Rólam

Cukormókus

~ Petaurus breviceps ~

A cukormókus (latin: Petaurus breviceps, angol: sugar glider) más néven törpe-erszényesmókus egy kis termetű sikló erszényes, amelynek természetes élőhelye Észak- és Kelet-Ausztrália, Pápua-Új-Guinea, és a szomszédos szigetek. (A "mókus" csak a nevükben szerepel. Nem állnak semmilyen rokonságban a mókusokkal.)

A nálam megtalálható színek:

Mosaic

Cremino

Platinum

Leucistic

White face

hamarosan...

Standard

Cukormókus...

...élettartama: A természetben 7-8 évig élnek, fogságban akár 12-15 évig is.

...mérete: A cukormókus testének hossza 16 és 21 cm között változik, amihez egy kicsit hosszabb farok tartozik még. Súlyuk 90 és 150 gramm között alakul.

...származási helye: Ausztrália

...életmódja: A cukormókus éjszaka aktív, amelyet nagy szemei is jeleznek. Nappal csak elvétve bújnak elő, hogy igyanak, vagy egyenek. Többnyire a bátorságuk a fény csökkenésével növekszik. Tűző napfénynek semmi képen nem tegyük ki őket, mert károsíthatja a szemüket. Társas lények. A természetben kisebb csoportokban él és erősen javallott, hogy kedvencként is párban tartsuk őket. Ugyanakkor territoriálisak. Területüket szagukkal jelölik meg. Több szagmirigyük is van, amely főként a hímeknél fejlett. Az egyik mirigyük a fejtetőn található folt.

...tápláléka: Főként gyümölcsök, néha egy kevés zöldséget
  is megesznek (főleg az uborkát). Adható nekik: virág nektár, méz, lisztkukac, joghurt, lekvár, dió/ mogyoróbél (meghámozva).
Nagyon jó keverék: turmixolj össze főtt csirkehúst, bébiételt, gyümölcsjoghurtot, egy kis mézet, esetleg
  gyümölcsöt (ha van otthon), főtt tojást. Akár le is lehet fagyasztani feles poharakba és mindig egy pohárnyit felolvasztva adni nekik. Keverjünk bele egy kis kalcium port közvetlenül etetés előtt, a kalcium fontos a fejlődésükhöz.

...ketrecének mérete: Minimum a következő méretekkel kell számolnunk: 45 cm x 70 cm x 90 cm (mélység x szélesség x magasság). Azonban ha tehetjük javasolt egy 50 cm x 90 cm x 120 cm-nél nagyobb ketrec. A rácsnak szinterezettnek kell lennie (festékkel bevont). Madárkalitkáknál gyakori a horganyzott rács, azonban a mókusok vizelete azt megmarja. A rácsok távolsága 1-1,5 cm legyen. A ketrecet ne helyezzük olyan helyre, ahol direkt napfény vagy huzat éri. Továbbá ha tehetjük, akkor tegyük magasra. Az egy jó választás lehet, ha a teteje kicsit magasabban van, mint amilyen magasak vagyunk. Mivel a mókusok úgy is többnyire a felső régióban szeretnek tartózkodni, így megemelve elegendő lehet nekik egy 120 cm magas ketrec is.

...ketrecének tartozékai:
- itató (tál, vagy kisemlősnek való önitató): Az állatkereskedésekben kapható golyós kisállat itató teljesen megfelel a célnak. A mókusok nem piszkíthatják össze a vizet benne, így sokáig friss maradhat. Használjunk több itatót, mert ha az egyik elakad, vagy kifogy belőle a víz, akkor is maradjon még. Illetve veszekedések esetén is jól jöhet több. Azért nagyon fontos ez, mert a cukormókusok gyorsan kiszáradhatnak, és ugyanakkor alvás közben nehezen vesszük észre a problémát. Ugyanakkor mivel egy-egy mókus fogyasztása kevés, és egyszerre több itatót használunk, ezért elég a kicsiket választani.
- etető tálka / tálkák: A rozsdamentes acél tálkák jól használhatóak az ételek tálalására. Könnyen tisztíthatóak, illetve a ketrec falára rögzíthetőek. Célszerű a tálkákat relatíve magasan elhelyezni, hogy a mókusok ne piszkítsanak bele. Külön tálkát tegyünk be a "száraz" eleségnek és a "folyékony" eleségnek, esetleg külön a lisztkukacnak.
- berendezésként behelyezhetünk ágakat, kötelet (kizárólag vastag kötelet, mert egy vékony madzag az állat lábára, nyakára tekeredhet), ülő rudat, flexibilis ülő rudat. nagy mókuskereket.
- biztosítanunk kell hálóhelyet is, ahol nappal nyugodtan pihenhetnek a mókusok. Lehetőleg külön legyen hálóhelyük, bár jó eséllyel együtt fognak aludni. Hálóhelyként több lehetőség is szóba jöhet:
  
- odú: A természetben fák odvában laknak. Mi is kialakíthatunk ilyet. Béleljük ki, vagy adjunk nekik egy leveles faágat, hogy ők kibélelhessék. Persze ezt időnként cserélni kell. Vigyázzunk, hogy az utóbbi ne legyen mérgező.
   -
  műanyag házikó mosható szövettel: könnyebben tisztható odúként funkcionál
   -
  zseb: Lévén erszényes állatok nagyon szeretnek zsebben is aludni. A zsebet házilag is elkészíthetjük, ha van némi kézügyességünk.
- szüksége van a körme koptatásához nagyon gyenge csiszolópapírra (a legjobb, ha belefűzik a kerékbe.
- a ketrec aljára nem szükséges alom, de lehet rakni
   -
forgácsot (a cédrusfa forgácsot pedig mindenképpen kerülni kell, mert izgatja a mókusok bőrét és légutait!)
   - szalmát
   - macskaalmot (figyeljünk arra, hogy a mókusok nem eszik-e meg, mert bélelzáródást okozhat)
   - papír törlőkendőt
   - kutya pelenkát

...tartási hőmérséklete: Főszabályként elmondható, hogy ami nekünk kellemes az neki is. Azaz ne legyen huzatos, túl meleg vagy hideg helyen, és ne érje erős napfény, mert árt a szemének.
A cukormókusok hőmérséklet igénye kb. 20-32 C. Ne tegyük őket huzatos helyre, hőforrás közelébe, légkondi légáramának útjába. Könnyen megfázhatnak. Ne érje őket direkt napfény, ez egyrészt a hőguta miatt sem szabad, másrészt az érzékeny szemük megsérülhet, ha kijönnek inni. Helyezzük el őket úgy, hogy éjszaka lehetőleg ne zavarják a család álmát. Ugyanakkor nappal lehetőleg mi se zavarjuk az ő álmukat. Bár az ő tűrésük nagyobb, azért állandó zaj nekik sem tesz jót. Lehetőleg tegyük őket magasra.

 

  Hírek
  Állataim
    Cukormókus
    Afrikai fehérhasú törpesün
    Kis süntanrek
    Szibériai csíkosmókus
    Kínai törpe csíkos mókus
    Costa-ricai mókus
    Törpe oposszum
    Törpemongúz
    Egyiptomi tüskésegér
    Degu
    Akácpatkány
  Güntheri pocok
    Ecsetfarkú pele
    Zsírfarkú egér
    Sundewal futóegér 
  Eladó állatok
  Kapcsolat
 Linkek
 
 
 
 
 
 

visit counter