Nemes papagáj tartása

 

Tapasztalatimat Ausztrál tenyésztő ismerősöm gondolataival kiegészítettem.

 

 

Sokan a madárházak látogatói közül, akik először látnak nemes papagájt, azt hiszik, hogy a hím és a tojó különböző fajtához tartozó madár. A madár teljesen különböző színei miatt megbocsátható tévedés.

 

Vadonban

 

A nemes papagájok meglehetős gyakorisággal találhatók természetes lakóhelyeiken, így pl. a trópusi őserdők, monszunerdők a York szigetek északi részén, Új-Guinea, Salamon szigetek és Indonézi területén. Fészkük magasan a trópusi fák tetején általában mélyen bevájva található. A megfigyelők feljegyezték a párok viselkedését a madarak csoportjában a nemző madarak mellett ún. segítőket találunk, ezek olyan madarak, amelyek már előző évben már neveltek fel fiókát, vagy páratlan madarakat melyek segítik a fióka nevelését. A tenyész párok többé-kevésbé egész évben költenek.

 

 

Alfajok

 

A nagy nemes (eclectus rolatus rolatus) papagájnak 9 aljfaja ismert:

 

Faj                                                                                                      Méret

Eclectus roratus roratus                                                                        30,5 cm

E. R. solomensis                                                                                  30,5-33 cm

E. R. polychloros                                                                                 33-34 cm

E. R. macgillivray                                                                                37 cm

E. R. vosmaeri                                                                                    34-35 cm

E. R. aruensis                                                                                     34,25 cm

E. R. vestermani                                                                                 29,25 cm

E. R. cornelia                                                                                     35,5 cm

E. R. riedeli                                                                                        29,5 cm

E. R. biaki                                                                                          31,75 cm

 

Az ausztráliai madárházakban leggyakrabban előforduló faj a vörös eclectus, és az ausztráliai alfajok közül az E. R. macgillivray és a solomensis a Salamon szigetekről.

Magyarországra főleg az alap: eclectus rorátus rorátus került! De fel fel bukkannak más alfajai is, és ezek keveredett változatai .Amit egyesek (misling ) elnevezéssel illettek. 

 

 

Tojó alfajok azonosítása

 

A szemgödör körüli gyűrű az eclectusoknál, a 9 közül csak 3 fajnál található: Solomensis, macgillivray és a polychloros. Ez a gyűrű a megkülönböztető vonás, amely elkülöníti ezeket a fajokat a többi alfajtól azonosításnál. Figyelembe kell venni: a madárnak kék gyűrű a szeme alatt, hosszú szárnytolla és a madár mérete egyetlen módja annak, hogy megítéljük, melyik alfajhoz tartozik. A madár a másik 6 alfajnál a szem körüli gyűrű hiányzik, csak a riedeli és cornelia fajoknál nincs kék vagy lilás színárnyalt részben teljesen piros a madár. Ezentúl a madarak mérete alapján tudjuk megkülönböztetni a különböző fajokat. A vosmaeri faj a többi alfajból kiindulva könnyen azonosítható. A különböző lila szín, méret és a faroktollazatban található sárgás tollak függvényébe n, míg a vesternani fajtának alhasi tollazata füstszínű és kisebb mint a többi faj tojója, melynek tollazata kék és lilás színű a hason. A biaki alfaj hasonló a polychloros fajtához kivéve a nyakon és begyen található világosabb vörös színt.

 

 

A hím alfajok azonosítása

 

A számos alfaj között a hímek meghatározása nehezebb. A szokásos módszer a madár méretének, zöld tollazatában rejlő különbségek megfigyelése.

 

 

Tartás

 

Én a polychloros alfajt tartom és tenyésztem, amit általálnosan vörös oldalúként emlegetnek. Külön párokban és 4,5 X 1,2 m-es reptetőkben tartom, ami 2 méter magas, mivel Kelet-Viktóriában lakom és az időjárás nem mindig kiszámítható, teljesen fedettek az elejét alkotó nyílt dróthálók kivéve. Ez biztosítja a madaraknak egy kis napsütés és eső bejutását, ami úgy hiszem, alapvető. Mind a madaraim tollazata, mint pedig egészségi állapota számára. Az eclectusokat nem lenne szabad 3,5 X 1 méternél kisebb ketrecben tartani. Észak –Viktóriában és Ausztárlia melegebb éghajlatú területein sok tenyésztő sikerrel tartja eclectus papagáját felfüggesztett kalitkában. A madárház nagysága mellett, fontos meghatározó tényező a terület időjárási viszonya az eclectusok számára tervezendő madárház létrehozásakor.

 

 

Etetés

 

A táplálék 80%-át, melyet a madaraimnak adok lágyeleség képezi, mint pl. áztatott magok , ami ugyanannyi rész búzát és árpát tartalmaz. Ezenkívül az áztatott magokhoz, mint pl. borsót friss kukoricát zellert friss gyümölcsöt (banán, mangó, alma, stb.) is keverek. A maradék 20 %-át az eledelnek száraz táplálék alkotja, ami különböző száraz magvak keveréke mint pl. napraforgó, mogyoró, mandula. Kiegészítő eledelként adható a kutyák számára készült keksz fajtákból, csirkecsont, főtt tojás és keksz keverék. Fontos, hogy az áztatott magkeveréket, zöldséget, gyümölcsöt eltávolítsuk a kiszáradást és az eledelt megromlása végett. Minden táplálékot rozsdamentes acél tárolóedényben kell adagolni. Az esetlegesen jelenlévő baktériumok eltávolítása érdekében.

 

 

Költés fogságban

 

Az eclectusok 2-3 éves korban válnak ivaréretté De ez a madaraknál különböző lehet a tojók általában korábban válnak ivar éretté mint a hímek  Ennek következtében uralkodóvá válhatnak partnerükkel szembe, amely problémát jelenthet szaporodásnál mint például: nem termékeny tojás, stressz vagy tolltépés. Nagyon fontos a nemes papagáj tenyésztésénél a madarak néha a fészekben pároznak, ezért a fészek méretét úgy kell megtervezni, hogy biztosítva legyen a költéshez szükséges búvóhely nagysága. A tojók rossz szokása, hogy belépve a fészekbe vagy annak szélére a tojás tetejére piszkít, ami általában töréshez vezet, mivel ez a költésmódjuk. Ezért ajánlom az L alakú fészket, ez biztonságos a tojóknak  és biztosítja a tojások melegen tartását. A fészek távolabbi részében - amikor bepiszkít - nem tudja eltörni a tojásokat vagy kárt tenni a fiókákban. Én másfajta fészket használok, ami nem nagy és tömeges mint az L alakú, de a madaraim készségesen elfogadták. Ennél a fajta fészeknél a tojó belép, odapiszkít majd bejut a kicsinyeknek elkülönített részbe. A másik sajátossága ennek a doboznak, hogy a tojó kilát a boxból, nézheti mi történik a környezetében, anélkül, hogy elhagyná a tojásokat. A tojók normálisan elég sok időt töltenek a fészekben, rágcsálják, mozgatják az almot addig amíg az első tojást le nem tojják. Két tojást rak le normálisan. A költést az első tojás lerakása után megkezdi. Néhány tenyésztő elveszi az első tojást, és műtojással helyettesíti, amíg le nem tojja a másikat is. Így a két fióka egyszerre kel ki. A költési idő átlagosan 28 nap. A költést kifejezetten csak a tojó végzi. A nemes fiókák majdnem csupaszon születnek, kb. 2 hetes korban nyílik ki a szemük és a test alsó része sötétedni (tokosodni) kezd. A negyedik hét közeledtével megjelennek az első színes tollak, és megállapítható lesz a nemük is. A fiatal kitollasodott egyedek 70-80 napos korban már képesek önálló életre, elhagyják szüleiket. Egész évben költenek, ezért kedvező lehet a tojások inkubálása a fiókák kézhez szoktatása érdekében.

Néhány tenyésztő jobban szereti a kézhez szoktatott madarat, mert hiszik, hogy így kevésbé vadak és stresszesek. Természetesen ez fellendíti az üzletágat, mivel az engedélyezett madarakat nem csak költő pároknak vásárolják, hanem kis kedvencként is.

Figyelmeztetés!

Költési időszakban az eclectus parrots, különösen a tojó nagyon durva, agresszív, még a saját gazdáját is képes megtámadni!

 

 

Inkubálás és kézhez szoktatás

 

Megállapított, hogy a legtöbb tenyésztő kedveli a kézhez szoktatós módszert, egészen a tojások inkubálásával kezdve. Manapság ez már nem olyan nehéz mint régebben, jóllehet ez elég sok időt és elkötelezettséget kíván.

A hőszabályzós és elektromos inkubátorok és keltetők segítségével megfelelő hőmérsékletet biztosíthatunk, könnyen tisztíthatjuk, fertőtleníthetjük, a munkánkat nagyon megkönnyítik. Akárhogy is vesszük, még ez az új technológia is, mely megkönnyíti a munkánkat, sem elég, hiszen fel kell készülnünk arra, hogy ki kell vennünk a meleg fészekből a fiókát, megetetni és meg kell győződni arról, hogy teljesen kiürítette-e a begyét.

Az eclectus etetési ideje:

                                            1-2 hetes korban            2 óránként

                                            3-4 hetes korban            3 óránként

                                            5-6 hetes korban            5 óránként

                                            7-8 hetes korban            7 óránként

                                            9-10 hetes korban         12 óránként

 

Feljegyzés: Ezek megközelítő idők.

Az etetést lehet végezni begycső, begytű, szelepgumi, hajlított kiskanál, stb. segítségével. Néhány madarász előnyösebbnek tartja a begycső vagy begytű használatát mivel ezzel gyorsabban és tisztább az etetési folyamat. Nekem jobban bevált a hajlított kiskanál, még akkor is ha ez egy lassabb folyamat.