Legközelebbi zöld napok:
Csernobili katasztrófa - 1986 (0 nap múlva)
 
















 


 

 

 

 

 

 

 

 

 



Ballabás Eszter
Veszélyeshulladékok mindennapjainkban
 

   

    Érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyi kár okozhatunk azzal, ha nem vigyázunk környezetünkre. Nem kell túl nagy dolgokra gondolni, kezdetben az is elég lenne, ha mindent a megfelelő helyre dobnánk ki. Az alábbiakban megtudhatjátok, hogy mit takar a veszélyeshulladék elnevezés, és hogyan lehet tőle biztonságosan megszabadulni...

    A Budavári Önkormányzat veszélyeshulladék-gyűjtést szervezett a Lánchíd közelében. A felhívás szerint itt bárki leadhatta háztartásában felgyülemlett akkumulátorokat, elemeket, fénycsöveket, izzókat, fáradtolajat, sütőolajat, oldószereket, hígítót, gyógyszereket, festéket és számítástechnikai hulladékot.
    Legelőször utánanéztem, hogy mit is takar pontosan a "veszélyes hulladék" kifejezés. Korunk egyik nagy problémája a hulladékok mennyiségének gyorsiramú növekedése. Az élet minden területén - így a háztartásokban is - a növekvő fogyasztással párhuzamosan egyre több szemét kerül kidobásra. Becslések szerint a háztartásokból kikerülő hulladékok 20-30%-a kimeríti a törvényekben, ill. rendeletekben meghatározott veszélyes hulladék fogalmát Ezek a háztartásokban gyakran előforduló anyagok az egészségre és/vagy a környezetre is közvetlenül vagy közvetve, azonnal vagy késleltetve káros hatással vannak. Nem csak a kész anyag, hanem annak bomlástermékei, maradványai is körültekintő bánásmódot igényelnek. Valamennyit külön kell gyűjteni, és veszélyeshulladék-ártalmatlanító helyre juttatni. Ha talajba, vízbe kerülnek, jelentős károsodást okozhatnak az élővilágban. A szemétbe dobva más hulladékokkal keverednek, így a többi hulladék is veszélyessé válhat. Szemétlerakóba jutva az eső a talajba moshatja ezeket a mérgező anyagokat.

A háztartásokban leggyakrabban előforduló veszélyes hulladékok káros anyag tartalma és környezeti hatásuk:

  • Akkumulátor: nehézfémet (főleg ólmot) tartalmaz, 30-40 %-a kénsav.
    Komoly talaj-, víz- és talajvízszennyezést okoz.

  • Izzók: higanyt tartalmaznak (az energiatakarékos fajta is).
    Az élővilágot nagymértékben károsíthatja.

  • Fáradtolaj: elégetése során klór és kén keletkezik.
    Talaj-, talajvíz, élővíz és légszennyezést okoz
    .

  • Festékek: nehézfémeket tartalmazhatnak (főleg a nem vízzel hígíthatók károsak).
    Egészség- és környezetkárosító hatása van.

  • Gyógyszerek: különböző vegyi anyagokat tartalmaznak.
    Szemétlerakóba kerülve kémiai hatóanyagai reakcióba léphetnek más kemikáliákkal, a talajvízbe oldódva súlyos mérgezéseket idézhetnek elő mind az élővilágban, mind pedig a táplálékláncon keresztül az emberi szervezetben.

  • Ragasztó: oldószereket, formaldehidet, cianoakrilátot tartalmazhat.
    Súlyos egészségkárosító hatása van.

  • Sütőolaj, zsiradék: lefolyóba öntve elzárja az oxigén útját.
    Károsítja a vizek élővilágát, gátolja a növények tápanyagfelvételét, égetésükkor rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe.

Körülnéztem otthon, hogy nálunk mik lelhetők fel a fent felsorolt termékekből. Mivel útközben szeretek zenét hallgatni, így számos lemerült elemet találtam, ezenkívül átnéztem a gyógyszeres ládát is. A volt munkahelyemen nagyon sok lemerült hulladék elem keletkezett. Amíg ott dolgoztam, addig a saját használatúakkal együtt megoldott volt a szelektálásuk, mert a szomszédos üzlet rendelkezett elemgyűjtő ládával. Mostanában azonban nem tudtam hova dobni őket, így remek alkalom volt ez az esemény, hogy környezetbarát módon szabaduljak meg tőlük a lejárt szavatosságú gyógyszerektől egyaránt.
    A helyszínt sajnos nem volt egyszerű megtalálni (nem volt egyértelmű a meghatározása a felhívásban). Egy fehér furgon és két munkatárs várta az érdeklődőket a Lánchíd budai hídfőjénél lévő parkolóban 12 órától 17-ig. Egy kicsit meglepődtek, hogy ilyen "kis" mennyiséggel is idefáradtam, de nagyon megköszönték, hogy elhoztam. Érdeklődésemre válaszolva ez az akció sikeresnek mondható, hiszen dél után másfél órával már a fél furgon teli volt. Megengedték, hogy egy kicsit körülnézzek a jármű belsejében is. Láttam több elromlott monitort, klaviatúrát, sok-sok palack fáradt- és sötőolajat. A sok számítástechnikai hulladéknak az oka, hogy a technika folyamatos és gyors megújulásának következtében egy-egy gép túlságosan hamar elévül és a szemétbe kerül.
    Elmondták, hogy a legfurcsább hozott dolgok állat preparátumok voltak. Molnár László készségesen megmutatta a több doboz kitömött kisemlőst és madarat és a formaldehidben úszkáló békákat. Megkérdeztem, hogy honnan értesültek az emberek erről a lehetőségről. Megtudtam, hogy a kerületi ingyenes lapban volt a hirdetmény. Jómagam az interneten bukkantam a lehetőségre. Az úr azt is elmondta, hogy ezeket az anyagokat a szétválogatás után speciális megsemmisítő helyekre szállítják. A számítástechnikai hulladékokat egy magán vállalkozás ártalmatlanítja, a többit speciális égetőkben semlegesítik. Veszélyes hulladék egyébként kizárólag erre a célra engedélyezett (folyamatosan ellenőrzött) berendezésben égethető, meghatározott betáplálási és kibocsátási megkötésekkel.
    Utánanéztem, hogy hol szerveznek még ilyen akciókat. Több kerületi önkormányzat és vidéki város weboldalán is találtam hasonló jellegű eseményekről beszámolókat. Ezekből kiderült, hogy a veszélyes hulladék leadásának elég korlátozott lehetőségei vannak. A fővárosban mindössze néhány veszélyeshulladék-gyűjtő udvar létezik.
    Több kerületben összekötik a szokásos őszi lomtalanítást és az effajta akciókat. A tapasztalatok szerint így az emberek nagyobb hajlandóságot mutatnak, arra, hogy ezeket a speciális hulladékokat a megfelelő helyre juttassák, és ne egyszerűen lehordják a többi lom közé.
    Sajnos a mi társadalmunkban még nem fejlődött ki az a fajta környezettudatos életmód, ami számos más európai országban már aktívan él. Nálunk, ami nem kell már azt kidobja az ember, legyen az bármi. Végig sem gondolják sokan, hogy ezzel milyen károkat okoznak, az amúgy is sérülékeny környezetünkben. Pedig mennyi lehetőség van egyéb megoldásra is. Megunt ruháinkat, könyveinket, használati dolgainkat felajánlhatjuk például szociális szervezeteknek. Biztos sok rászoruló, szegény ember van, aki örülne nekik, és nem gyarapítanák feleslegesen a hulladék mennyiségét. Bécsben például a sok embert váró rendezvényeken a leggyengébb minőségű műanyag poharak is betétdíjasok. Így senkinek nem áll érdekében azokat használat után kidobni.
    Hazafelé átsétáltam a hídon, és egy kicsit körülnéztem a belvárosban. Jó volt látni, hogy mennyi turista érkezik hozzánk, milyen sokan szeretik az országunkat, Ezért is kellene vigyázni rá - egy kicsit tudatosabban. Ez a gyűjtőakció megmutatta, hogy nem lehetetlen tenni valamit a környezetünkért, csak egy kis áldozatot kell hozni. Persze ez mit sem ér, ha az ember a hétköznapokban pazarló és felelőtlen életmódot folytat...

 

Megjelent:
Honlapon: 2006.02.18.
Egyéb: -

Fel    Cikkekhez  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright 2006 Nagy Terv Project | Minden jog fenntartva! | Impresszum