Hálózatok csoportosítása

Földrajzi kiterjedtség szerint

  • LAN (Local Area Network), azaz helyi hálózat. Egy helyiségen, vagy egy épületen belül kiépített hálózat. Ilyen egy egyetemi hálózat is.           
    A helyi hálózat tipikusan egy épületre vagy egymáshoz viszonylag közeli épületek csoportjára korlátozódik és általában egy cég igényeinek a kielégítésére szolgál. Kiterjedése nem haladja meg a 10 km átmérőt. Az adatszállításhoz általában árnyékolt vagy árnyékolatlan sodort érpárt vagy koaxális kábelt használnak.
  • MAN (Metropolitan Area Network), azaz nagyvárosi hálózat. Megteremti az összeköttetést egy intézmény épületei között a városban, vagy összekapcsolja a kb. 50-100 km-es körzetben működő azonos gazdasági szervezethez tartozó üzemeket, hivatalokat.    
    A nagyvárosi hálózat alkalmazása gyakorlatilag kitölti az űrt a lokális hálózat és a távolsági (nagykiterjedésű) hálózat között.
  • WAN (Wide Area Network), azaz nagy kiterjedésű hálózat. Jellemzője, hogy földrajzi mértékű térségeket hálóz be. Postai vonalakon keresztül az összeköttetés lehet földi vagy műholdas, ill. analóg vagy digitális. Ilyen hálózat az Internet is.

A kommunikáló számítógépek egymáshoz való viszonya szerint

§   egyenrangú hálózatok
peer-to-peer kommunication
A kommunikációban részt vevő valamennyi eszköz a rendszerben ugyanolyan státusszal rendelkezik.

  • hierarchikus hálózatok
    kliens-server kommunication
    az egyik kommunikációs entitásnak magasabb intelligenciával kell rendelkeznie a többinél, és elsődleges felelőssége van a hálózat vezérlésében.