Elektronikus levelezés, levelezés több felhasználóval, levelezési listák, hírlevelek (gyakorlati példa levelező kliens programmal).

 

Az internet létrejöttének legfőbb oka a kommunikáció, amely mai napig is egyik legfontosabb szolgáltatása.

Az e-mail szó elektronikus levelet jelent. Szolgáltatásaival talán a fax és a postai levél (csigaposta) közé lehetne legjobban besorolni, hangulatában és az emberek közötti kommunikációban a telefonhoz hasonlít a legjobban. Például fax azért, mert csak számítógépen tárolt anyagok küldhetők, nem lehet tehát például egy elveszett bérletet valaki után küldeni, és postai levél azért, mert nemcsak szöveg vagy rajz küldhető, mint a faxnál, hanem minden, ami számítógépen tárolható: szöveg, kép, hang, animáció, programok, adatbázis állományok, vagy bármi más. Kell hozzá egy levelező program a saját (kliens) gépünkre, és lehet is 'ímélezni'. A levelező programok általában ingyenesek, vagy az operációs rendszerünk már tartalmazza is, de megkaphatjuk az Internet előfizetésekor is a legtöbb szolgáltatótól. Ez a program végzi el a levél szétosztását, és teszi kényelmessé a levélírást sok szolgáltatásával. Csaknem minden levelezőprogramnál megtaláljuk a következő alapfunkciókat: levélírás és levélküldés, a beérkezett levelek megtekintése, levelek törlése vagy lemezre mentése, levelek megválaszolása (reply) vagy harmadik személynek való továbbítása (forward), összetartozó levelek gyűjtése iratgyűjtőkbe (folders), címlista (address book) készítése a leggyakoribb levelezőpartnerek nevével (nickname), aláírás blokk (sign block) automatikus hozzáillesztése a kimenő levelekhez,

Az e-mail előnyei

·        gyors, egy többoldalas levél is néhány másodperc alatt elküldhető

·        kényelmes: bármikor elküldhető, s akkor olvassa a címzett, amikor erre ideje van

·        praktikus: ugyanazt a levelet egyszerre több embernek is el lehet küldeni.

·        szövegek mellett adatok (hang, kép, dokumentum) is küldhetőek

·        a levelek tárolása és visszakeresése egyszerűbb, mint a hagyományos levél esetén

·        nincs eltévedt levél, ismeretlen cím esetén a küldemény visszapattan a feladónak.

·        az érkezett levél könnyen javítható szerkeszthető, tovább- ill. visszaküldhető

·        olcsó illetve ingyenes

E-mail cím általános alakja:

valaki@valahol

Értelmezése: a valaki helyére kerül a tulajdonos neve, vagy azonosítója, ami az angol abc kisbetűit, tartalmazhatja, valamint . - _ karaktereket és célszerű minimum 4 karakternek lennie. P1. Kovács Jánosnak lehet jkovacs.

A @ (et vagy kukac) egy különleges jel, ami elválasztja a nevet a cím többi részétől.

A cégnév legáltalánosabb esetben a szolgáltató neve, de nagyobb cégek rendelkeznek saját, ún. domain névvel, és akkor az a név áll itt.

A hu az ország kétbetűs nemzetközileg elfogadott rövidítése.


 

Kinek lehet email-t küldeni?

Bárkinek, aki rendelkezik egy email címmel bárhol a világon.

Az e-mail címek felderítése nem könnyű, az előbb említett ok miatt egyelőre nincs egy mindenkire kiterjedő "Internet-telefonkönyv", ahol az ismerőseink elektronikus postacímét megnézhetnénk. Vannak helyi, intézményi, vagy "ágazati" telefonkönyvek. A www.gyaloglo.hu e-mail címtára is ilyen, településenként gyűjti a címeket.

Hogyan működik?

1. Küldés:

A megírt e-mail elküldésekor az elektronikus postás a levelet helyi szolgáltatóhoz szállítja. Ez a költség terheli gyakorlatilag a feladó pénztárcáját. Innen az e-mail az Internet szupersztrádáján száguld a címzett felé, és eljut annak elektronikus postaládájába. Mindaddig itt marad, amíg a címzett le nem ellenőrzi a beérkezett leveleit.

2. Fogadás:

Hogyan lehet megtudni, hogy érkezette valami elektronikus küldeményünk? Nincsen más teendő, mint lekérdezni a postaládánk tartalmát a nekünk alkalmas pillanatban, és 'letölteni' a leveleinket. Erre nagyon könnyű válaszolni, esetleg a tovább küldeni, átszerkeszteni, vagy hozzá csatolni anyagokat.

A levél részei:

Címzett

Annak az e-mail-címe kerül ide, akinek a levelet küldjük - például:kovacs@chello.hu


Másolatot kap

(Cc – Carbon copy)


Amennyiben több embernek is el szeretnénk küldeni ugyanazt az e-mailt, a címeiket itt adhatjuk meg. A címzettek látják egymás – és az első címzett – címét, így akár minden érintettnek írhatnak választ (nem csak a levél küldőjének).


Titkos másolat
(BCC - Blind Carbon Copy)


Az itt megadott címzettek megkapják a levelet, de nevük nem fog szerepelni az e-mail-en (csak Ön fogja látni, hogy ők is megkapják a levelet).


Csatolt fájl(ok)
(Attachment)


A levélben elküldött fájlok (fénykép, hang, videó, lementett dokumentumok, stb.) kerülnek ide. Mielőtt nagyobb (500 KB feletti) fájlokat csatolna, győződjön meg róla, hogy a címzett(ek)nek nem jelent-e majd gondot az adott fájl letöltése.


Tárgy
(Subject)


A levél tárgya, rövid összefoglalása. Ezt látja először a címzett, s ez alapján dönti el, hogy elolvassa-e a levelet, ezért érdemes – de nem kötelező – kitölteni.


A levél tartalma


Ide kerül maga a szöveges üzenet. Nyugodtan írhat akár több oldalon keresztül is, a levél elsősorban nem a szövegtől lesz nagy méretű (amitől a címzett postafiókja megtelhet), hanem a hatalmas csatolt fájloktól)

 


 

Elektronikus levelezést két módon végezhetünk: célprogrammal, ún. levelezőprogrammal, vagy webböngészőn keresztül, valamely webmail segítségével.

Levelezési listák

Az Internet kialakulásának történetében nagyon hamar elterjedtek a sok felhasználó aktív vagy passzív részvételével működő, adott érdeklődési körű emberek információs és vitafórumai, a levelezési listák (mailing lists). A világ összes témájának van saját levelezési listája, előbb-utóbb rátalálunk a minket leginkább érdeklőkre. A listákat általában egy automatikus szerver program működteti, amely a levél törzsében, subject-jében, esetleg az e-mail-címben álló parancsok alapján kezeli leveleinket, emberi beavatkozás nélkül. A két legelterjedtebb ilyen program a listserv és a majordomo, de számos egyéb, a lista működtetője által írt levelezőprogram is létezik. A konkrét formátum programonként különbözhet, de a legtöbb érti a help (segítség), subscribe `listanév' (feliratkozás), unsubscribe `listanév' (lemondás) parancsokat. A majordomo nevű általánosan elterjedt levelezőprogram esetében pl. a majordomo@host.domain címre kell küldenünk feliratkozó levelünket. A lista tagjainak szóló üzenetek pedig a `listanév'@host.domain címre mennek. A listába kapcsolódás előtt tájékozódjunk az aktuális formátumról, pl. a help segítségével (ahova csak lehet, mindenhova help-et írjunk).

A listára írt levelünket annak minden tagja megkapja. A nagy levélforgalom miatt itt különleges óvatosságra van szükség. Például egyes listák napi több száz levelet generálnak, ekkor legyünk felkészülve ennyi levél feldolgozására, különben az irdatlan mennyiségű levél eltömítheti postaládánkat, és ez mind a helyi gép, mind egy esetleg nem kellően felkészült levelezőprogram működésében zavarokat okozhat.

Másrészt a "sok ember olvassa" kulcsszó különleges izgalommal tölt el egyeseket, mint ahogy erről már korábban szó esett. A listák némelyike a nem a tárgykörbe illő vagy egyéb szempontból nemkívánatos (pl. durva hangú) levelek kiküszöbölésére moderátort használ: ő egy ember, aki a listára küldött üzeneteket előzőleg elolvassa, és a nemkívánatosakat kiszűri. Győződjünk meg arról, hogy az általunk célba vett lista moderált-e, és a feliratkozásról annak alapján döntsünk, hogy számunkra a teljes szólásszabadság vagy az időnket rabló, gőzösfejű emberektől mentes információcsere a fontosabb. Mindkét esetben, a sok emberhez eljutó levelezési listák esetében fokozottan fontos, hogy tartsuk magunkat ahhoz a szabályhoz, miszerint ne írjunk olyannak, akit nem érdekel, ill. úgy, ahogyan négy- vagy sokszemközt nem beszélnénk.

Levelezőprogramok