Bemutatkozás
Eladó kisnyuszik
Eladó tenyésznyuszik
Saját nyuszik
Nyuszik etetése
Fontos tudnivalók
Gondozás, elhelyezés
Szobatisztaság
Szaporodás
Oltások, betegségek
Kommunikáció, testbeszéd
Vásárlási tudnivalók
Galéria
Kapcsolat
Fontos tudnivalók
Gondozás, elhelyezés
    A nyuszik elhelyezése történhet többféleképpen is.
    Kedvencét tarthatja lehetőség szerint kint is, faketrecben, és bent a lakásban is. Kedvencünk lakhelyének kialakításakor figyelembe kell venni, hogy széltől, huzattól és erős napfénytől védett helyet válasszunk számára.

     A ketrec

     Méretét tekintve az ajánlott ketrec 96 cm hosszú, 57 cm széles és 56 cm magas, de ajánlatos kedvencünket a ketrecből kiengedni futkározni, hogy lemozogják felesleges energiájukat.
     A nyuszink - és saját magunk - életének megkönnyítése érdekében érdemes különböző ketrectartozékokat beszerezni.
     Ajánlott a ketrecbe tenni szénatartó rácsot és golyós önitatót a higiénia szempontjából.
     A nyuszi ketrecébe helyezzünk etetőtálat is, de ez legyen kicsit szélesebb, vagy nehezebb, hogy a nyuszi ne tudja könnyen felborítani.
     Sarok alomtál beszerzése is ajánlott, mert a nyuszikat könnyen szobatisztaságra lehet nevelni, és az sem baj, ha van egy kis odú, ahova elbújhat a nyuszi, ha kedve tartja.

     Az alom

    Az alom akár lehet faforgács vagy szalma is, de tapasztalatom szerint én benti tartásra a forgácsot ajánlom, mert jó nedvszívó képességgel rendelkezik. Fontos, hogy pormentes forgácsot használjunk.

    Egy héten legalább kétszer ajánlatos kitakarítani a ketrecüket a betegségek elkerülése végett. Így lakásban is tarthatjuk őket gond nélkül és nincsenek kellemetlen szagok sem.


Ugrás a lap tetejére
Szobatisztaság
    Amikor nyuszinkat elhelyeztük a kis ketrecében, várjuk meg, amíg kiválaszt egy sarkot, ahová ürít.
    Ezt követően behelyezhetjük a sarok WC-jét ebbe a sarokba. Tegyünk bele tiszta forgácsot és a bepiszkított forgácsból is egy kicsit, hogy érezze a nyuszi a szagot.
    Nem ajánlatos az egész ketrecet beszórni forgáccsal, nehogy nyuszink kedvet kapjon össze-vissza "bogyózni".
    Ha esetleg kedvencünk másik sarokba is piszkított, érdemes ecetes vízzel kitakarítani a ketrec azon részét, hogy többet oda ne menjen.

    A szobatisztaságra nevelés biztos, hogy több napot is igényel, de legyünk türelemmel!


Ugrás a lap tetejére
Szaporodás
    A nyuszik nagyon szapora állatok, fajtától függően 4.-6. hónapos korukra válnak ivaréretté. Ezt követően a nőstény állatok csak akkor hajlandóak a szaporodásra, amikor ivarzanak. Ez körülbelül 10-14 naponként következik be.
    A párzást és megtermékenyülést az általában 30-31 napos vemhességi idő követi, melynek végén az anyanyuszi 4-8 nyúlfiat hoz világra, amelyek 4 hetes korukig szopnak.

    Emiatt, aki csak hobbicélból szeretne nyuszit tartani, ügyeljen arra, hogy ha két nyuszit szeretne tartani egy ketrecben, akkor az vagy két nőstény legyen, vagy, ha különböző ivarúak, akkor mindenféleképpen ajánlatos az ivartalanításon gondolkodni.
    Ha ez nem történik meg, akkor az ivarérés után várható, hogy pici, kis nyúlfiókák születnek, ami pedig alombővítést és több időráfordítást igényel.


Ugrás a lap tetejére
Oltások, betegségek


    Nyuszik tartása során a két leggyakrabban előforduló vírus okozta betegség a myxomatozis és a vérzéses tüdőgyulladás (RHD). Az ezek ellen való védekezés, védőoltások beadatása fontos, mivel ellenkező esetben sajnos a betegség végzetes is lehet kis kedvencünk számára!


     1. Vérzéses tüdőgyulladás (RHD)

    Az első ilyen vírus okozta vérzéses betegséget Kínában észlelték 1984-ben, egy évvel később pedig egész Európában felütötte fejét.
    Az RHD halálos kimenetelű, rendkívül tünetszegény megbetegedés, amely egyik napról a másikra képes elvinni a nyuszikat. Akár a cipőtalpunkkal is bevihetjük az ezt okozó vírust a lakásba, amely emberre ugyan veszélytelen, a nyuszi számára azonban halálos kimenetelű is lehet, így nagyon fontos az ez ellen való védőoltás beadatása.

     1. Myxomatozis

     A nyuszik ezzel a betegséggel csípés útján fertőződhetnek meg, amit a vírust hordozó szúnyogok és más vérszívók terjesztenek, és szintén halálos lehet nyuszinkra nézve.

     FONTOS: Ha betegségre utaló jelet észlel nyusziján (pl. levertség, étvágytalanság, fogcsikorgatás), akkor azonnal kérje ki állatorvosa tanácsát, így elkerülhetők a komolyabb problémák!

     Védőoltások

    Ezek alapján a nyusziknak két nagyon fontos védőoltásra van szükségük a betegségek megelőzésének érdekében, de ezeknek már van egy kombinált változata is, így egy oltással is megkaphatja a nyuszi a két betegség elleni védettséget.
    A kombinált oltóanyag (Pestorin Mormyx) a myxomatozis ellen hat hónap, az RHD ellen egy év biztonságot nyújt. Hat hetes kortól alkalmazható a bőr alá oltva.

    Tőlem a kisnyuszik igény szerint az első oltást megkapva kerülnek új gazdijukhoz, így a gazdinak csak az ismétlő oltásról kell gondoskodnia. 


Ugrás a lap tetejére
Kommunikáció, testbeszéd


    Fontos tudni, hogy a nyuszik is tudnak jelezni számunkra, akár ha baj van, akár éppen csak jól érzik magukat, ezért egy kis útmutatást írok le, hogy könnyebben érthetőek legyenek a kis parancsaik. Később úgyis mindenki megismeri a saját kis nyuszija egyéniségét, szokásait és mozdulatait.



Kommunikáció

Halk morgás, ugrálás a kicsik között: az éhség jele.

Visítás, dobbantás: ha egy nyuszi nagyon megijed, és figyelmezteti társait, vagy pedig fájdalmat érez, akkor viselkedik így.

Fogcsikorgatás: a nyuszinak erős fájdalma van, ilyenkor gyakran gubbaszt egy sarokban és hunyorog, csukogatja a szemét.

Fogcsattogtatás: a nyuszi elégedett, jól érzi magát.

Halk zümmögés, mormotálás: a kedvencünk nagyon jól érzi magát, élvezi a simogatást, kényeztetést.

Morgás: az elégedetlenség jele. Például ha hirtelen felemeljük, akkor fájdalmat okozunk neki. Ekkor többször is kiadhat ilyen hangot, hátracsapott füllel. Ilyenkor vigyázzunk, mert akár nekünk is támadhat, meg is haraphat minket a nyuszi.

Nyugtalanul mormog (pl. simogatásunkra): jobb, ha békén hagyjuk....

Testbeszéd

Kaparás: nyugtalan vagy akár szagokat érez.

Orral bökdösés, bújás: egy kis törődésre, pl. simogatásra vágyik.

Nyalogatás puszikkal és finom harapásokkal: szeretet jele, bújik hozzánk.

Felborul és gurul: a nyuszi nagyon jól érzi magát.

Oldalán fekve kinyúlik: szintén jól érzi magát, elégedett, pihenni szeretne.

Két lábra áll és kukucskál: a kedvencünk figyel, kíváncsiskodik.

Hanyatt fekszik, lábai az égbe nyúlnak: Pihen és teljesen biztonságban érzi magát. Ne ijedjenek meg, a nyuszik akár képesek úgy aludni, mintha már nem lennének a Földön velünk.

Állát tárgyakhoz dörzsöli: megjelöli, hogy az ő saját tulajdonát képezi.


Ugrás a lap tetejére
Vásárlási tudnivalók

    
Kedves leendő gazdim!


    Nagyon örülök, hogy a mi honlapunkat olvasod, amin megnézheted mindannyiunkat. Remélem, hogy elnyerjük tetszésedet, és kiválasztod valamelyikünket!

    Ha szeretnél minket lefoglalni, akkor jelenlegi gazdimmal, gondozómmal kellene felvenni a kapcsolatot. Ez történhet telefonszámán vagy akár az e-mail címén is. Ezeket megtalálod a "Kapcsolat" menüpontban, ide kattintva.

    A foglalás nem kerül költségbe, csak arra kérünk, hogy ha mégis meggondolnád Magad, akkor kérnénk egy lemondást telefonon.

Szeretettel várunk, hogy megismerjük egymást!


A Newbunny csapata



Ugrás a lap tetejére