A Kispál és a Borz zenekar 1987 augusztusában alakult a következő tagokkal: Kispál András (gitár), Lovasi András (gitár, ének), Bräutigam Gábor (dob), Ózdi Rezső (basszusgitár). Az együttes 1987. december 10-én tartotta első koncertjét a JPTE Tanárképző Karának a klubjában, az azóta legendává nemesedett Szenes klubban.

1988-ban az egyetem berkein belül játszott a zenekar nagy sikerrel.

1989-ben Ózdi Rezső kivált a zenekarból, helyére nem vettek be senkit, azóta Lovasi András basszusgitározik. A zenekar trió formációban dolgozott tovább. A Kispál és a Borz ez évben kezdett el Pécsen kívül koncertezni. Pécsen ekkor már jelentős közönségtáborra tettek szert. Ekkor jelent meg első demójuk Tökéletes helyettes 50 percig címmel, amit elsősorban helyben terjesztettek.

1990-ben körülbelül 150 koncertet adott a zenekar, illetve felvette elso lemezét. A Kispál és a Borz ekkor már népszerű koncertzenekar. Szinte minden kisebb-nagyobb helyen felléptek, szerte az országban, 1991 végéig.

1991-ben megjelent az első lemezanyag Naphoz Holddal címmel, amellyel a zenekar úgynevezett alternatív körökben általánosan ismertté vált.

1992-ben jelent meg a Human Telex kiadónál - ahova a zenekar megelőzően leszerződött - a Föld, kaland, ilyesmi című albumuk, mely szakmai és közönségsiker.

1993-ban új kiadóhoz, a Rózsa Recordshoz szerződtek, s természetesen itt is kiadtak egy új albumot, melynek címe Ágy, asztal, TV. Ezen album megjelenését telt házas koncertek követték országszerte és a Petőfi Csarnokban is.

1994-ben ismét kiadót váltottak: a PolyGrammal írtak alá szerződést. Nyár végén vették fel a Sika, kasza, léc című albumot, melyért eMeRton díjat nyertek később. Felléptek a Diákszigeten, ahol a 30.000 fos közönség láttán felmerül a kérdés, miszerint alternatív zenekar-e a Kispál és a Borz.

Az aktív koncertezés mellett (több mint 100 koncert évente), Pécsett színházi eloadásokban is részt vettek, azok zenéjét írják és szerepet is vállalnak.

1996 február 9-én nagysikerű unplugged koncertet adott a zenekar a Fővárosi Nagycirkuszban. Itt lehetett először hozzájutni az együttes új lemezéhez, melynek címe Ül. Az új lemez a MAHASZ eladási statisztikája alapján Aranyzsiráf díjat kapott, mint az Év rock albuma, és az eMeRton díjat is neki ítélték a szaksajtó képviselői. Később az unplugged-ról készült felvételt a Duna TV sugározta.

A koncert után Bräutigam dobos távozott a zenekarból, helyét a No-ból és a Codaból ismert Tóth (Csülök) Zoltán vette át. A lemezbemutató óta a zenekar élo produkcióiban két vendégzenész - Dióssy D. Ákos (billentyus hangszerek, vokál), Vittay Ferenc (gitár, vokál) is részt vett. A PolyGram kiadó a sikereket látva ismételten szerzodési ajánlatot tett - több más kiadó mellett - újabb négy önálló lemez elkészítésére, s ezt a zenekar elfogadta.

Az 1997-es év további sikereket hozott. A Csinibaba című mozifilm zenéjének elkészítése még szélesebb körben tette ismertté a zenekar nevét, s a CD-n megjelent filmzene azóta már platinalemez lett, ezt később a szakma Aranyzsiráf díjjal jutalmazta. A lemezen szereplő Kicsit szomorkás című feldolgozás, mint az 1997-es év legsikeresebb dala a Magyar Jogvédő Hivatal Huszka Jenő díját kapta.

Közben elkészült a hatodik önálló nagylemez is: Bálnák ki a partra címmel. A zenekar a legtöbbet eladott rock lemez kategóriában is megkapta az Aranyzsiráf díjat, melynek gálaműsorát 120000 néző tekintette meg a Felvonulás téren, s a felvételt a MTV 1-es csatornája is műsorára tűzte.

Ugyanerre az évre esett a zenekar megalakulásának 10. évfordulója, melyet két koncerttel is megünnepelt. Az első nagyszabású koncertjük szülővárosukban, Pécsen került megrendezésre október 11-én a JPTE klubjában. Az est folyamán újra láthattunk mindenkit a színpadon, aki fontos szerepet töltött be a zenekar eddigi életében. A koncertet követően a zenekar stúdióba vonult, hogy befejezze a rajongók által oly régóta várt koncertlemezének utómunkálatait, melynek címe Happy Borzday.

A második nagyszabású koncertre december 13-án került sor a Petőfi Csarnokban, mely a koncertalbum lemezbemutatója is egyben.

Még ebben az évben kiadták a zenekar történetéről szóló könyvüket Pécsi szál címmel, mely Marton László Távolodó tollából ered.

1998-ban Pécsen kezdte meg szokásos tavaszi turnéját a Kispál és a Borz "Itt a tavasz, a kis pimasz!" felkiáltással.

A PolyGram kiadónál még ebben az évben jelent meg Holdfényexpressz című albumuk, melyen Kispál András, Lovasi András, Tóth "Csülök" Zoltán, Dióssy D. Ákos, Vittay Ferenc, Ágoston Béla, Tím működött közre.

2000-ben jelent meg a Velőrózsák című album, ami ismét hatalmas siker lett, mind a szakma, mind a közönség körében.
Vissza a nyitóoldalra