Beszállási munkák kockázatai
Veszélyes berendezés Azok a berendezések (készülék, tartály, bunker, akna, csatorna, kazán, szállító tartály, siló, nyitott kád, tartálykocsi, általában szűk tér), amelyekben az anyagok tárolása, feldolgozása vagy a technológiai folyamat során veszélyes és ártalmas termelési tényezők (maró, mérgező, robbanásveszélyes) keletkezhetnek, illetve a beszállással végzett tevékenység során felszabadulhatnak vagy összegyűlhetnek. Beszállással végzett munka Beszállással végzett munkának minősül minden olyan tevékenység, amely a berendezésen behajlással, vagy annak belsejében való tartózkodással végezhető, ha ezt a teret emberi tartózkodásra nem tervezték. |
|
Általános szempontok Amikor beszállással végzett munkáról van szó, általában nyomástartó edényekre, nagyátmérőjű csővezetékekre gondolnak. Értelemszerűen ugyanazon szabályok érvényesek a kazán vagy kemence tűzterekre, füstcsatornákra, nagyátmérőjű szennyvízcsatornákra, mély kutakra és aknákra, mélyedésekre, továbbá bármilyen zárt vagy behatárolt szűk térre, amelyből a könnyű kijutás nem biztosított, vagy amelyben mérgező, inert vagy éghető gázok lehetnek jelen. Általában az alábbi alapvető szempontokat kell figyelembe venni:
Szervezési kérdések A munkában résztvevő dolgozókat az időszakos vagy rendkívüli munkavédelmi oktatáson tájékoztatni kell a beszállással járó veszélyekről, az elvárt magatartási szabályokról, célszerű továbbá ezeken a gyakorlati oktatásokon a személyi védőeszközök, az elsősegélynyújtás gyakorlása. Még a berendezésben végzendő munkák tervezésének fázisában előzetes veszélyelemzéseket célszerű tartani. A technológiai és karbantartó üzem, valamint a biztonságtechnikai osztályok szakemberei tekintsék át a várható veszélyeket és a biztonsági intézkedéseket a karbantartási munkákkal együtt tervezzék. Így minden bizonnyal elmaradnak a kényszerhelyzet szülte kompromisszumok, az egyébként is veszélyes tevékenység kockázatát növelő szükségmegoldások. Ha a munkaterületen (pl. nagyjavítások alkalmával) egyidejűleg több berendezésben folyik beszállással végzett munka, akkor célszerű az üzem munkavédelmi vagy biztonsági szakembereit – a Beszállási engedélyben megnevezett, irányításért felelős vezető felelősségének változatlanul hagyása mellett – a beszállással végzett munkák ellenőrzésével megbízni. A beszállással végzett munkák engedélyezését úgy kell megszervezni, hogy az engedély kiállítójának lehetősége (ideje) legyen a terület és a berendezés személyes ellenőrzésére, és ez ne váljon formálissá.
|
Az alábbi listából kattintással nyitható
meg, tölthető le a kívánt dokumentum!
|
|
|