Történetünk

/összeállította dr. Hintalan Albert és dr. Novák Károly /


Újpestről szóló híradásokból tudjuk, hogy az első Újpesten dolgozó, majd 1846-tól helyben is lakó orvos, későbbiekben Újpest községi orvosa Seligman Mór szülésmester is volt. A jó közlekedés - dunai kikötő, és a vasút - miatt felgyorsult a település fejlődése, így a szülések, ennek következtében a lakosság száma növekedett. A kiegyezést követő évekből már három újpesti szülésznő neve ismert. Hassa Jozefa, Szűcs Katalina, és Weisz Franciska okleveles bábaként dolgoztak. Újpest fejődéséről a századvégi Pallas lexikon úgy emlékszik meg, mint amely amerikai ütemű, mind a lakosság számát, mind a letelepülő ipart ipart tekintve, így érthető, hogy 1907-ben városi rangra emelkedett. 1912-ben a szociális gondoskodás céljából Károlyi gróf segítségével hozta létre a település az Egyetemi Szociálpoloitikai Intézetet. Az intézmény többek között a nemi betegségek megelőzésével, gyógyításával foglalkozva nőgyógyászati feladatokat is ellátott. A Károlyi kórházban az első világháborút megelőző időben nyílt meg az első újpesti nőgyógyászati osztály , amelynek főorvosa 1917-ig dr. Prokess Antal volt. Rajta kívül 1914-ben már több szülész is működött Újpesten, így Héderváry Sámuel orvostudor szülész főorvos, Krancz Sámuel orvos szülész, és Ozmann Mór sebész szülész. Rajtuk kívül ekkor már 33 szakképzett bába segített a szülészeti ellátásban. Az erőteljesen fejlődő településen rohamosan emelkedett a szülések száma, érthető tehát, hogy még az első világháború kitörése előtt, a tízes évek első felében így írt a korabeli sajtó:

" a 60 000-nél több lakóssal bíró Újpestnek nincsen olyan kórháza, hol a vajúdó nők felvétetnének.....Csak rá kell mutatnunk azon szomorú tényre, hogy mit érezhet, mit szenvedhet testileg és lelkileg egy döcögő mentőkocsin budapesti kórházba szállított nő, kinek minden zökkenés éles fájdalmat jelent. Ezen áldatlan állapoton segítendő eszmecserére hívtuk fel Újpest és Rákospalota orvosait, a városi vezetés tényezőit, s a helybeli phylantropikus társulatok vezetőit."

Az óhajnak megfelelően 1914-ben alapították meg a helybeli szülészek közreműködésével az Újpesti Szülőház Egyesületet. dr. Fadgyas Gyula, dr. Fornheim Ernő, dr. Sándor István, dr. Lőrincz Béla mellett az egyesület elnöke Schreiber Gyula lett. Az elnök úr által adományozott telken a Váci utca 9 szám alatt, ( Árpád út, Váci út sarok ) a háború miatt csak 1917-től kezdett működni az első újpesti szülőotthon 15 férőhellyel. 1925-ben már több mint ezer pácienst láttak el a szülőotthonban. Végleges, és a kor színvonalának megfelelő helységet biztosítandó a szülőotthon számára 1926-ban az egyesület megvette a Vasút u. 87 számú telket, és Újpest városa jelentős közadakozással itt építette fel a jelenleg is működő szülészetet. Böhm Henrik, és Hegedűs Ármin terveit megvalósításra az Egyesített Újpesti Iparosok kapták, akik kifogástalan munkát végeztek, így 1928. július 23.-án megnyílhatott az Újpesti Szülőotthon. Első főorvosa az egyesület alapítóinak egyike Lőrincz Béla lett, aki 1940-ig látta el feladatát. A szülőotthont az Újpesti Szülőház Egyesület 20 évre bérbe véve működtette 1948-ig, amikor városi kezelésbe került. Megnyitásakor az intézményben 5 orvos mellett 18 főnyi személyzet dolgozott.
Az intézmény szakmai mutatói egybe vágtak a korabeli más intézetek adataival, olykor meg is előzték azokat, pl. 1925 és 1930 között nem volt halvaszülés az intézetben. Újpest város elöljárói számára az időben is fontos volt a köz egészségügye, a területi munkára fordított figyelmet jelzi, hogy 1929-től 4 városi szülésznőt alkalmaztak, akiknek a száma 1938-ra 13-ra emelkedett. A szülőotthonnak hamarosan vetélytársa is akadt Újpesten, harminc évig két szülészet is működött a városban, az Árpád kórházi osztály első főorvosa Semsey Zoltán volt, 1934-től 46-ig vezette az osztályt. 1940-ben a szülőotthon főorvosának dr. Nagy Györgyöt nevezték ki. 1945-től 1961-ig dr. Selmeczy Ernő volt a vezető. Selmeczy főorvos elévülhetetlen érdemeket szerzett avval, hogy 1945 januárjában már megindította a szülőnők ellátását a szülőotthonban, és valamennyi újpesti kórház közül a leggyorsabban itt normalizálódott az ellátás a háború után.
Külön méltatást érdemel dr. Lóránd Sándor tanár úr, aki itt Újpesten született, és kisebb megszakításokkal 1928-tól 1969-ig Újpesten dolgozott. A magyar szülészet nemzetközileg is elismert reprezentánsa volt. A több nyelven beszélő fiatal, másodorvosként kezdett itt gyógyítani. A betegellátáson túl a tudományos munkára is volt energiája. Ezekhez az évekhez kötődik a szülőfájások objektív mérésére alkalmas eljárás kifejlesztése, amely számára nemzetközi elismerést hozott. 1932-ben jelent meg első közleménye Németországban a fájásmérő készülékről. Alig múlt 40 éves, amikor a második világháború utolsó évében életét mentendő bujkálni kényszerült.. 1945 januárjában már ismét dolgozott, egzisztenciája is rendeződött. 1946-ban kinevezték az Árpád kórház szülészetére vezető főorvosnak. Nagy lendülettel vetette magát a tudományos életbe. 1946-ban megalkotta a tokométert, a gyakorlat számára megfelelő zsebóra nagyságú műszert, amelyet több nyugat európai országban is szabadalom védett. Összességében 70-nél több dolgozata jelent meg meg több mint 50%-ban idegen nyelven. 1961-ben összevonták a két újpesti szülészetet és a Szülőotthon vezetését ( akkor éppen Árpád kórház Szülészeti Osztályának nevezték ) dr. Lóránd Sándorra bízták. Az ötvenes hatvanas években a kevés, nemzetközileg is jegyzett magyar orvos közé tartozott. A 100 ágyas igen nagy forgalmú osztályon évente több mint 5000 nőt láttak el. 1969-ben ment nyugdíjba, ezt követően is dolgozott, számtalan közleményt írt munkatársaival. Szép, és akadályoktól terhes, szakmailag igen sikeres pályafutást követően 1990. február 22.-én távozott közülünk.
Újpest a második világháború után is tovább fejlődött, az ismert körülmények között 1950-től a főváros IV. kerülete lett. Még ebben az évben átadták rendeltetésének a szakorvosi rendelő intézetet, ahol a szülészeti-nőgyógyászati járóbeteg rendelés, a terhesgondozás méltó körülmények közé került.1969-től 1989-ig dr. Gergely Imre vezette az osztályt, és teremtette meg a gyógyítás modern feltételeit. Működése alatt az osztályt felújították. Az osztály neve ekkor Újpesti Kórház Szülészeti-nőgyógyászati osztálya lett.
1989-94 között dr. Kovács István volt az osztály vezetője, majd 1994-től dr. Hintalan Albert főorvos. Az elmúlt évtizedben az ország demográfiai helyzetével is összefüggésben az ágyszám jelentősen csökkent, jelenleg 45 ággyal működik, évente 3500 nőbeteget és terhest lát el. A családközpontú szülészeti ellátás feltételei biztosítottak az osztályon, a nőgyógyászati műtéti tevékenység körülményei javultak.
A fentiek szerint a település 150 éves múltjának nagyobb részében önálló szülészeti intézmény működött Újpesten. E múlt tartja fenn a reményt, hogy ez a jövőben is megmaradjon. Az egészségügy átalakulásának problematikus periódusában reményt arra, hogy utódaink 50 év múlva szólhatnak majd a szülészeti ellátás 200 éves újpesti történetéről, talán ránk is emlékezve. Reményt arra, hogy Újpest és Rákospalota 200 000 lakosának továbbra is segítségére lehetünk.