Munkavédelmi képviselő választás

2016. július 8-tól (a 2016. évi LXXIX. törvény  módosítása értelmében) hatályba lépett a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény változása, mely - egyebek mellett - az eddigi 50 fő munkavállalói létszámtól eltérően már 20 főtől kötelezővé teszi a munkavédelmi képviselő-választást. Ennek a munkáltató feladatnak a lebonyolítására készült ez a dokumentációs csomag, melynek használata megkönnyíti e feladat megoldását!

 

   Az alábbi listából kattintással nyitható meg, tölthető le a kívánt dokumentum!

Kivonat a Munkavédelmi törvényből:

"70/A. § (1) A munkavállalók az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére jogosultak maguk közül a következők szerint képviselőt vagy képviselőket (a továbbiakban: munkavédelmi képviselő) választani:

a) munkavédelmi képviselő választást kell tartani minden munkáltatónál, ahol a munkavállalók létszáma legalább húsz fő. A választás lebonyolítása és a feltételek biztosítása a munkáltató kötelezettsége;

b) amennyiben húsz főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál a munkavédelmi képviselő választást a munkáltatónál működő szakszervezet, üzemi megbízott vagy ezek hiányában a munkavállalók többsége kezdeményezi, a választás megtartásával kapcsolatos, az a) pontban meghatározott kötelezettség a munkáltatót terheli;

c) a húsz főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltatónál - amennyiben nem kerül sor munkavédelmi képviselő választásra - a munkáltatónak a 70. §-ban meghatározottak szerint kell a munkavállalókkal tanácskoznia;

d) a munkáltató önálló telephelyén, részlegénél akkor lehet munkavédelmi képviselőt választani, ha az 54-56. §-okban meghatározott munkáltatói munkavédelmi jogosítványok az önálló telephely, részleg vezetőjét részben vagy egészben megilletik.

(2) A munkavédelmi képviselő választására az Mt. 238. §-át kell alkalmazni azzal, hogy az Mt. 238. § (2) bekezdésében foglaltakon túl nem választható munkavédelmi képviselővé az, aki a munkáltatónál munkaviszony keretében főtevékenységként a munkáltató megbízásából munkavédelmi feladatokat lát el.

76. § (1) A munkavédelmi képviselő (bizottság) jogai gyakorlásában nem akadályozható és jogai gyakorlása miatt hátrány nem érheti.

(3) Valamennyi munkavédelmi képviselő munkajogi védelmére az Mt. 273. § (1), (2) és (6) bekezdése szerinti szabályokat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerven a bizottságot, annak hiányában a munkavédelmi képviselő választás során létrejött választási bizottság tagjait kell érteni.

90. § (2) Azon munkáltatónál, ahol munkavédelmi képviselő választásra nem került sor, e törvénynek a Módtv2.-vel megállapított 70/A. § (1) és (2) bekezdése szerinti munkavédelmi képviselő választást a Módtv2. hatálybalépését követően fél éven belül meg kell tartani."

2019. január 1-től:

Mvt.75. § 2) Az (1) bekezdésben foglaltak költségei a munkáltatót terhelik, továbbá az (1) bekezdés c) pontja szerinti képzés csak rendes munkaidőben és a felnőttképzésről szóló törvény szerinti tevékenység keretében történhet.

  1. Összehasonlító anyag a munkavédelmi törvény korábbi és változott állapotáról, értelmezéséről

  2. Kivonat a munkavédelmi törvényből, mely a munkavédelmi képviselővel kapcsolatos valamennyi előírást megjeleníti

  3. Kivonat a Munka Törvénykönyvéből, mely a munkavédelmi képviselő-választással kapcsolatos hivatkozásokat tartalmazza

  4. Munkavédelmi érdekképviselet jogi háttere

  5. Munkavédelmi képviselő-választás segédanyag

  6. Tájékoztató a jelöltállítás szabályairól-1

  7. Tájékoztató a jelöltállítás szabályairól-2

  8. Jelölt lista szavazólap

  9. Tájékoztató a választási bizottság létrehozásáról

  10. A választási bizottság működése

  11. Aláírásgyűjtő-ív jelöltállításról

  12. Jelenléti ív munkavédelmi képviselő választásról

  13. Munkavédelmi képviselő választás tájékoztató

  14. Szavazólap-minta a munkavédelmi képviselő választásra

  15. Nyilatkozat a jelölésről

  16. Nyilatkozat a jelölés elutasításáról

  17. Tájékoztató a szavazásról

  18. Munkavállalók nyilatkoztatása

  19. Felkérés a szavazatszedő bizottságban való részvételre

  20. Jegyzőkönyv

  21. Jegyzőkönyv meghiúsult választásról

  22. Megállapodás a munkavédelmi képviselők képzéséről

  23. Munkavállalók tájékoztatása prezentáció

  24. 16 órás oktatási teszt

  25. Munkavédelmi képviselő alapképzés prezentáció

  26. Munkavédelmi képviselő képzés jegyzet

  27. Munkavédelmi képviselő tanúsítvány

  28. Tematika