Basszus gitár
Az elektromos basszusgitár (bassgitár) külsőre hasonlít a szólógitárhoz, azzal a különbséggel, hogy a basszusgitárnak hosszabb nyaka, 4 vagy, ritkábban 5 húrja van, és nagyobb a bundok közötti távolság, a hangolás pedig egy oktávval mélyebb a szólógitárénál. A basszusgitár az 1950-es években jelent meg a nagybőgő helyettesítő hangszereként. A legtöbb műfajban a ritmusszekcióhoz tartozik, de a jazz és funk stílusokban szólózásra is használják. Meghatározó szerepe miatt szinte az összes könnyűzenei műfaj elengedhetetlen szereplője.

A basszusgitárok legelterjedtebb formája a négy fémhúrral és hangszedővel ellátott elektromos basszusgitár. A test tömör, általában fából készül, a hang létrehozásában ennek van az egyik legmeghatározóbb szerepe. Ezek a fajtájú gitárok a leggyakoribbak. Elektromos basszusgitároknál beszélhetünk aktív és passzív gitárokról. Az aktív elektronikás basszusgitárokban van egy előfok, amely lehetővé teszi a hangszínszabályzást a hangszeren. Passzív gitárok esetén csak a hangerőt, és a hangszínt állíthatjuk. Az árak 20000Ft-tól kezdődnek és a határ a csillagos ég. A szín és forma már ízlés dolga és persze, hogy milyen zenét akarunk játszani.
Az akusztikus basszusgitár (Acoustic Bass Guitar – ABG) felépítése a jól ismert akusztikus gitár, vagy a klasszikus gitáréhoz hasonlít, a hang létrehozására szolgáló üreges fa test azonban valamivel nagyobb. A modern akusztikus basszusgitárt a korai 1970-es években kezdték el kifejleszteni, az ilyen gitárok építésének úttörője Ernie Ball. Az alapvető ötlet szerint, ha az elektromos gitárhoz az elektromos basszusgitár illik, akkor miért ne lehetne az akusztikus hangszereket akusztikus basszusgitárral kísérni. Az újabb modelleket piezzoelektromos hangszedővel, ritkábban mikrofonnal látják el, mivel a kierősítetlen hangszer hangereje, nem elegendő még kisebb kocerteken sem. A hangjuk tónusa közelebb áll a nagybőgőhöz, ám a méretük, és az áruk csak a töredéke annak. Ezek a gyakorlatias előnyök, egyre elterjedtebbé teszik.
.jpg)