Munkabiztonsági előírások írásbeli ismertetése

KEDVES MUNKATÁRSUNK!

Mielőtt munkáját megkezdi, felhívjuk figyelmét a legfontosabb munkabiztonsági és baleset-elhárítási előírásokra.

Megismertetjük néhány általános szabállyal és a Munkabiztonsági Utasítás előírásaival.

Munkabiztonsági Utasítás

A munkáltató belső szakmai szabályzata, mely meghatározott személyi, tárgyi követelményeket, a munkafolyamatokra vonatkozó rendelkezéseket, végrehajtásuk módját, a vezetők és munkatársak munkabiztonsággal összefüggő feladatait, valamint a munkabiztonsági eljárás szabályait tartalmazza.

Területi hatálya kiterjed:

– a munkáltató minden telepített helyiségére.

Személyi hatálya kiterjed:

– a munkáltató minden tagjára, alkalmazottjára, másodállásban és mellékfoglalkozásban, vagy egyéb jogviszonyban foglalkoztatott dolgozóra.

Munkabiztonsági oktatások rendje:

A nem fizikai munkát végző dolgozó az előzetes és ismétlődő munkabiztonsági oktatásban való részvételi kötelezettségének oly módon tehet eleget, hogy a rendelkezésére bocsátott, a munkakörével összefüggő munkabiztonsági ismereteket tartalmazó tananyag elsajátítását írásbeli nyilatkozattal tanúsítja.

Az írásbeli nyilatkozatot ötévenként meg kell ismételni az időközben bekövetkezett változásoknak megfelelően átdolgozott ismeretanyag alapján.

Munkabalesettel kapcsolatos tudnivalók

1. Baleset:

Az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a sérült akaratától függetlenül, hirtelen vagy aránylag rövid idő alatt következik be és sérülést, mérgezést vagy más (testi, lelki) egészségkárosodást, illetőleg halált okoz.

2. Munkabaleset:

Az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül.

A munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás stb. igénybevétele során éri.

Nem tekinthető munkavégzéssel összefüggésben bekövetkező balesetnek (munkabalesetnek) az a baleset, amely a sérültet a lakására (szállására) menet közben éri, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt.

Súlyos az a munkabaleset, amely

a) a sérült halálát (halálos munkabaleset az a baleset is, amelynek bekövetkezésétől számított 90 napon belül a sérült orvosi szakvélemény szerint a balesettel összefüggésben életét vesztette), magzata vagy újszülöttjének halálát, önálló életvezetését gátló maradandó károsodását;

b) valamely érzékszerv (vagy érzékelőképesség) és a reprodukciós képesség elvesztését, illetve jelentős mértékű károsodását okozta;

c) orvosi vélemény szerint életveszélyes sérülést, egészségkárosodást;

d) súlyos csonkulást, hüvelykujj vagy kéz, láb két vagy több ujja nagyobb részének elvesztését (továbbá ennél súlyosabb esetek);

e) beszélőképesség elvesztését vagy feltűnő eltorzulást, bénulást, illetőleg elmezavart okozott.

A munkavállaló köteles a balesetét, sérülését, rosszullétét közvetlen vezetőjének azonnal jelenteni.

Általános magatartási szabályok

– a dolgozó csak azon a munkahelyen dolgozhat, amelyre a munkaköri leírása lehetőséget ad, és az arra vonatkozó munkabiztonsági oktatást megkapta, csak azokat a munkaeszközöket kezelheti, amelyre kioktatták és megbízták,

– szeszes italt a munkahelyre bevinni vagy ott fogyasztani tilos!

– tilos olyan munkát végeztetni vagy végezni, amely bárkinek az életét, testi épségét vagy egészségét veszélyezteti;

– a munkahelyen tilos minden olyan magatartás (fegyelmezetlenség, játék stb.) amely a biztonságos munkavégzést akadályozza;

– sok balesetet a rendetlenség okoz. A botlást okozható balesetek elkerülhetők a rend állandó betartásával. A közlekedési utakat, lépcsőket, vészkijáratokat, központi kapcsolók felé vezető utakat eltorlaszolni vagy elfoglalni még átmenetileg sem szabad;

– meghibásodott elektromos berendezést kizárólag csak szakember javíthat;

– minden berendezést csak arra a célra szabad használni, amely célra szolgál, csak olyan módon szabad vele dolgozni, hogy azzal a munka biztonságos módon legyen végezhető;

– a munkája során köteles a munkabiztonsági és tűzvédelmi előírásokat betartani.


Munkavédelmi és biztonságtechnikai gyakorlati oktatás tematikája

(általános)

KEDVES MUNKATÁRSUNK!

A termelőmunka közben a dolgozók egészségét, testi épségét – kellő védelem, intézkedések hiányában – különféle károsodások érhetik.

A munkabiztonság célja a munkavégzés során bekövetkezhető sérülések, munkaártalmak elleni védelem, s ezáltal a dolgozók munkaerejének, testi épségének óvása.

A munkabiztonság a dolgozóknak, a munkának és a munkakörülményeknek egymásra gyakorolt hatását, kapcsolatait és összefüggéseit foglalja magában.

A munkabiztonság központja a dolgozó ember célja pedig, hogy a munkát könnyebbé, egészségesebbé és biztonságosabbá tegye, javítsa a munkakörülményeket.

Feladata: a dolgozók testi épségének védelme, egészségének megóvása a munka során keletkező ártalmaktól, műszaki, egészségügyi, jogi, szervezési, oktatási nevelési eszközök révén.

Mindez azonban csak a dolgozók tevékeny részvételével, közös munka keretén belül valósulhat meg, illetve lehet eredményes.

A munkavédelem területei:

1. Munkabiztonság

2. Foglalkozás-egészségügy

A munkabiztonsági kötelezettség kétoldalú, vonatkozik mind a munkáltatóra, mind a dolgozóra.

A munkáltató köteles:

– a biztonságos és egészséges munkavégzésre vonatkozó szabályokat ismerni és végrehajtani;

– a balesetek, valamint a foglalkozási megbetegedések megelőzésében tevékenyen részt venni;

– biztosítani, hogy a munkahelyek és munkaeszközök a munkavédelmi követelményeknek megfeleljenek;

– biztosítani, hogy a dolgozók a munkájukkal összefüggő munkabiztonsági ismereteket elsajátítsák, az előírásokat megtartsák és a szükséges védőfelszereléseket használják.

A dolgozó köteles:

– a munkaköréhez szükséges, illetőleg azzal kapcsolatos szakmai és ennek keretében a munkabiztonsági ismereteket elsajátítani, munkája során alkalmazni;

– a munkakörének betöltéséhez szükséges előzetes és időszakos orvosi vizsgálatokon részt venni;

– munkahelyén a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban megjelenni, és így munkát végezni;

– a rendelkezésére bocsátott gépet, berendezést, egyéb eszközt és anyagot munkakezdés előtt a számára előírtak szerint megvizsgálni, azt rendeltetés, valamint utasítás szerint használni és a részére meghatározott karbantartási feladatokat elvégezni;

– az előírt és rendelkezésére bocsátott védőeszközt rendeltetésének megfelelően használni;

– munkaterületén a fegyelmet, a rendet és tisztaságot megtartani;

– a munkavégzés közben észlelt veszélyt jelentő rendellenességet megszüntetni vagy felettesétől erre intézkedést kérni;

– a baleseteket, sérülést, rosszullétet, üzemzavart felettesének azonnal jelenteni.

Kedves Munkatársunk!

Mielőtt munkáját megkezdi, felhívjuk figyelmét a legfontosabb munkabiztonsági előírásokra, megismertetjük néhány általános szabállyal.

– A dolgozó csak abban a munkakörben dolgozhat, amellyel megbízták és az arra vonatkozó munkabiztonsági oktatást megkapta, csak azokat a munkagépeket és munkaeszközöket kezelheti, javíthatja, amelyre kioktatták és megbízták.

– Szeszes italt a munkahelyre bevinni vagy ott fogyasztani tilos!

– Tilos olyan munkát végeztetni vagy végezni, amely bárkinek az életét, testi épségét vagy egészségét veszélyezteti.

– A munkahelyen tilos minden olyan magatartás (fegyelmezetlenség, játék stb.), amely a biztonságos munkavégzést akadályozza.

– A dolgozó munka közben elszenvedett balesetét – még a legkisebb sérülést is – köteles munkavezetőjének azonnal bejelenteni és azt a sérülési naplóba bejegyezni. Ha a sérült állapota olyan, hogy jelenteni képtelen, az a dolgozó köteles jelenteni, aki a balesetről legelőször tudomást szerez.

– Veszély esetén a munkát megkezdeni vagy folytatni nem szabad! Ha a dolgozó ilyen körülményt észlel, köteles munkáját azonnal abbahagyni és felettesénél a veszélyt jelenteni, és biztosítani, hogy senki a veszélyeztetett területre ne lépjen. A veszély elhárításáig a munkát megkezdeni nem szabad!

– Sok balesetet a rendetlenség okoz. A csúszásból, botlásból keletkező balesetek elkerülhetők a munkahelyi rend állandó betartásával. A közlekedési utakat, lépcsőket, vészkijáratokat, központi kapcsolók felé vezető utakat eltorlaszolni vagy elfoglalni még átmenetileg sem szabad.

– A gépeken lévő védőberendezéseket leszerelni, kiiktatni nem szabad. A védőberendezések és védőeszközök használata kötelező.

– Minden gépet, berendezést, szerszámot csak arra a célra szabad használni, amely célra szolgál. Csak olyan módon szabad vele dolgozni, hogy azzal a munka biztonságos módon legyen végezhető.

– A padlóra kiömlött vizet, olajat vagy egyéb más vegyszereket vagy anyagot fel kell törölni.

– Minden olyan esetben, ahol géphibásodás fordul elő, vagy elektromos dugaszolóaljzatok, kapcsolók vagy csatlakozó vezetékek meghibásodnak, kötelesek azonnal jelenteni, illetve a gépet azonnal üzemen kívül helyezni.

– Munkavégzésnél a technológiai műveleti (gépkezelési, karbantartási) utasítás betartása kötelező!

Kézi szerszámokra vonatkozó munkavédelmi előírások

A dolgozó köteles kézi szerszámait, munkaeszközeit, a munka megkezdése előtt megvizsgálni. Dolgozni csak kifogástalan állapotban lévő szerszámmal és munkaeszközzel szabad.

Hibás szerszámokat és munkaeszközöket, szemmel láthatóan nem teljesen ép szerszámokat a használatból azonnal ki kell vonni.

Munkabalesettel kapcsolatos tudnivalók

Munkabaleset az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától, és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül.

A munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás stb. igénybevétele során éri.

Nem tekinthető munkavégzéssel összefüggésben bekövetkező balesetnek (munkabalesetnek) az a baleset, amely a sérültet a lakásáról (szállásáról) a munkahelyére, illetve a munkahelyéről a lakására (szállására) menet közben éri, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt.

Kelt, Várpalota, 2003 év június hó 30.napján.