Fazakas László, Hegedűs Ernő, Hennel Sándor:

A Szent Korona őrzése

A koronaőrök, a koronaőrség.

Heraldika Kiadó Budapest 2002. 286 o.

A történelmi eseményekkel foglakozó kiadványok között figyelemre méltó " A Szent Korona őrzése" című mű. Új nézőpontból dolgozza fel a magyar királykoronázási jelvényegyüttes történetét. Gazdag irodalma van a korona-történetnek, de eddig nem olvashattunk összefoglaló művet arról, hogy maga az őrzés, a Szent Korona és a koronázási jelvények meglétének, használható állapotban maradásának a feltételei hogyan alakultak az évszázadok során. Az őrzés kiemelkedő jelentősége ad választ arra, hogy miért válhatott a Szent Korona a magyar királykoronázások nélkülözhetetlen és mással nem pótolható kincsévé.

A szerzők arra vállalkoztak, hogy a magyar koronázási jelvényekre vonatkozó irodalmat, levéltári anyagokat újraolvasva megkeressék azokat a mozzanatokat, néha csak utalásokat, melyekből kihámozható az őrzésre vonatkozó információ. Ezen túlmenően sok új dokumentumra, személyes ismeretre, visszaemlékezésre támaszkodva mutatják be a közel ezer éven át folyó tevékenységet. A könyvet olvasva érthetővé válnak azok az erőfeszítések, melyeknek egy célja volt, a koronázás eszközei meglétének biztosítása. Igyekeztek elkerülni a már ismert köztörténeti tények leírását, a terjengősséget, ugyanakkor kellő részletességgel és pontossággal tárják elénk a tárgyukhoz tartozó eseményeket.

Nem tekinthetjük a könyvet alapműnek, de üdvözölhetjük benne azt a törekvést, hogy elsőként dolgozza fel egy sajátos nézőpontból – az őrzést tekintve a vizsgálódás tárgyának – a magyar történelem és államiság kiemelkedő eseményeit és hétköznapjait.

A könyv fejezetei időrendben tárgyalják az őrzés kezdeti időszakát, majd annak jogszabályokon alapuló teljeskörüvé válását. Az első időszakban meghatározó volt az egyházi őrzés. Olvashatjuk, hogy a székesfehérvári egyházi szervezetben milyen szerepet töltött be az őrkanonok. Ő tartozott felelősséggel többekközött a királykoronázás jelvényeinek meglétért a koronázó tróntól kezdve a jelvényeken keresztül a ruházatig. Ennek az őrzési időszaknak anyagi és szervezeti alapjai is megismerhetők ebben a fejezetben. Az egyházi őrzés ellentmondásai, illetve az állam szervezetében bekövetkező változások bemutatásával indokolják a szerzők az általuk önkényesen, azonban a tartalmat pontosan tükröző kifejezés: a bizalmi őrzés sajátosságait. A király saját tulajdonaként kezeli a koronát, és a hozzá hű bizalmasa őrizetében érzi biztonságban. Ennek az időszaknak a jellemzőit nemcsak bemutatják, hanem rávilágítanak arra, hogy ez a körülmény milyen veszélyeket rejtett magában, hiszen kezdetét és a végét is illetéktelen eltulajdonítás jellemezte.

A Szentkorona őrzése minden korban nagy megtiszteltetésnek számított


A következő nagy egység a törvénnyel szabályozott őrzés bemutatása. I. Mátyás 1646-ban kiadott törvénye általános megfogalmazásától "...egy különben megszokott helyről és arra alkalmas személyekről kívánunk gondoskodni..." az 1928. évi XXV. tc.-ig, mely teljes részletességgel szabályozta a kormány és a koronaőr méltóságok szerepét, az utóbbiak megválasztásának rendjét, az őrzéssel kapcsolatos kérdéseket és felsorolja, hogy a Szent Korona mellett melyik koronázási jelvényeket kell ilyen módon őrizni. Ez a fejezet tételesen feldogozza mindazokat a törvényeket, eseményeket, amelyek a koronaőr méltóságok választásával, az őrzés helyének, körülményeinek változásaival összefüggenek. Bőven szól - más művektől eltérően - az eseménytelennek vélt időszakokról is. A fejezet végén a koronázási jelvények menekítését, a korona elrejtését és ismételt elővételének részleteit ismerhetjük meg. A magyar országhatár átlépését tekintették a szerzők a törvényben rögzített őrzési rendszer megszűnésének.

A Szentkorona őrzése minden korban nagy megtiszteltetésnek számított

Külön fejezet ismerteti az őrzők katonai szervezetét, létszámát, az őrség parancsnokait, a szolgálati tevékenység változásait az évszázadok alatt. Az őrzőhelyek változásainak részletes bemutatása tükrözi az elmélyült kutatómunkát. Betekinthetünk a koronaőrök laktanyai életébe, függelmi viszonyaiba, a mindennapi szolgálatok és a díszelgések tennivalóiba. Itt kapunk képet arról is, hogy milyen anyagi alapja volt a koronaőrzésnek. Önálló fejezet gazdag képanyaggal tárgyalja az egyenruházatot és az ékítményeket. Ezt egészítik ki a könyv végén található Salamon György festőművész által készített színes táblák.

Az Epilógus címet viselő fejezet törekszik összefoglalni és egybefüggővé tenni a különböző források által leírt eseményeket. Olvashatjuk mindazt, ami a koronázási jelvényekkel történt az országhatár átlépésétől az 1978. január 6-i visszaadáson keresztül a 2001. január 1-i Országházba szállításig és az új rendszerű őrzés megszervezéséig. A szerzők felhasználtak olyan forrásokat, melyek eddig nem álltak rendelkezésre. Vállalták a vitatható dokumentumok, visszaemlékezések közlését, bízva abban, hogy a most még nem tisztázható részletekre egyszer pontosabb választ lehet majd adni. Megjegyzendő, hogy a könyvben esetenként előfordul pontatlanság, elírt adat, de ez szerencsére nem ismeretzavaró mértékű. Egy következő kiadás ezt javítani tudja.

A Szentkorona őrzése minden korban nagy megtiszteltetésnek számított

A könyv először mutatja be a koronaőr-hagyományok őrzését felvállaló Magyar Koronaőrök Egyesületét. A több, mint tíz éve működő és rendszeresen díszelgő egyesület hagyományőrző tevékenységéről részletes ismertetés olvasható. Sajátos értékét adja a következő fejezetnek, hogy a Szent Korona őrzését a legutolsó időszakig hűen végrehajtók életrajzát, visszaemlékezéseiket és rehabilitációjukat ismerhetjük meg belőle.

A téma iránt érdeklődőknek további hasznos információ adnak a mellékletek. Gazdagítja az olvasó ismereteit az egyházi őrzésért felelős prépostok és őrkanonokok, majd a koronaőr méltóságok időrendben összeállított névsora, a Szent Korona őrzőhelyeinek vélhetőleg hiánytalan ismertetése és az őrség egy-egy időszakot tükröző névsora. Az írott források gazdag tárházát sorolják fel a szerzők a lábjegyzetben és az irodalomjegyzékben, ezzel segítve másokat a további kutatásban. A kor igényének - a magyarul nem tudók érdeklődése kielégítésének - kívánt megfelelni a kiadó a könyv végére illesztett angolnyelvű összefoglalóval.

A Szentkorona őrzése minden korban nagy megtiszteltetésnek számított

A három szerző törekedett összehangolt gondolatközlésre. Nem érezhető kutatási témájuk elkülönültsége, nem tanulmányok sorozatát olvassuk. A teljes tartalomra érvényes az 1700-as évekből idézett esküminta: "...Magyarország Szent Koronáját...gondosan és híven megőrzöm..." szellemében folyó őrzés részleteit feltáró vizsgálódás és tényfeltárás. A rendkívül sok adat, név és törvényidézet segítheti a további kutatómunkát, ugyanakkor a szöveg olvashatósága az érdeklődők igényét is kielégíti.

 

A könyv megvásárolható: Heraldika Kiadó
 
                               1113 Budapest, Takács Menyhért u. 5.
                                Telefon és fax: 209-6078, 06/20/9736-120
 
                               Email: heraldika@elender.hu