HASZNOS TANÁCSOK SZÜLŐKNEK


 

A hurutos megbetegedésekről

A levegőn való alvás

Mitől válnak a gyermekek rossz evővé?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A hurutos megbetegedésekről

 

Sok szülő panaszolja, hogy kislánya, kisfia egész télen náthás, köhög. Általában az immunrendszer működésének a zavarára gondol, a bölcsödét az óvodát hibáztatja, önmagának tesz szemrehányást. Tapasztalat, hogy a 4 éven aluli gyerekek évente átlag 10 hurutos perióduson esik át és épp e megbetegedések hatására válik egyre ellenállóbbá.

A kisgyermekkori betegségeknek köszönhetően az iskolások jó része már csak 3-4-szer kénytelen hurutos betegség miatt otthon maradni.

A hurutos megbetegedést vírusok okozzák. A lehűlés, a huzat, a félrecsúszott sál, az átázott cipő csak megkönnyíti, hogy a nyálkahártyán élő vagy odakerülő vírusok megbetegedést okozzanak. A betegségek téli halmozódásának oka az is, hogy zárt helyiségben, szorosabb közelségben élve a vírusok könnyebben tudnak terjedni.

A hurut kezelésére olyan szer nincs, ami a náthát okozó vírust elpusztítaná, de a tüneteket enyhítő orvosságok léteznek pl.: hörgőtágító, nyugtató hatású készítmények amik nagyon sokat segítenek. A szülők gyakran várják, hogy az orvos antibiotikumot adjon, holott az antibiotikumos kezelésnek a vírusra semmi hatása nincs.

A C-vitaminnal más a helyzet. A napokon keresztül rosszul evő beteg C-vitamin ellátása csökken. A lázas állapot emeli a C-vitamin szükségletet, így érdemes ilyenkor C-vitamint adni.

 

A hurutos kisgyermek állapotán lehet segíteni:

  • a párás levegő belégzése enyhíti a köhögési ingert és sokszor átjárhatóvá teszi az orrot, ezért törekedni kell a szoba levegőjének párásítására. Eredményesebb az edényből való párologtatásnál pl. a fűtőtestre tett nedves törölköző, mert több vizet ad le.

  • az inhalálás, a forrázás veszélyével jár, ehelyett tegyünk forró vizbe illóolaj tartalmú gyógynövényt pl.: kamillatea, levendula, borsmenta, ami kellemesebbé teszi a párologtatást.

  • meleg tej, tea vagy limonádé lefekvés előtti fogyasztása, könnyebben felköhöghetővé teszi a hörgőkben képződő váladékot.

A gyermekkori hurutos megbetegedés gyakran kezdődik hányással. A beteg gyermek egyébként is étvágytalan, így hát ne csökkentsük az evést! Annál nagyobb szüksége van gyümölcsre, gyümölcslére, teára, limonádéra. Akkor elegendő az elfogyasztott folyadék, ha szokásos mennyiségű az ürített folyadék.

 

Orvoshoz kell fordulni, akkor:

  • ha a láz a lázcsillapító és hűtőfürdő ellenére is 39-40 0C körül marad,

  • ha a kisgyermek visszautasítja még a folyadékot is vagy ismételten kihányja,

  • ha a köhögés hurutos, érces, ugató jellegű,

  • a felsoroltakon túl minden olyan esetben, ha a szülő bizonytalan és úgy érzi, hogy megerősítésre szorul, ha a hurutos betegség nem úgy zajlik, mint korábban.

             

 

 

 

A levegőn való alvás

 

A levegőzés, a napozás, testileg-lelkileg egyaránt elengedhetetlen feltétele a gyermek egészséges fejlődésének. A szabad levegőt, a napsugarak éltető hatását (kevés kivétellel) egyetlen élőlény sem tudja nélkülözni. A fejlődő szervezetnek fokozott szüksége van rá, szabad levegő hiányában a fejlődés lassúbbá válik.

 

A friss levegőn való tartózkodás mélyebb, kiadósabb légzésre késztet, javul a keringés, élénkebbé válnak az anyagcsere folyamatok is. Javul a szervezet hőszabályozása, a gyermek edzettebbé válik. az edzett gyermek jobban tud alkalmazkodni, ellenálló képessége a betegségekkel szemben fokozott.

 

A szabad levegőn az enyhe légmozgás nyugtatólag hat, megkönnyíti az álmos gyermek elalvását, a nyugodt, mély, egyenletes alvást. A mély, nyugodt alvás előfeltétele az idegrendszer regenerálódásának, ehhez pedig nyugalomra van szükség, amit a levegőn való altatással lehet biztosítani.

 

A szabad levegőn való tartózkodás a fertőzés elleni védelem szempontjából is kedvező hatású. Különösen a felső légutak fertőzése esetén fontos, hogy levegőre menjen a gyermek mert csak úgy tudja elérni, hogy a kilélegzett baktériummentes levegőt lélegezzen be.

 

Levegőztetésnél figyelembe kell venni az időjárást, a gyermek ruházatát. Nem ajánlatos a levegőztetés: sűrű ködben, orkánszerű szélben és kánikulában.

 

A kint alvó gyermekre fokozottabban kell figyelni.

 

             

 

 

 

 <<< vissza az előző oldalra