|
Mitől válnak a gyermekek rossz evővé?
A hurutos megbetegedésekről
Sok szülő panaszolja, hogy
kislánya, kisfia egész télen náthás, köhög. Általában az immunrendszer
működésének a zavarára gondol, a bölcsödét az óvodát hibáztatja, önmagának tesz
szemrehányást. Tapasztalat, hogy a 4 éven aluli gyerekek évente átlag 10 hurutos
perióduson esik át és épp e megbetegedések hatására válik egyre ellenállóbbá. A kisgyermekkori betegségeknek köszönhetően az iskolások jó része már csak 3-4-szer kénytelen hurutos betegség miatt otthon maradni. A hurutos megbetegedést vírusok okozzák. A lehűlés, a huzat, a félrecsúszott sál, az átázott cipő csak megkönnyíti, hogy a nyálkahártyán élő vagy odakerülő vírusok megbetegedést okozzanak. A betegségek téli halmozódásának oka az is, hogy zárt helyiségben, szorosabb közelségben élve a vírusok könnyebben tudnak terjedni. A hurut kezelésére olyan szer nincs, ami a náthát okozó vírust elpusztítaná, de a tüneteket enyhítő orvosságok léteznek pl.: hörgőtágító, nyugtató hatású készítmények amik nagyon sokat segítenek. A szülők gyakran várják, hogy az orvos antibiotikumot adjon, holott az antibiotikumos kezelésnek a vírusra semmi hatása nincs.
A hurutos kisgyermek állapotán lehet segíteni:
A gyermekkori hurutos megbetegedés gyakran kezdődik hányással. A beteg gyermek egyébként is étvágytalan, így hát ne csökkentsük az evést! Annál nagyobb szüksége van gyümölcsre, gyümölcslére, teára, limonádéra. Akkor elegendő az elfogyasztott folyadék, ha szokásos mennyiségű az ürített folyadék.
Orvoshoz kell fordulni, akkor:
A levegőn való alvás
A levegőzés, a napozás, testileg-lelkileg egyaránt
elengedhetetlen feltétele a gyermek egészséges fejlődésének. A szabad levegőt, a
napsugarak éltető hatását (kevés kivétellel) egyetlen élőlény sem tudja
nélkülözni. A
A friss levegőn való tartózkodás mélyebb, kiadósabb légzésre késztet, javul a keringés, élénkebbé válnak az anyagcsere folyamatok is. Javul a szervezet hőszabályozása, a gyermek edzettebbé válik. az edzett gyermek jobban tud alkalmazkodni, ellenálló képessége a betegségekkel szemben fokozott.
A szabad levegőn való tartózkodás a fertőzés elleni
védelem szempontjából is kedvező hatású. Különösen a felső légutak fertőzése
esetén fontos, hogy levegőre menjen a gyermek mert csak úgy tudja elérni, hogy a
kilélegzett baktériummentes levegőt lélegezzen be.
Levegőztetésnél figyelembe kell venni az időjárást, a gyermek ruházatát. Nem ajánlatos a levegőztetés: sűrű ködben, orkánszerű szélben és kánikulában.
A kint alvó gyermekre fokozottabban kell figyelni.
|
<<< vissza az előző oldalra |