A számítógép elindítása:

A számítógép bekapcsolása után több folyamat is lezajlik, amíg az operációs rendszer a felhasználó számára használható állapotba kerül. Összefoglalóan "boot-olásnak" szokás nevezni ezt a betöltődési folyamatot. (boot = csizma, a rendszer felélesztése a csizma felhúzásának felel meg.)

Az alábbi ábra összefoglalja a betöltődés fázisait:

Kép:boot.png

 

 

 

 

 

 

A bekapcsolástól a rendszermag betöltéséig:

A rendszermag (kernel) betöltődéséig a számítógép valós módban (REAL MODE) működik. Ez az egy felhasználós állapot, ilyenkor még egyetlen folyamat fut, ami a betöltést végzi. A következők történnek:

  1. Elindul az alaplapon tárolt BIOS rutin. (BIOS = Basic Input Output System)
  2. A BIOS rutin elindítja a bekapcsolási öntesztet (POST = Power-On Self Test). A POST a számítógép bekapcsolásakor vagy újraindításakor (reset) lefutó program, amely ellenőrzi a rendszer beállítások szerinti eszközök meglétét és működését. Hiányzó vagy hibás hardverelem esetén általában hangjelzés figyelmeztet a problémára.
  3. A BIOS SETUP (CMOS memória) tárolja a betöltési sorrendet (boot sequence), ez írja le, hogy a háttértárakat milyen sorrendben ellenőrizze a betöltő rutin, amikor az operációs rendszert keresi. Gyakran használatos a hajlékonylemez - CD - merevlemez sorrend, de biztonsági megfontolások más sorrendet is indokolhatnak.

4.      A betöltő rutin megkeresi az első olyan lemezt, amin a Master Boot Record (MBR, nem igazán van magyar neve) operációs rendszer jelenlétére utal. Az MBR (ami mindig a lemez első szektora) két dolgot tartalmaz: egy pici rendszerbetöltő kódot, és ha lemez partíciós tábláját.
Kép:mbr.png

5.      A BIOS rutin elindítja az MBR-ben talált kódot. Ez vagy rögtön betölti az operációs rendszer magját (kernel), vagy ha több operációs rendszer is telepítve van, elindít egy menüprogramot, ahol kiválasztható, melyik rendszer induljon el.

  1. A választott (vagy egyetlen) rendszer magja betöltődik a központi memóriába, és védett módba (PROTECTED MODE) vált a számítógép, átadva az irányítást a betöltött rendszermagnak.

A rendszermag betöltése után:

  1. eszközmeghajtók betöltése és indítása
  2. rendszerfolyamatok indítása (pl. víruskereső )
  3. felhasználói bejelentkezés
  4. felhasználói profil betöltése (munkaasztal, parancsikonok)
  5. felhasználói folyamatok indítása (pl. chat )

A számítógép leállítása:

Alap esetben:

A számítógép leállítása az adott operációs rendszerben elhelyezett, a számítógép leállítását elindító gombbal ajánlott. Ebben az esetben ugyanis az adat vesztés és a számítógép károsodásának az esélyét lényegében lenullázzuk. Pont az utóbb említett okok miatt nem érdemes a számítógépet (idegesség vagy más következtében) csak a házon lévő kikapcsoló gombbal kikapcsolnunk, vagy esetleg az újraindító gombbal szórakoznunk.

 

 

 

Ha hiba lép fel:

Szoftveres hiba esetén:

Ilyen esetben tanácsos a munkát azonnal abbahagyni, mert a további munka a számítógép károsodásához, adatvesztéshez vagy pedig a hibaelhárítás számára lényeges információkat veszíthetünk el. A számítógépet akkor érdemes leállítani szoftveres hiba esetén, ha erős a gyanúnk, hogy vírus támadta meg a gépet. Ebben az esetben, ha egy vírusirtó segítségével sem oldottuk meg a problémát és nincs szakember a közelünkben, akkor megpróbálva a rendes leállítási módot, kikapcsoljuk a gépet, ha az nem sikerül, akkor a házon lévő kikapcsoló gombot használjuk. Más esetekben (hibás a program, nem kompatibilis az operációs rendszerrel, stb.) nem érdemes egyből a kikapcsolás felé fordulni, ugyanis pár kattintással az ilyen jellegű problémák megoldhatóak.

Hardveres hiba esetén:

Rengeteg eset előfordulhat, aminek következtében a számítógépünkben olyan meghibásodás lép föl, aminek következtében a számítógépet le kell állítani. Általános gyakorlat, hogyha a PC elkezd sípolni, kattogni vagy más, szokatlan, hangos vagy netalántán folyamatosan ismétlődő jelzést adni nekünk arról, hogy valami nem jó, akkor a számítógépet egyből le kell állítani. Ilyenkor lényegtelen, hogy esetlegesen elveszthetjük a meghibásodás pillanatában el nem mentett adatokat, ugyanis ha későn áramtalanítjuk a gépünket, sokkal többet veszíthetünk. A mai számítógépekben vannak bizonyos védelmi funkciók, melyek önmaguktól leállítják nekünk a gépet. Ilyen például a túlmelegedés esete, ami hogyha bekövetkezik, gépünk azonnal leáll, akaratunktól függetlenül. Vannak hibák, amik elfajulása előtt a számítógépünk különböző jeleket ad nekünk. Ilyen például a bekövetkezendő memória halál, ha a számítógépünk folyton memória hibákra hivatkozik. (nem tudja olvasni ezt meg ezt a memóriát és hasonlók) Ebben az esetben még hamar leállíthatjuk a gépünket, teljes biztonsággal és utána intézkedünk annak megjavításáról. Érdemes megjegyezni, hogy bármilyen hardver probléma is lépjen föl, a számítógépet záros időn belül áramtalanítani kell és ezután elvinni szakemberhez / szervizbe, ahol az események részletes elmesélése után (sípolások, füst, hangos kattogások) szakértő kezekbe kerül és ők megjavíthatják kis számítógépünket.