Az Internet adminisztrációja

Az Internet teljesen decentralizált rendszer, azaz az Internet különféle szolgáltatásait teljes egészében a felhasználók mûködtetik és ellenõrzik. Tehát nincs központi ellenõrzõ vagy felügyelõ szerv, csupán egy önkéntes alapon mûködõ szervezet, az un. Internet Society (kb. Internet Társaság, ISOC). Az ISOC célja az Internetet használó, egymással együttmûködõ felhasználók tevékenységének összehangolása, azaz az Internet fizikai távolságoktól és földrajzi határoktól független, egységes mûködéséhez szükséges alapvetõ koordinációs feladatok elvégzése.

Az ISOC egy bizottsága, kb. a Mûszaki Tanács (Internet Architecture Board, IAB) foglalkozik az Internet mûszaki felügyeletével, ill. a hálózat használatával összefüggõ technikai kérdésekkel, pl.

Az ISOC egy másik csoportja, kb. a Mérnöki Munkabizottság (Internet Engineering Task Force, IETF) foglalkozik a hálózaton alkalmazott technológia továbbfejlesztésével, a mûszaki fejlesztéssel kapcsolatos javaslatok kidolgozásával és közreadásával. Erre szolgálnak az un. I-D (Internet Drafts) és RFC (Request For Comments) dokumentumok.

Az Internet technológiájának teljes dokumentációja megtalálható és szabadon hozzáférhetõ az RFC dokumentumokban. Közöttük megtalálhatóak az Interneten alkalmazott technológiával kapcsolatos legfontosabb szabványok is. Az RFC dokumentumok közül néhányat a "nagyközönség" számára is érthetõ nyelvezeten fogalmaztak meg, ezek az FYI (For Your Information) dokumentumok.

Az IP címek és domain nevek regisztrációját több szinten koordinálják: legmagasabb szinten az InterNIC, Európában a RIPE NCC, Magyarországon pedig az MTA SZTAKI felelõs a címek és nevek kiosztásáért. A domain nevek regisztrációja azonban különbözõ szolgáltató cégeken keresztül is lehetséges.

Összefoglalva:

Az Internet adminisztrációja

Feladatok:

Próbáljon meg az Internet keresõrendszereinek használatával válaszolni az alábbi kérdésekre:

1. Milyen feladatai vannak az ISOC, IAB és IETF szerveknek?

2. Hol és hogyan férhetõek hozzá az RFC dokumentumok? Hány FYI dokumentum létezik jelenleg és milyen témákat dolgoznak fel bennük?

3. Jelenleg hány RFC dokumentum van és milyen fontosabb szabványok férhetõek hozzá az RFC dokumentumokon keresztül?

4. Milyen lehetõségek vannak jelenleg a domain nevek regisztrációjára?


2002. november 20.