A szoftverek csoportosítása: |
a. Rendszerszoftverek: A számítógép egyes részeinek zavartalan együttműködését biztosítják: BIOS (alapvető bemeneti/kimeneti rendszer): olyan szoftver, amely a számítógépgép ROM típusú memóriájában található. Feladata: az egyes hardver elemek működésének irányítása, az alapvető gépi folyamatok vezérlése
Feladatai:
A legelterjedtebb operációs rendszerek: DOS, UNIX, Windows 95-től felfelé.
b. Rendszerközeli szoftverek: ˇ megkönnyítik az operációs rendszerek használatát (pl: Norton Commander), ˇ segítik a programkészítést (pl: Turbo Pascal programozási nyelv)
c. Alkalmazói és felhasználói szoftverek:
o szövegszerkesztés, o adatbázis-kezelés, o táblázatkezelés, o az információ grafikus megjelenítése, o számítógéppel támogatott tervezés, o szimuláció, o játék, szórakozás. |
Operációs rendszernek nevezzük azon programok összességét, amelyek a számítógépet vezérlik, felügyelik a felhasználást segítő programok végrehajtását, és biztosítják a számítógép erőforrásainak hatékony kihasználását. Tehát az operációs rendszer felelős a számítógép működéséért. Legfontosabb feladatai közé tartozik:
Az operációs rendszerek osztályozásaAz operációs rendszereket több szempont szerint csoportosíthatjuk. Az operációs rendszerhez szükséges hardver mérete (teljesítménye, kapacitása) alapján megkülönböztethetünk:
A felhasználók száma szerint az operációs rendszerek lehetnek:
ˇ többfelhasználós (multi-user) rendszerek, ahol az operációs rendszer mindig megkérdezi ki dolgozik a gépen (kell egy felhasználónév és egy jelszó), és sikeres bejelentkezés esetén is csak korlátozott jogokkal rendelkezik mindenki (kivéve a rendszer felelősét). Ilyen operációs rendszer például a Linux vagy a WindowsNT/2000/XP (például a UNIX, Windows NT, Linux). Az egy időben futtatható programok száma alapján:
A holt idő elkerülésére van megoldás:
Kezelőfelületük szerint ˇ Karakteres: vagy más néven parancssoros, ahol műveletek elvégzéséhez a billentyűzeten kell parancsokat begépelnünk. Ehhez pontosan ismernünk kell az adott operációs rendszer parancsait és azok használatát, ugyanakkor egy kisebb teljesítményű gépen is megfelelő sebességgel működnek. Ilyen például a DOS.
Az első operációs rendszerek a harmadik generációs számítógépekkel egy időben jelentek meg. Ezek úgynevezett karakteres operációs rendszerek voltak, a parancsokat szöveges formában kellett megadni, és a parancsok végrehajtásáról, illetve eredményéről is szöveges formában kaptunk tájékoztatást. Napjainkban az úgynevezett grafikus operációs rendszerek a legelterjedtebbek, melyeken grafikus felületen (GUI - Graphical User Interface), úgynevezett ablakok segítségével dolgozhatunk. A műveletek végrehajtását - például parancsok kiválasztását vagy a visszajelzések értelmezését - grafikus szimbólumok segítik. A leggyakrabban használt grafikus operációs rendszerek közé tartoznak a Mac OS, valamint a Microsoft Windows rendszerek. Az eredetileg szöveges felületű UNIX és LINUX rendszerek kiegészítőjeként egyre elterjedtebb a felhasználóbarát grafikus felület. A Microsoft cég 1985-ben mutatta be első Windows szoftverét, amelyet még nem lehetett önálló operációs rendszernek tekinteni. 1987-től számos további változatot fejlesztettek ki, melyek közül legjelentősebb a Windows 95, amely már önállóan működő grafikus operációs rendszer volt. A Microsoft cég termékei közé tartoznak a Windows 98, a Windows NT 4.0, a Windows 2000 és a Windows XP operációs rendszerek is A Windows grafikus operációs rendszerek Windows 95, Windows 98, Windows Me - egyedi gépekre, munkaállomásokra, Windows NT, Windows 2000, Windows XP - hálózati gépekre, Windows CE - kicsi kézi (pocket) számítógépekre. A továbbiakban elsősorban a Windows XP-vel foglalkozunk. A grafikus felület részei: Ø asztal, ikon, tálca, start menü, ablakok, menük, helyi menük, ezek fő funkciói és elemei, Ø a menük. ablakok típusai, részei, jelölések és jelentésük, Ø ablakok kezelése, menük, ikonok használata, dialógusablakok, vezérlőelemek használata
|