Már az egyiptomi hieroglifákban is említik a méhészetet. A középkori kolostorokban rendszeresen foglalkoztak a mézkészítéssel.
Magyarországon a méhészet a szerzetesrendek megalakulása után vált népszerűvé. Mária Terézia méhészeti iskolát alapított Bécsben.
A mézet ma is szívesen fogyasztják számtalan jótékony hatása miatt.


Hogyan készül a méz?

A mézelő méh a virágokból összegyűjtött nektárt a méhkasba szállítja, ahol a többi méh mézzé alakítja.
A mézet méhsejtekben tárolják, melyek hermetikusan le vannak zárva viasszal, hogy ne érje nedvesség. A méhészek a lépekből kivont mézet sűrítik, pörgetéssel alakítják, majd megszűrik.
Régebben a mézet úgy sajtolták ki a lépekből, hogy a méheket kénfüsttel elkábították. Majd feltalálták a kaptárt és a keretet; mozgatható méhlakásokat kezdtek használni.
(Magyarországon először 1844-ben használtak keretes kaptárt.) A magyar méhészetre a XX. század közepén a vándorméhészkedés volt jellemző:
a méhcsaládokat az éppen kínálkozó gyümölcsösök, akácerdők mellé szállították.

Általában a méz rövid ideig marad folyékony állapotban, elkezd sűrűsödni. A méz kristályosodása glukóz tartalmától függ, valamint attól, hogy milyen növényből származik a glukóz.
Például a repceméz és a pitypangméz gyorsan kristályos állapotba kerül. Ezzel szemben az akácméz, melyet székrekedés ellen javasolnak, sokáig folyékony marad.
Gyakran pasztörizálják a mézet, hogy elkerüljék a kristályosodást, de ezzel a folyamattal (hirtelen hevítés majd lehűtés) a szervezet számára hasznos anyagokat távolítanak el belőle.
Ha a méz gyorsan megerjed, az arra utal, hogy idő előtt gyűjtötték össze, és magas a víztartalma.
A mézet ne tároljuk nedves, vagy túl napos helyen; a gyakori hőmérsékletingadozás is befolyásolja a minőségét.

A méz jótékony hatása

A méz körülbelül négyötöd rész cukorból (glukóz, fruktóz) és egyötöd rész vízből áll. A mézben található egyszerű szénhidrátokat a szervezet könnyen felhasználja,
a bélnyálkahártyán keresztül azonnal felszívódnak. A méz táplálja a szívet, növeli az izmok teherbíró képességét, kiváló erősítőszere a sportolóknak, az idős embereknek, a fáradt szervezetnek.
Jó hatással van a gyerekek fejlődésére, ajánlják a szoptató anyukáknak is. A gyomorbántalmakra is javasolják, különösen székrekedésre.
Nyugtatóan hat az egész testre. Azonban nem szabad túlzásba vinni, mert a testsúlyt is növeli.
A szakemberek szerint érdemes a cukrot mézzel helyettesíteni, mert ez utóbbi természetes anyag, némi vitamint és szerves savakat is tartalmaz.
Energiatartalma kicsit alacsonyabb, mint a cukoré: 1 gramm méz 3 kcal energiát jelent.
A mézet kozmetikai termékek, pakolások készítéséhez is használják. Hígítással és erjesztéssel bor, sör és ecet is készíthető belőle.

Forrás: Méhészeti Terméktanács (MT)

vissza