Egy átlagos etetés mostanában

Kedves közönség, most rendkívül hosszú bejegyzés következik. Sokan kérdezgetnek az utóbbi időben, hogy pontosan hogy néz ki nálunk az állattartás - a legtöbben személyesen, de már neten keresztül is sok kérdés merült fel akár itt a blogon, akár e-mailen keresztül. Arra gondoltam (és ehhez Ádám is hozzájárult, mivel sokszor az ő állatairól lesz szó), hogy fotókkal illusztrálva végigvezetem az olvasót egy teljesen normális reggeli/esti etetés folyamatán.

Egy ilyen etetés egy embernek három, kettőnek olyan másfél-két óra. És ugye kettő van belőle naponta, szóval elég sok időt felemészt - bár megéri, mert látni fogjátok, hogy könnyű megtalálni benne a szépet.

A képeken látható dolgok teljesen azért nincsenek kőbe vésve, itt-ott néha kicsit eltérünk, nyilvánvaló okokból: időbeosztás, plusz vagy mínusz takarmány, időjárás, stb. Azért nagyjából valami ilyesmit igyekszünk tartani minden nap.





A kutyáknak pl most jó napjuk volt, sokat vágtunk mostanában, gyakran került húsos csont a tányérjukba. Egyébként közönséges bolti tápot kapnak, ha épp nincs annyi felesleg.

A kicsi a riasztó és a csengő funkcióját tölti be, ha valaki vagy valami jön, jelzi. A nagyobbik meg szükség esetén intézkedik. Ezen felül mindketten remekül terelnek, bár persze a szamár meg a felnőtt kecskék csak a nagyobbikat veszik komolyan.



Így néz ki most a tyúkok reggelije/vacsorája. Búza, kukorica, és egy kis borsó. Ez utóbbival vigyázni kell, semmilyen állatnak nem szabad belőle sokat adni, nagyon erős takarmány.



Ádám tyúkjai, helyesebben egy részük. Az enyémeket a visszatérő olvasók már talán el tudják képzelni. A közelmúltban kicsit visszaesett a tyúkállomány, pár hete volt egy rendszeres éjszakai vörös látogatónk, de a kutyák végül elintézték.





Tojások, nem valami sokan. Korai fotó, estére még szokott lenni néhány, meg ugye az én tyúkjaim külön brigád. Összesen olyan 15-20 tojásunk van naponta, 30-40 tyúktól. Van néhány kakas, meg növendék jércék, szerintem nem rossz tojásmennyiség. Főleg, hogy ezt megbízhatóan hozzák egész évben.



És itt a feketeleves. A disznók. Ez itt bizony öt teli vödör moslék. Van benne vörösliszt és/vagy korpa, kukoricadara, árpadara, száraz kenyér és víz. Naponta a vizet leszámítva kb 50 kiló takarmányt bepuszilnak.



Oda kell felvinni a moslékot, mert a disznók kifutóját szándékosan a fák alá raktuk. Így nyáron nem tikkadnak ki annyira a melegben, ősszel meg szerencsés esetben potyog le nekik némi tölgymakk.



Ezek a billenő vájúk megváltoztatták az életünket. Korábban egy disznóetetés egy rend lehetetlenül összemocskolt ruhát jelentett. Ez így azért egészen más.





A moslék mellé igyekszünk mindig adni nekik valami pluszt. Ezt a maradékot például a helyi zöldségestől kaptuk. Embereknek már eladhatatlan, de a disznók imádják.



Persze vizet adni se olyan egyszerű nekik, elég disznók, ha a vájúról van szó. Nagy melegben az ivóvízen felül be szoktunk borítani nekik 6-8 vödröt csak úgy simán a földre, dagonyázni.



Olyan jó nézni, ahogy esznek.



Tudom, rávetül az árnyékom, így nem valami jó kép, de itt látszik a legjobban, hogy milyen szépen megnőttek a nagyok. A két koca ismét vemhes, úgyhogy a közeli jövőben várunk újabb 10-20 malacot.



A szamaras kordé épp gyengélkedik, már folyamatban a kerék javítása.



Maradt helyette ez a saroglya. A talicskázásnál azért sokkal jobb (fér rá bőven), de az összes állatnak ezzel zöldet hordani nem fehér embernek való hosszú távon. Béna, nehéz, nem látsz a lábad elé, kettőt kell fordulni (a kordéval elég lenne egyet), ráadásul nem a szamár fárad vele, hanem mi. Utáljuk, de ugyanakkor nagyon rossz lenne, ha nem lenne.



Kérdezik néha, hogy mit kaszálunk. A nagy, központi füves placcot nem, hiszen az már megtörtént, onnan van a téli szénánk. Nos, a patak túlpartján levő közel három hektáros erdőben úgy nő a nád, és annyi leveles bokrot írtunk év közben, hogy az szinte korlátlan mennyiséget jelent. A képen épp a facsemeték tövénél levő nád került terítékre - szeretjük az ilyet a kettős haszonvétel miatt: enni kapnak az állatok, és tisztul az erdő. Mindkét munkát így is, úgy is el kellene végezni, így feleannyi idő megy rá.

Ezen kívül a faluba egy kb 200 méter hosszú út vezet tőlünk, amit a saját érdekünk tisztán és rendben tartani, mivel senki más nem használja. Ez ugyan nem a mi területünk nagyrészt, de ez soha nem akadályozott meg abban, hogy lekaszáljuk. A tulajdonosokat nem érdekli, vagy még örülnek is neki, hogy valaki rendben tartja.

A másik külsős ász maga a patakmeder. Na ott aztán van növekmény, fogalmam sincs, hányszor kaszáltuk le idén, de sokszor, az biztos. Évente kétszer paraszt karácsony is van, ugyanis a vízmű is kiküld fűkaszás embereket a patak teljes hosszának kitisztítására. Ilyenkor kaszálni nem is kell, csak összeszedjük, amit ők maguk után hagynak - nem csak a mi szakaszunkról, hanem amekkora távot csak elérünk. Nekünk jó, mert ingyen van, és nekik is jó, mert tisztán tartjuk a patakmedret.



Először nem voltunk benne biztosak, hogy a kecskék megeszik-e a nádat. Most már kijelenthetem, hogy frissen egyenesen imádják a zöld nádlevelet, a szomszédunk szerint azért, mert édes. Vagy mert sós. Vagy mert olyan, mint a lucerna. Vagy mert olyan, mint a selyemfű. Hogy miért, az valószínűleg attól függ, hogy Nándi bá' mit ivott aznap.



Van, aki megegye. Azért szépen fogynak, a felesleges kiskecskéket, növendék bárányokat, és hitvány felnőtt állatokat vagdossuk le szaporán. Az a cél, hogy nyáron szépen felszaporodjanak, de télen azért minél kevesebbet kelljen etetni. A jó tejelők, a bevált anyák és a szerencsés alfahímek maradnak, mindenki más előbb-utóbb kés alá kerül. Ha végképp nincs más, feldúsítjuk majd velük a kolbászt.

A maximum létszám idén 11 birka és 18 kecske volt. Az írás pillanatában 7 birkánál és 12 kecskénél járunk, a télnek 5 birkával és kb 7-8 kecskével lenne jó nekifutni, hogy biztonsággal elég legyen a takarmány.



Elképesztő fejeket tudnak ám vágni.



Zöldet a disznók is kapnak. Mostanra már nekik is csak a nád meg a bokor maradt. Tavasszal rengeteg volt a csalán, azt imádják a legjobban, de igazából bármit megesznek, amit a többi állat nem. Tulajdonképpen a disznókat kicsit biológiai megsemmisítőnek használjuk, a vizes kukoricacsutkától a lenyírt gyapjún át a nyárfagallyakig mindent eltüntetnek. Hogy mit ásnak el, és mit esznek meg, azt nem tudom, de nagyon nem is érdekel. Megoldják és kész.



Az etetés végére szokott maradni a fejés. Jelenleg négy fejős kecskéje van Ádámnak. Idén a legnagyobb anyát potyára tartjuk, mert nem lett vemhes. Ezen kívül van egy bak, meg egy rakás kiskecske. A kicsik közül van pár ígéretes, ami maradhat, de rajtuk kívül új fejőset már csak jövőre tervezünk venni. Télire ez már így marad.

Szóval, mint írtam, az etetés általában a fejéssel, és a szárnyasok bezárásával zárul.



És akkor megcsinálod az egész etetést, az összes állat szépen, lelkiismeretesen ellátva. És akkor mi történik? A bunkó szamár szétveri a karámot, és lehet nekiállni javítgatni este hétkor. Ez a hála?


Komment (10)

A bárányok hallgatnak

... bár az első pár napban elképesztő kitartással bégettek. Taposott szalmatetőt segítettünk rakni, és állatot kértem fizetségként, pluszban volt egy kis pénzem is, beruháztam hat bárányra. Szép nagyok, de mivel frissen választottuk el őket az anyjuktól, elég hisztisek voltak eleinte.

Az érkezésük óta eltelt pár hét, azóta szépen beilleszkedtek a többi állat közé. Minden nap kaszálunk nekik, van friss vizük, szép nagy területük, és esővédett helyük. Növögetnek is szépen, úgy látszik, meghálálják a gondoskodást.

Csak hát nem túl okosak.



Ritkán telik el úgy nap, hogy ezzel ne kelljen foglalkozni.


Komment (4)