Az operációs rendszer fogalma, feladata, fajtái.
Az ISO (International Standards Organization = Nemzetközi Szabványosítási Szervezet) a következőképpen definiálja az operációs rendszer fogalmát: „Olyan programrendszer, amely a számítógépes rendszerben a programok végrehajtását vezérli: így például ütemezi a programok végrehajtását, elosztja az erőforrásokat, biztosítja a felhasználó és a számítógépes rendszer közötti kommunikációt.”
Az operációs rendszer feladatai:
· kapcsolat teremtése a felhasználó és a gép között, biztosítja az adatok elérhetőségét
· processzor vezérlése
· programok működtetése: indítás, programok közötti kapcsolatok szervezése
· háttértárak kezelése: programok, adatok biztonságos tárolása
· perifériák kezelése: berendezések vizsgálata, az I/O igények sorba állítása
· a memória kezelése (lefoglalás, programok betöltése, memória felszabadítása, lapozás, virtuális tárkezelés)
· a gépi erőforrások elosztása (erőforrás pl.: háttértár, memória, hálózat, megjelenítő egység, nyomtató)
· kommunikáció, kapcsolattartás a gép kezelőjével (parancsok fogadása, üzenetek küldése)
Az egyes operációs rendszerek között ez utóbbi funkciót tekintve (felhasználói felület szerint) tapasztalhatóak a legszembetűnőbb különbségek.
· Parancsvezérelt op. rendszerek: UNIX, LINUX, MS.DOS, OS/2
Ezek olyan operációs rendszerek melyek különböző szolgáltatásait parancsok begépelésével tudjuk megvalósítani. A parancsok megismerése elég hosszadalmas feladat, hiszen sok van belőlük és jó néhányuk használata igen összetett. A parancsok angol nyelvűek. A monitorra csak szöveges információk kerülnek. Pl.: a DOS alapvetően parancsorientált kapcsolatot biztosít, aminek kényelmi foka nem igazán felel meg a mai kor követelményeinek.
· Grafikus op. rendszerek: WINDOWS
A grafikus üzemmód azt jelenti, hogy a képernyőt apró képpontok alkotják, amelyet önálló kis négyzetként kezelhetünk. Ebből kifolyólag a képernyő minden egyes pontját külön- külön lehet használni, képesek vagyunk nem csupán karaktereket, hanem grafikát is kezelni.
o A képernyőn bárhol és bármit elhelyezhetünk, így a programok futtatása kényelmesebbé válik
o Könnyű a programok közötti adatátvitel
o Többféle betűtípust alkalmazatunk
o Egyszerűen érthető grafikus ábrákkal kommunikál
o Egér használat
Napjainkban fejlesztések folynak a hanggal való kapcsolattartása is, ennek azonban vannak korlátai (hogyan tud egy szobában több ember számítógéppel dolgozni). Emellett a következő Windows (munkanevén egyelőre Windows 7) támogatja majd az érintőképernyős megoldásokat is, bár alapvetően ez is grafikus felület.
Az operációs rendszerek csoportosítása történhet a felhasználók száma és a multiprogramozás foka szerint, azaz egyidejűleg hány felhasználó hány programját tudják kiszolgálni:
|
EGYFELADATOS |
TÖBBFELADATOS (MULTITASK) |
|
- DOS
|
- DOS + Windows 3.1 - Windows 95/98 - OS/2 Warp |
|
|
- Unix - Linux - Windows NT |
A táblázatból kitűnik, hogy pl. a DOS egyszerre csak egy felhasználó egy programjával tud elboldogulni. Ez persze nem azt jelenti, hogy a számítógép memóriájában csak egyetlen program található, hanem azt, hogy azoknak csak az egyike fut, a többieknek csak felügyelő, működést befolyásoló szerepe van (pl. rezidens programok, amelyek többnyire a gép bekapcsolásakor kerülnek a memóriába, és általában kikapcsolásig ott is maradnak).
Az egyfeladatosság egyre nagyobb „bosszúságot” jelent, hiszen pl. szövegszerkesztés közben nem tudunk belenézni E-mail-jeinkbe, stb. Ezt a problémát némileg kezelte a Windows megjelenése, amely a DOS-ra ráépülve egyidejűleg több program (taszk) kezelésére is képes.
A LINUX operációs rendszer képes egyidejűleg több felhasználó több alkalmazását is kezelni, ezért a hozzá hasonlóakkal együtt multiuser operációs rendszernek nevezik.
Gépek száma szerint:
1 egyedi: csak egy gépet tud kiszolgálni.
2 hálózati: több gépet ki tud szolgálni, egyes hardver egységeket több gép tudja egyszerre használni (Windows NT)
Cél szerint:
1 általános (DOS, WIN 9X, WIN NT, UNIX)
2 speciális (folyamatvezérlő operációs rendszerek, pl. egy terminál esetén, bár nem ritkán egy bankautomatánál is kifagyhat az XP)