Reménytelennek tűnő készülékek tisztítása
(hogy olyan legyen mint újkorában)

Előfordul, hogy rettenetesen összekoszolt amúgy épnek tűnő készülék kerül a kezembe. Elrettentésként kitűnő példának tartom erről az RA4902-ről készült képet. A készülék hosszú éveket szolgált egy fényező műhelyben. A rajtalévő szennyeződések mind nitró festék alapúak voltak. Mivel eltávolításuk oldószerrel a műanyag skála és a politúr miatt nem lehetséges, a következő módszert próbáltam ki. Darabokra szedés és pormentesítés után a dobozt és a skálát is krómtisztító pasztával alaposan átdörzsöltem. Miután a festékmaradványok teljesen eltűntek az egészet metál festékhez való polírozó pasztával átpolíroztam.


Ez lett az eredménye. A készüléken semmi sem lett kicserélve minden alkatrésze a sajátja. Mióta ez a módszer bevált minden ép lakkozású készülékemet így kezelem le A lényeg, hogy addig kell a krómtisztítóval polírozni, amíg a puha rongyon sárgásbarna elszíneződés látható. Ez a politúr felső porlásnak indult rétege. Metálra való pasztával addig kell polírozni amíg olyan nem lesz, hogy a légy is elcsúszik rajta.


Én ezeket a termékeket használom.

Hasonló módszerrel tisztítom a gombokat a rajtuk lévő réz betéttel.

Tisztítás előtt, és után

Valamint a műanyag előlapokat.

Koszosan, és kiglancolva

Ezzel a módszerrel a bakelit dobozokat is teljesen újszerűvé tudjuk varázsolni. Figyelem ezt a módszert nem anyagában színezett műanyagokhoz tilos használni (pl.: Orionton 1064), ezeknek a tisztítását csak tiszta vízzel tanácsolom, ellenkező esetben csúnyán foltos végeredményt kapunk. Szilikon sprayt fényesítéshez szintén ne használjunk, mert hosszú távon szárít és ha beívódott nagyon nehéz eltávolítani.

Rosta György