Gerincvelősérültek Rehabilitációs Osztálya


Helye: Főépület, B. szárny, Földszint

Ágyszám: 40

Osztályvezető főorvos: Dr. Klauber András
        E-mail:
aklauber@rehabint.hu

Osztályos orvos:

Dr. Both Béla rehabilitációs szakorvos

Adminisztrátor: Nagy Istvánné

Fizioterapeuták:

Havlikné Glabisz Iwona gyógytornász

Tóth Éva Zsuzsanna gyógytornász

Nagy Magdolna gyógytornász

Radó Annamária gyógytornász

Hrivnák Gergely gyógytornász

Peresztegi Katalin konduktor

Zsegunova Anna konduktor

Balogh Lászlóné fizioterápiás asszisztens

Telefon:

Osztályvezető főorvos: (06 1) 391-1965

Osztályiroda: (06 1) 391-1967

Nővérpult: (06 1) 391-1968

 

Betegellátási feladatok és szolgáltatások:


    Az Osztály működésének célja a gerincvelősérültek önellátásának a lehető legmagasabb szintig történő fejlesztése és annak fenntartása. Feladata továbbá a friss gerincvelői sérültek korai komplex elsődleges rehabilitációja, a gerincvelősérült életmód megtanítása, a gerincvelő-sérüléssel könnyen együtt járó szövődmények megelőzése, az életminőség javítása, valamint a régebben sérültek megelőzést célzó kontrollja, az esetlegesen kialakuló szövődményeinek megoldása és gyógyító célú gondozása.
 

    Az Osztály feladatai ellátásához a következő szolgáltatásokat nyújtja: konzervatív és szükség esetén operatív kezelés; napi élettevékenység tanítása és gyakoroltatása; gyógytorna; kerekesszék használatának elsajátíttatása; járástanítás ott, amikor lehetséges; a funkciójavítást célzó fizioterápiás eljárások, valamint munka-, pszicho- és sportterápia.
 

    A komplex ellátás teammunka keretében az alábbi területekre terjed ki: inkontinencia, neuro-urológia, szeptikus sebészet, ortopédia, segédeszközzel történő ellátás, speciális plasztikai sebészet (felfekvés), felső végtag funkciójavítás konzervatív és/vagy operatív módon, szexuális problémák kezelése, fogyatékosok sportja, társas események szervezése (gerincvelősérültek klubja). Fontos eszköz a család bevonása a beteg rehabilitációjába.


    A rehabilitációt akkor tekintik befejezettnek, ha a beteg a mozgásában és a napi életvitelében további jelentős fejlődés belátható időn belül már nem várható, és a beteg családja felkészült az otthonában történő fogadására.


Betegfelvétel:


    Az Osztály ellátási területe országos, melyet személyes vizsgálat (konzílium más kórházban vagy ambuláns rendelésen történő megjelenés), vagy a kezelőorvossal történt telefonos megbeszélés előz meg (a betegellátás sorrendjének meghatározását szakmai igények és az Osztály lehetőségei befolyásolják).


    Az ambuláns vizsgálat az Osztályon történik szerdai napon 900-1200 között (probléma esetén, előzetes megbeszélés alapján más időpontban is), ahol a felvétel előtti, valamint a visszarendelt betegek ellenőrző vizsgálata, illetve a régi betegek segédeszköz ellátása történik. A vizsgálathoz szakorvosi beutaló szükséges.