Az Internet fogalma

Az Internet (Internetworking System) számítógépes hálózatok világhálózata (un. metahálózat), amely behálózza az egész Földet, összekapcsolva kormányzati, katonai, kereskedelmi, üzleti, oktatási, kutatási, és egyéb (pl. nonprofit) intézményeket, valamint egyéni felhasználókat. Az Internetre különbözõ méretû és kiterjedésû hálózatok kapcsolódnak több szinten, hierarchiát alkotva. A legmagasabb szinten levõ un. gerinchálózatok nagy sávszélességû és rendszerint nagy területekre kiterjedõ kommunikációs hálózatok, amelyeket többnyire erre a feladatra szakosodott cégek üzemeltetnek. A hierarchia következõ szintjén állnak az un. tranzithálózatok, amelyekre példa egy olyan városi hálózat, amely az adott település nagyobb intézményeinek helyi hálózatait köti össze. A hierarchia legalsó szintjén állnak a véghálózatok, az egyes intézmények helyi hálózatai. Az egyéni felhasználók otthoni számítógépei csak egy un. internet-szolgáltatón keresztül kapcsolódhatnak az Internetre. Az internet-szolgáltatóhoz való kapcsolódásra azonban több lehetõség van (pl. telefonvonalon, modemmel vagy a helyi kábeltévé kábelein keresztül).

Az Interneten történõ kommunikáció hatékonyságát a hálózatok hierarchikus szervezõdése mellett az adatok un. adatcsomagok formájában való továbbítása biztosítja. Az adatcsomagokat speciális útválasztó (router) számítógépek, az Internet automatikus "postahivatalai" továbbítják a küldõ számítógéptõl a címzett számítógép felé, kiválasztva az adatcsomagok számára az optimális utat a hálózaton. A routerek hálózata biztosítja az Internet legfontosabb kommunikációs közegét, ezt "Internet-felhõnek" is szokás nevezni. A számítógépek Interneten történõ kommunikációját az IP és TCP protokollok határozzák meg. A TCP/IP alapú kommunikáció az Interneten alkalmazott technológia egyik legfontosabb jellemzõje.

Az Interneten levõ számítógépek azonosítására több adat szolgál:

Az Interneten levõ számítógépek azonosítása IP címükkel történik. Ha domain nevet használunk egy számítógép megadására, ezt az Interneten levõ un. DNS (Domain Name System) szerverek, a hálózat "telefonkönyvei" automatikusan "lefordítják" a számítógép IP címére. A domain nevek kialakításakor egy könnyen megjegyezhetõ hierarchiát követnek, amely a számítógépre jellemzõ, egyedi név mellett rendszerint az intézmény azonosítóját és az országkódot adja meg. Több domain név esetén a számítógéphez rendelt, különbözõ domain nevek rendszerint a számítógép által nyújtott különbözõ internet-szolgáltatásokat azonosítják (pl. egy számítógép egyszerre nyújthat www és ftp szolgáltatást is, amelyekhez különbözõ domain neveket rendelnek). Azok a számítógépek, amelyek internet-szolgáltatón keresztül kapcsolódnak az Internetre, általában un. dinamikus IP címmel rendelkeznek, amelyeket a kapcsolódás idejére az internet-szolgáltató oszt ki a hozzá kapcsolódó számítógépek számára.

Adott IP címû vagy domain nevû számítógépek többféleképpen is megkereshetõek az Interneten; pl. Windows környezetben az MS DOS parancssor ablakában

     PING 193.6.138.65 vagy
     TRACERT dragon.klte.hu

módon. (Utóbbi az adott gépekhez vezetõ út egyes pontjain levõ számítógépek vagy routerek IP címét és domain nevét is kiírja.)

Az Internet a felhasználók számára lehetõvé teszi a hálózaton levõ számítógépek legkülönfélébb szolgáltatásainak igénybevételét, amelyek például a felhasználók szempontjából csoportosítva a következõk lehetnek:

A fenti szolgáltatásokat az Interneten levõ un. kiszolgáló vagy szerver számítógépek meghatározott alapszolgáltatásai biztosítják az un. ügyfél vagy kliens számítógépek számára. A szolgáltatások igénybe vétele meghatározott protokollok használatát igényli, amelyek meghatározzák a kliens és szerver számítógépek közötti kommunkáció szabályait. A legfontosabb alapszolgáltatások (zárójelben megadva a szolgáltatásokhoz tartozó jellemzõ protokollokat): Az Internet népszerûségének egyik legfõbb oka, hogy az általa nyújtott szolgáltatások nagy része bárki által ingyenesen igénybe vehetõ. A világhálózat szolgáltatásainak zökkenõmentes igénybevétele azonban minden Internet felhasználótól megköveteli bizonyos "íratlan szabályok", magatartási normák betartását (un. netikett).

Összefoglalva:

Az Internet fogalma és legfontosabb jellemzõi Az Internet által nyújtott legfontosabb szolgáltatások A fenti szolgáltatások lehetséges összefüggése az Interneten levõ kiszolgáló (szerver) számítógépek által az ügyfél (kliens) számítógépeknek nyújtott legfontosabb alapszolgáltatásokkal:
 
kommunikáció információ-
szolgáltatás
szórakozás kereskedelmi
alkalmazások
programok
futtatása
e-mail
X
X
levelezési listák
X
X
hírcsoportok
X
X
chat
X
www
X
X
X
X
gopher
X
ftp
X
telnet
X
X
X
X

Például elektronikus postán (e-mail) keresztül sok kereskedelmi szolgáltató cég rendszeresen tájékoztatja lehetséges ügyfeleit a fontosabb újdonságokról (néha kéretlenül is: ez az un. spam). Látható, hogy a legáltalánosabb alapszolgáltatás a www, amely szinte minden szolgáltatást magába integrál.

Az Internet szolgáltatásainak igénybe vétele



szabványos TCP portcímek, protokollok és alapszolgáltatások

domain nevek szerkezete

Feladatok:

Próbáljon meg az Internet keresõrendszereinek használatával válaszolni az alábbi kérdésekre:

1. Milyen Internet-elérési lehetõségek állnak rendelkezésre az egyéni felhasználók és milyenek az intézményi felhasználók számára? (Hogyan kapcsolódhatnak az egyéni és intézményi felhasználók az Internetre?)

2. Próbálják ki a PING és TRACERT mûködését néhány ismert domain nevû számítógépre és adják meg egy kiválasztott számítógép elérésének útját az Interneten!

3. Milyen egyéni vagy csoportos kommunikációs formák vannak az Interneten? Soroljon fel minél többet, példákkal illusztrálva!

4. Mik a netikett legfontosabb szabályai? Soroljon fel minél többet!


2002. november 21.