Doppingbotrányok és csalások
Doppingbotrányok
Doppingvizsgálatok az 1968-as mexikói olimpia óta vannak.
Az 1976-os olimpián szinte már a doppingé volt a főszerep. Nagy port kavart főleg az NDK-ból érkező úszónők teljesítménye, akik a 11 egyéni úszószámból tizet nyertek- közülük nyolcat világcsúccsal.Később kiderült, hogy anabolikus szteroidokat használtak. Az NDK-s úszónők tesztoszteront kaptak (férfi hormont), amitől úgy megerősödtek, mint a férfiak és egyéb férfias jegyek is megjelentek rajtuk (bajusz, szakáll).
1988-as olimpia egyik legnagyobb sztárja Florence Griffith (100 méteres és 200 méteres síkfutás győztese), aki 10 évvel később-máig tisztázatlan körülmények között-tragikus hirtelenséggel halt meg, feltételezhetően dopping áldozata lett, bár a vélemények megoszlanak.
1992-ben a Barcelonai olimpián, a 100 méteres síkfutás döntőjében a toronymagas esélyes Carl Lewis csak második helyezést ért el egy addig ismeretlen futó, Ben Johnson mögött. Mint később kiderült ez sem a véletlen műve volt. A szenzációs új világcsúcsot egy ősrégi anabolika segítségével érte el. A szakértőbb megdöbbentek, hiszen azóta lényegesen hatásosabb szereket találtak fel.
Csalások
Az elsó újkori olimpián egy hazai pályán versenyző görög maratoni futó a táv egy részét lovaskocsin tette meg, és így is csak harmadik helyezett lett. Végül kizárták, mivel a negyedik helyen célbaérkező versenyző jelezte a csalást a versenybíróknak.
Nagyot bukott a világ egyik legjobb öttusázója, a Münchenben csapatban arany-, egyéniben ezüstérmes szovjet Onyiscsenko, aki egy elmés szerkezetet szerelt be a párbajtőrébe, amivel működésbe tudta hozni a találatjelzőt. Az ily módon gyakorlatilag legyőzhetetlen, ravasz Borisz rajtaveszett, és száműzték az olimpiáról.
Doppingbotrány és csalás
A 2004-es olimpián egy sportoló-mint később kiderült-doppingolt és amikor doppingvizsgálatra hívták, "véletlenül" motorbalesetet szenvedett. Ám mikor leleplezték, hogy az egész balesetet csak megszervezték a versenyzőtől elvették az érmét.