Ovi - Bóly

Bólyi Óvoda, és Bölcsőde

 
 
Dokumentumok

Helyi nevelési program
Esélyegyenlőségi terv
Bóly SzMSz Mikrotérségi Társulásra
Minőségirányítási program
Házirend

Aktuális

Alapszolgáltatások,
Fakultatív programok,
Ünnepeink

Bólyi Óvoda és Bölcsőde

 

Néhány gondolat óvodánk múltjáról


Montenuovo Alfréd és neje Knisky Franciska birodalmi grófnő alapította az óvodát 1882-ben. Az uraság a kastély melletti épületet ajándékozta az idetelepülő irgalmas nővéreknek, itt volt a zárda és itt létesült az óvoda is, amit a herceg tartott fenn. A foglalkozások nyelve a század végéig német volt. A 20-as években született, és ma is élő nagymamák elbeszéléseiből tudjuk, hogy a gyerekek a magyar nyelvet az óvodában tanulták meg. Az uradalomban élő családok nyelve német volt.
Az államosítás után az apácákat 1950. június 10-e éjszakáján elhurcolták, az óvoda a tanács tulajdonába került, és továbbra is a lakosság szolgálatára állt.

Az országban szinte elsők között, 1967-ben bevezették a német nyelvű nevelést, a kétnyelvűség azóta folyamatos, az óvodai imázs meghatározója.

A bólyi gyerekek elmondhatják, hogy ugyanazok a falak, fák és bokrok között futkároznak, nevelkednek, ahol egykor nagy-, déd-, sőt ükapáik játszadoztak. A múlt iránti tisztelet, a hagyományok ápolása nevelési programunk meghatározója.


Intézményünk életéről napjainkban

A demográfiai hullám következtében 2000-től a gyermeklétszám csökkenő tendenciát mutat, az intézmény szervezetileg átalakult.

Csoportok száma: 5
Férőhely: 165 fő 
Óvodapedagógus: 12 fő
Logopédus: 1 fő
Dajka: 5 fő

 

Bölcsőde


2003-tól egy csoporttal működik, az óvodába integrálva.

Bölcsődei csoportok száma: 1
Férőhely: 10 fő 
Gondozónők száma: 2 fő

Az intézmény saját konyhával rendelkezik, igyekszünk változatos étrenddel különböző korosztályok igényeit, szükségleteit kielégíteni. Konyhánk nem csak a Bólyi óvodásoknak, hanem vidéki óvodáknak, és iskoláknak is főz, valamint a vendégétkeztetést is vállalja,

Konyhai dolgozók száma: 6 fő

Intézményünk 5 csoporttal látja el az Óvodai nevelés országos alapprogramjában és a Nemzeti és etnikai kisebbségi óvodai nevelés irányelvekben meghatározott óvó-védő, szociális, személyiségfejlesztő, kétnyelvű nevelő funkcióit.
Óvodánk büszkesége a többfunkciós udvar, ahol sajnos az évek során  a játékok amortizálódtak, ma már nem felelnek meg a követelményeknek.


 

Alapelveink


-
Olyan óvodai légkör megteremtése, melyben a gyermekek jól érzik magukat, biztonságot nyújtó szeretet övezi őket.
- A gyermekek életében a játék minden területen prioritást élvez.
-
A differenciált, egyéni fejlődési ütemet figyelembe vevő nevelési módszerek alkalmazása.
- A másság elfogadása, tiszteletben tartása.
-
A nemzetiségi nevelés terén a kisebbségi identitástudat erősítése.
- A családdal való kapcsolat erősítése, a szülők gyermekükkel kapcsolatos döntéseikben elsődleges jogának tiszteletben tartása.


Gyermekképünk

Olyan gyermekek nevelése, akik érzelmekben gazdagok, szeretnek óvodába járni, kötődnek a közösséghez. Nyitottak egymás iránt, szeretik és tisztelik társaikat és a környezetükben élő felnőtteket.
Az elfogadás, a megértés, a tisztelet az óvodapedagógus mintájában nyernek értékközvetítést, ugyanúgy mint a derű, az őszinteség, az egymásra való odafigyelés, az udvariasság.
Az óvoda a gyermek érdeklődésére, kíváncsiságára mint életkori sajátosságra építve biztosítja a gyermekek változatos tevékenységét, melyeken keresztül tapasztalatokat szerezhet az őt körül vevő természeti és társadalmi környezetről.  A kisebbséghez tartozók kötődnek a kisebbség kultúrájához, értékeihez.

 

Pedagógusképünk

Olyan pedagógus, akire jellemző a pedagógiai optimizmus, a szülők tisztelete, a megértő, együttérző, segítőkész gyermekszeretet.
Nevelési módszerek alkalmazásában az egyéni sajátosságok figyelembe vételével a gyermek komplex személyiségfejlesztésére törekszik.
Óvodapedagógusaink szakmailag jól felkészült, tenni akaró, lelkes, vidám óvónők közössége.



Szolgáltatásaink

- ZENE-OVI
- LOGOPÉDIAI foglalkozás
- Hitéletre nevelés

 

Hagyományrendszerünk

- A gyermekek életének jeles napjai: születésnap, névnap 
- Óvodai szintű ünnepeink, rendezvényeink: Őszanyó-hét rendezvénysorozat Mikulás, Farsang, Gyermeknap, Kisballagás
- Csoportszintű ünnepeink: Advent, Karácsony, Húsvét, Emausz (helyi szokás),  Anyák napja 
- Munkaközösség által szervezett programjaink: Nemzetiségi nap, Tavaszköszöntő

 

Kapcsolatrendszerünk

Család-óvoda
Család-óvoda kapcsolatában erősíteni szeretnénk azt a szemléletet, hogy a családokkal együttműködve, családi nevelést kiegészítve gondozzuk, ápoljuk, védjük, neveljük a gyermekeket. Az őszinte, bensőséges, együttműködő kapcsolat középpontjában „szemünk fénye” a gyermek áll. A gyermekközpontúság határozza meg minden tevékenységünket, örömet akarunk szerezni gyermekeinknek, az örömet együtt átélni és megosztani egymás közt bensőséges szeretetben.


Iskola–óvoda

Az óvodának, - mint a közoktatási rendszerünk legalsó láncszeme - feladata az iskolai alkalmasságra való előkészítés. Programunk tartalmazza azokat a feladatokat, amelyeket a gyermek komplex személyiségfejlesztése által differenciáltan, egyéni fejlődési ütemét figyelembe véve, gyermekre szabottan végzünk azzal a céllal, hogy a játékba, tevékenységbe ágyazott tanulással a gyermekeket az iskolai tanulásra előkészítsük.

Pedagógiai programunkban a kétnyelvű nevelés elsőrendű feladat, játékos óvodapedagógiai módszerekkel juttatjuk el a gyermekeket olyan készségek, képességek birtokába, melyek a zökkenőmentes átmenetet biztosítják.


Óvoda-város intézményei

Az óvoda nyitott a városban működő intézmények felé, folyamatos és rendszeres a kapcsolatunk a következőkkel: Idősek Gondozási Központja, gyermekorvos-védőnő, Erzsébet Vigadó, Kolping-ház, Egészségügyi Gyermekotthonnal, Általános- és Zeneiskolával, Gyermekjóléti Szolgálat, Kisebbségi Önkormányzattal, Ifjúsági Klub.

Pedagógiai munkák fő segítői a szülők, a családi és az óvodai nevelés megismerésére,  összehangolására törekszünk. Az óvodai rendezvények szervezésében a szülők, nagyszülők aktív támogatására mindig számíthatunk.

Az intézmény fenntartója a Bóly Városi Önkormányzat, aki a működés feltételeit biztosítja.

Intézményünk nyitott a város minden intézménye felé, örülünk a felénk irányuló érdeklődésnek, színvonalas munkával , gazdag programokkal, sok szeretettel neveljük a hozzánk járó gyerekeket.


Közvetett partnereink

- Környékbeli óvodák: Szederkény, Babarc, Borjád, Töttös, Lánycsók, Mohácsi Kistérség Óvodái
- Nevelési Tanácsadó - Mohács
- Pedagógiai Intézet - Pécs
- Koch Valéria Oktatási Központ



Külföldi kapcsolatok


AWO-EAFE-Dortmund, Bottrop www.e-a-f-e.de
Günther Flauger
Heroldsberg testvérvárosi kapcsolat

 

Elérhetőségi adatok

 

Cím:     

 Bólyi Óvoda és Bölcsőde     

 

 7754 Bóly, Hősök tere 3.

Tel.:

 69/868-458

E-mail:

 oviboliboly@freemail.hu