Meghibásodott elektroncsövek javítása
(minek új, ha javítható a régi?)

Elektroncsöveknél gyakran előfordul az a bosszantó jelenség, hogy nem gyenge, nem repedt, mégis halott a működése. Végcsöveknél torz a hang, elfogy a rács előfeszültség, esetleg izzik az anód. Ennek egyszerű oka van. A cső belsejében koromlerakódás keletkezett, ami átvezetést okoz a cső elektródái között. Az átvezetés esetleg mindössze több tíz megohm, de a cső működését ez teljesen lerontja, hiszen eredetileg a csövek belső elektródái (anód rács és katód) semmi módon nem érnek össze.

Elsősorban végerősítő és nagyobb teljesítményű csöveknél keletkezik ez a hiba, de tv készülékek csöveinél is ugyanúgy fennáll ez a meghibásodás. Az ilyen csövek javítása pofon egyszerű! Le kell égetni a kormot a cső belsejében!

Folyamat: Végy egy kidobott hálózati trafót, amely kétutas egyenirányításhoz készült, kétszer 300-350 V váltófeszültséget ad le. Erre a 600-700 voltos feszültségre lesz szükségünk.  (Lásd a saját trafómat, sok száz csövet megjavított már fénykorában) Vezessük ezt a feszültséget néhány pillanatra a csőlábakra. Minden lábról, minden lábra külön-külön egyesével. Lesz olyan lábpáros ahol kis tűzijátékot, szikrázást tapasztalunk a cső belsejében. Ez volt a zárlatos elektróda. Amint az átvezetést leégettük, csövünket gyógyultnak nyilváníthatjuk, tovább használhatjuk akár évtizedekig.

Értelemszerűen vigyázzunk arra, hogy a fűtés két kivezetésére nehogy rávezessük a feszültséget, mert ettől leégne a fűtőszál!!!

Nem árt megismételni a leégetést minden lábnál legalább egyszer. Minden csőnél bevált ez a módszer, a tv készülékek csöveinél is, de még a képcsöveknél is eredményes a javítás. Kockázati tényezője azért van, kb. 5 %. Előfordul, hogy összehegednek a zárlatos elektródák, vagy a bevezető kis lemezszál megszakad. Ekkor mondhatjuk el, ez nem sikerült, mehet a kukába. Egyébként a cső kocogtatása is segít égetés közben.

Másodlagos, de jótékony hatása is van az égetésnek az elektroncsövek vákuumára nézve, ugyanis a keletkezett szikrázás elégeti a maradvány oxigént, tehát akaratlanul is jobb lett csövünk, mint az új. Javaslom, kezdetnek próbálkozzunk egy hibás, felesleges csővel.

Herczeg István