonyabb frekvenciatartományt hangoljuk a rezgőkör induktivitásával, majd a magasabb frekvenciát hangoljuk a rezgőköri trimmer kondenzátorral, Ezt a lépést 2-3-szor ismételni kell, mivel elhúzza egyik a másikat.

Végül az előköröket, és modulátort kell behangolni. Hasonlóan az oszcillátor hangolásához, az előírt hangolási pontokon hangoljunk, alacsony frekvenciánál az induktivitással, magasabb frekvencián a kapacitással hangolva. Ezt is többször ismételjük meg törekedve a jelmaximumra. Nagy segítség az ellenőrzéséhez a már bemutatott varázspálca.

Van néhány készülék, amelyben ferrit antenna is van, ennek hangolása a befejező művelet az előkörnél leírtak szerint.

Ezen leírás az AM és szuper rendszerű készülékekre vonatkozik, az egyenes vevőknél, értelemszerűen használjuk a leírt hangolási tanácsokat. (KF hangolás kimarad, a szerk.)

Vannak olyan típusok, amelyeknél a KF hangolása trimmerkondenzátoros, de létezik olyan is, ahol teljesen zárt a KF árnyékoló búrája. Az ilyen KF-ek hangolása a búra körirányú besajtolásával lehetséges. Ettől óvjon meg mindenkit az Isten! Hiba esetén legjobb szétszedni a leperemezett serleget és a kondenzátor kapacitását leellenőrizni, mivel a serleget könnyű besajtolni, de visszahúzni már nem lehet.

Sok sikert!
Herczeg István