TŰZVÉDELMI SZABÁLYZAT

Preambulum

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 19. § kötelezettségként írja elő a tűzvédelmi szabályzat elkészítését. Nevezett szabályzat elkészítéséhez a Belügyminiszter 30/1996. (XII. 6.) BM rendelete ad iránymutatást.

Az alábbiakban rögzített Tűzvédelmi Szabályzatot Tóth Ferenc. felkérésére a már említett jogszabályok és a 35/1996. (XII. 29.) BM rendelettel összhangban munkabiztonsági vállalkozó készítette.

A szabályzatban rögzítésre kerülő helyiség használati és tárolási szabályok betartása a Társaság munka területein dolgozók, valamint ügyfélként, vendégként a területen tartózkodók biztonságát szolgálja, ezért a dokumentumban foglaltak megismerése és megtartása mindenki közös ügye.

A Tűzvédelmi Szabályzatban foglaltak megtartásáért Tóth Ferenc. szervezeti és működési szabályzatban taglalt vezetők felelősek.

1. A Szabályzat hatálya

1.1. Területi hatálya

Jelen Tűzvédelmi Szabályzat (továbbiakban TSZ.) területi hatálya kiterjed a Kft. valamennyi saját és bérelt tulajdonú telepére és területére, irodahelyiségeire és szabad tereire, továbbá munkavégzési színhelyére.

1.2. Személyi hatálya

A TSZ. személyi hatálya kiterjed a Társaság állományába tartozó, átirányított vagy bérelt munkavállalókra, a tanulókra, az alkalmi munkát végzőkre, alvállalkozókra és minden jogviszonyban álló személyre, valamint az 1.1. pontban meghatározott területen tartózkodókra.

1.3. Időbeni hatálya

A TSZ. időbeni hatálya a fedlapon szereplő időponttól a visszavonásig terjed ki.

1.4. Tárgyi hatálya

Jelen szabályzat tárgyi hatálya kiterjed az 1.1. pontban ismertetett területen végzett minden olyan tevékenységre és tárolásra, melyekből a körülmények kedvezőtlen összejátszása során tűz keletkezésére lehet számítani.

2. Tűzvédelmi ügyrend

A tűzvédelmi ügyrend a Kft. vezető állású dolgozóinak, valamint az alvállalkozók vezetőinek tűzvédelmi feladatait határozza meg.

A feladatokat munkaköri leírásokban, személyre szóló munkaszerződésekben a helyszíni viszonyokra adaptálva kell rögzíteni.

2.1. Általános feladatok

Minden vezető beosztású dolgozó feladata:

a) Saját és beosztottaik egészségének és testi épségének, továbbá az anyagi károkat okozó események megelőzése céljából a biztonságos munkafeltételek kialakítása, a munkabiztonsági előírások (törvények, rendeletek, jogszabályok) megismerése, betartása és betartatása.

b) A munkavégzést azonnal leállítani és haladéktalanul intézkedést foganatosítani, az esemény megszüntetése érdekében, ha tűz vagy tűzveszély áll fenn.

c) A munkaterületeken az előírásoknak megfelelő mennyiségű és a keletkező tűz leküzdésére alkalmas tűzoltó eszközt a helyszínen tartani.

d) A 32/1997. (V. 9.) BM rendeletben meghatározott tevékenységet végző munkavállaló tűzvédelmi szakvizsgájának meglétét megkövetelni.

e) Gondoskodni az előírt rendszeres tűzvédelmi oktatások megtartásáról, annak bizonylatolásáról.

f) Biztosítani és kötelezni a részvételt az irányításuk alá tartozó munkavállalók számára az oktatásokon, vizsgákon, vizsgálatokon és tanfolyamokon.

g) Gondoskodni a bekövetkezett rendkívüli események bejelentéséről, kivizsgálásáról, a hasonló esetek megelőzésére szolgáló intézkedések kidolgozásáról és végrehajtásáról.

h) Minden rendelkezésére álló eszközzel támogatni az illetékes felügyeleti, szakhatósági ellenőrző szervek szakembereinek munkáját.

i) Kötelesek az ellenőrzések során feltárt hiányosságok megszüntetésére intézkedést foganatosítani.

j) Hatáskörén belül a tűzvédelmi fegyelem növelése érdekében anyagi-erkölcsi, illetve fegyelmi hatáskörén belül a büntetés eszközeit alkalmazni.

2.2. Speciális feladatok

I. Ügyvezető igazgató

Feladatát részletesen a Társaság Szervezeti és Működési Szabályzata taglalja.

Tűzvédelmi feladata a Társaságra, mint gazdálkodó szervezetre vonatkozó törvényi rendelkezések érvényesítése, valamint ezen törvények, rendeletek, szabványok és szabályok betartatásának megkövetelése az 1.2. pontban felsorolt személyektől.

Ilyen irányú tevékenysége ellátása érdekében:

- ellenőrzéseket, bejárásokat végez, végeztet,

- munkavállalóit, alvállalkozóit rendszeresen ellenőrzi, ellenőrizteti,

- nevesíti a tűzvédelmi tevékenységet ellátó vezetőt,

- írásban megbízza a tűzveszélyes tevékenység végzésére engedélyt adókat,

- vezetőit, műszaki ellenőreit, a tűzvédelmi helyzetről rendszeresen beszámoltatja,

- elkészítteti és elrendeli, valamint rendszeresen ellenőrzi jelen szabályzat végrehajtását.

II. Munkafelvevők, műszaki ellenőrök, helyszíni vezetők, valamint az alvállalkozók vezetői

A Kft. vezetőjének megbízása, valamint a munkaszerződésük alapján rendszeresen:

- ellenőrzik a munkanaplókat, a bejegyzett észrevételekre intézkedéseket foganatosítanak,

- ellenőrzik a tűzvédelmi eszközök meglétét, állapotát, hiányuk pótlására intézkedést foganatosítanak,

- a tűzvédelmi hiányosságok azonnali megszüntetése érdekében intézkedéseket foganatosítanak,

- szükség esetén rendelkeznek a munkatevékenység leállításáról,

- aktívan közreműködnek a rendkívüli események kivizsgálásánál,

- a munkavállalóktól megkövetelik a munkára alkalmas állapotot,

- ellenőrzik, hogy a munkavállaló rendelkezik-e a munka elvégzéséhez szükséges szakmai ismeretekkel,

- a tűzvédelmi megbízott észrevételeire maradéktalanul intézkednek,

- intézkednek a tűzveszélyes tevékenységi engedélyben leírtak betartására, a terület előkészítésére,

- megkövetelik a munkavállalóktól a tűzvédelmi oktatáson való aktív részvételt,

- kötelesek eltiltani a munkavégzéstől azt a munkavállalót aki:

a) munkavégzésével saját és mások testi épségét veszélyezteti, illetve tevékenységének következménye lehet tűz, vagy más rendkívüli esemény,

b) figyelmeztetés ellenére sem vesz részt a tűzvédelmi oktatáson, valamint vizsgán.

III. Tűzvédelmi megbízott

Hatásköre a kft. vezetője által meghatározott területre terjed ki. Jogkörét részletesen a munkaszerződés szabályozza.

A megbízott alapvető feladata:

- a Kft. ügyvezető igazgatójának megbízása alapján folyamatosan ellenőrzi a Társaság tűzvédelmi helyzetét, a munkaszerződésben meghatározott rendszerességgel ellenőrzést (tűzvédelmi bejárás) végez,

- ellenőrző és elemző tevékenységet végez a veszélyforrások feltárása érdekében, az észlelt hiányosságok megszüntetésére javaslatot tesz,

- ellenőrzése során a feltárt hiányosságokról jegyzőkönyvet készít, melyet megküld az érintett terület illetékes vezetőjének és közvetlen felettesének,

- rendszeresen ellenőrzi a tűzvédelmi létesítési és használati szabályok megtartását, a hiányosságok megszüntetése érdekében intézkedést foganatosít,

- az érintett területi vezetőkkel együtt meghatározza a tűzveszéllyel járó munkavégzés biztonsági feltételeit,

- a biztonságos munkavégzést veszélyeztető munkakörülmény megszüntetése érdekében a munkavezetőnél azonnali intézkedést kezdeményez,

- oktatási tematikát készít és elvégzi a munkavállalók előírt tűzvédelmi oktatását,

- nyilvántartja a tűzvédelmi szakvizsgához kötött munkakörökben foglalkoztatottakat, megszervezi a vizsgáztatásukat, kötelező rendszeres oktatásukat és azok lebonyolításában aktívan közreműködik,

- nyilvántartja és rendszeresen ellenőrzi, ellenőrizteti a tűzvédelmi berendezéseket, intézkedik a meghibásodottak javíttatásáról, cseréjéről, a hiányzók pótlásáról,

- részt vesz a Társaság 1.1. pontban nevesített területén tevékenységével összefüggésben keletkezett tűz esetek kivizsgálásában, a szükséges jelentéseket elkészíti és eljuttatja az illetékesek részére,

- tűzvédelmi ügyekben szoros munkakapcsolatot tart a területileg illetékes tűzvédelmi hatósággal,

- részt vesz a hatóság ellenőrzésein, szemléin, a feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében intézkedést kezdeményez,

- gondoskodik a tűzvédelmi ügyiratok előírás szerinti kezeléséről, nyilvántartásáról, biztosítja az adatszolgáltatási kötelezettségek határidőre történő elküldését,

- a kft. vezető beosztású dolgozóival oktatás keretében megismerteti a tűzvédelemmel kapcsolatos törvényeket, rendeleteket és jogszabályokat,

- ellenőrzi az alvállalkozók tűzvédelmi tevékenységét, a hiányok megszüntetésére javaslatot tesz,

- a kft. vezetőjével rendszeresen konzultál a hiányosságokról és azok megszüntetésére végrehajtási intézkedési tervet készít.

IV. Tűzveszélyes tevékenységet engedélyező

Hatásköre a kft. vezetője által meghatározott területre terjed ki. Jogkörét részletesen a munkaszerződés szabályozza.

A megbízott alapvető feladata:

- ellenőrzi a tevékenység végzésének színhelyét, a munkavégzéshez történő előkészítettségét,

- kiállítja a tevékenység végzéséhez szükséges engedélyt,

- ellenőrzi a munkát végzők tűzvédelmi szakvizsgájának, oktatásának meglétét,

- gondoskodik a tevékenység biztonságos végzéséhez szükséges tűzoltó eszközök készenlétben tartásáról,

- biztosítja, hogy a munkavégzés ideje alatt és helyén állandó felügyeletet ellátó és a tűz oltására alkalmas eszközt kezelni képes személy álljon rendelkezésre.

3. Általános rész

3.1. Tűzvédelmi használati szabályok

a) Létesítményt, építményt, berendezést csak a használatba vételi engedélyben előírt rendelkezések, utasítások figyelembe vételével szabad használni.

b) Munkavégzést, tárolást és egyéb tevékenységet csak a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő helyiségben, építményben, szabadtéren szabad folytatni.

c) A munkaterületen csak az ott folytatott folyamatos tevékenységhez szükséges anyagot, eszközt szabad tartani.

d) A munkaterületről, helyiségekből, szabadtérről, gépről, berendezésről stb. a tevékenység során keletkezett éghető anyagot, hulladékot folyamatosan, de legalább műszakonként el kell távolítani.

e) A tűzveszélyes folyadékot tároló edényzetnél meg kell akadályozni a folyadék elcsepegését, elfolyását.

A szétfolyt, illetőleg kiszivárgott anyagot fel kell itatni, a felitatott anyagot erre a célra kijelölt helyen kell tárolni és veszélyes hulladékként kell kezelni.

f) Éghető és égést tápláló gázt szállító csőrendszernél a szivárgást meg kell akadályozni, a kiszivárgott gázt a helyiségből ki kell szellőztetni, a szivárgás okát fel kell deríteni és a hibát ki kell küszöbölni.

g) A tűzvédelmi helyzetre kiható minden változást a bevezetés megkezdése előtt 15 nappal az illetékes hivatásos önkormányzati tűzoltóságnál be kell jelenteni.

h) A tűzvédelmi rendelkezések megállapítása és alkalmazása szempontjából az anyagokat, létesítményeket, építményeket, helyiségeket és szabadtereket tűzveszélyességi szempontból osztályba kell sorolni.

Az osztályba sorolást az Országos Tűzvédelmi Szabályzat 2. § (1) és 3. § rögzítettek figyelembe vételével kell elvégezni.

i) A technológiai és műveleti és karbantartási utasításokban ki kell térni a tűz megelőzését szolgáló, valamint a tűz esetén betartandó intézkedésekre.

j) "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségben csak olyan ruha, lábbeli és munkaeszköz használható, amely gyújtási veszélyt nem jelent.

k) "A", "B" és "C" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségbe, szabadtérre gyújtóeszközt bevinni tilos.

l) "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségben öltözés céljára öltözőszekrényt elhelyezni tilos.

m) "A" és "C" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségek bejáratánál a tűzveszélyre, illetve a szükséges magatartásra figyelmeztető táblát kell elhelyezni.

n) A területek vezetőinek, illetve megbízottjának a munkahelyeket a tevékenység befejezése után ellenőrizni kell és a tapasztalt tűzvédelmi hiányosságok megszüntetésére intézkedni kell.

3.2. Dohányzás

a) Tilos a dohányzás:

- az "A"-"B"-"C" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségekben, szabadtereken,

- ahol azt egyéb utasítások, illetve tábla tiltja.

b) Az "A"-"B" tűzveszélyességi osztályba sorolt építményben dohányozni csak a kijelölt helyen szabad.

Dohányzóhelynek olyan helyiséget kell kijelölni, ahol a dohányzás veszélyeztetés nélkül megengedhető.

A dohányzóhelyiség ajtajának belső felére feliratot kell elhelyezni, mely figyelmezteti a dolgozót arra, hogy a helyiséget égő dohányneművel elhagyni szigorúan tilos.

c) A dohányzóhelyeken "DOHÁNYZÓHELY" feliratot és nem éghető anyagból készült hamutartót kell elhelyezni.

d) "A"-"B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot szállító járművön, "C" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot szállító jármű rakodóterén dohányozni TILOS!

3.3. Raktározás, tárolás

a) Raktárakban történő tárolás során ügyelni kell a raktározási szabályok betartására (polcok teherbírására, rakat egységek képzése, anyagok elkülönítése, stb.).

"A"-"B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot és éghető folyadékot raktározni, tárolni csak nem éghető anyagból készült állványon, polcon szabad.

b) Folyékony tűzveszélyes anyagokat fedett raktárban csak kármentő tálcával ellátott tárolón lehet elhelyezni.

c) Raktárakban éghető folyadékokból az MSZ 9904 előírásait figyelembe véve az alábbi mennyiségek tárolhatók:

 

 

 

  50 m3

 helyiségtérfogatig maximálisan

 60 liter

 100 m3

 helyiségtérfogatig maximálisan

 150 liter

 100 m3

 helyiségtérfogat felett maximálisan

 300 liter

 

 

 

Éghető folyadékot, anyagot raktárban áttölteni, kimérni vagy az edényzetét felbontani szigorúan tilos!

d) Tetőtérben és talajszint alatti helyiségben "A"-"B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot tárolni tilos.

e) A tűzveszélyes folyadék tárolási helyén az anyag szétmérését csak erre a célra kijelölt és elkülönített helyen szabad végezni.

Hordókból folyadékot lefejteni csak hordószivattyú igénybevételével szabad.

f) Különböző gázpalackokat csak egymástól elkülönítve függőleges helyzetben az eldőlés ellen biztosítva lezárt szeleppel és felcsavart védősapkával szabad tárolni.

A munkaterületen gázpalackot csak a vele történő munkavégzés ideje alatt szabad tárolni!

g) Szabadban történő tárolás esetén az éghető anyag tárolási egysége és a kerítés között legalább 1 méter széles éghető anyagtól mentes területet kell hagyni.

h) Az irodahelyiségekben keletkező iratokat, könyveket, alkotásokat, azok létrehozásához szükséges alap- és segédanyagokat, valamint éghető anyagokat oly módon kell tárolni, hogy azok tűz keletkezésében ne vehessenek részt, illetve azok a tűz kiinduló forrásává ne váljanak.

i) A tárolás során az éghető anyagokkal az éghető anyagú födémet, tetőszerkezetet, lámpatestet, dugaszolóaljzatot egy méternél jobban megközelíteni nem szabad.

j) Tárolás során törekedni kell a rend és jó áttekinthetőség kialakítására, ezért az iratokat polcokon, iratszekrényekben esetleg páncélszekrényben kell elhelyezni.

3.4. Tűzveszélyes tevékenység

a) Tűzveszélyes tevékenységet tilos olyan helyen végezni, ahol az tüzet vagy robbanást okozhat.

b) Jogszabályban meghatározott tűzveszélyes tevékenységet csak érvényes tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező, egyéb tűzveszélyes tevékenységet a tűzvédelmi szabályokra, előírásokra kioktatott személy végezhet.

c) Állandó jellegű tűzveszélyes tevékenységet csak a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő, erre a célra alkalmas helyen szabad végezni.

d) Alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységet csak a létesítmény-, területvezetője vagy megbízottja előzetes írásbeli engedélye alapján lehet végezni. Az engedélyt adók megbízását a Társaság ügyvezető igazgatója adja ki írásban.

e) A tűzveszélyes tevékenység végzésére kiadott engedély engedélyadója felelős, hogy az engedélyben olyan előírások szerepeljenek, melyek biztosítják, hogy a munkavégzés helyén a tűz biztonsággal megelőzhető legyen.

f) A tűzveszélyes tevékenységhez az engedélyező az ott keletkező tűz oltására alkalmas tűzoltó felszerelést, készüléket köteles biztosítani.

g) Külső szervezet vagy személy által végzett tűzveszélyes tevékenység feltételeit a tevékenység helye szerinti létesítmény vezetőjével vagy megbízottjával egyeztetni kell. A létesítmény vezetője vagy megbízottja a helyi sajátosságoknak megfelelően köteles a tűzvédelmi előírásokat írásban kiegészíteni.

h) Az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó feltételeknek tartalmaznia kell:

- a tevékenység időpontját,

- helyét,

- leírását,

- a munkavégző nevét és - tűzvédelmi szakvizsgához kötött munkakör esetén - a bizonyítvány számát, valamint

- a vonatkozó tűzvédelmi szabályokat és előírásokat.

i) Az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó engedélyt maximum 30 napos érvénytartamra lehet kiadni.

Többnapos engedély esetén a munkát végzőnek az engedélyben foglaltak betartásáról munkavégzés előtt ismételten meg kell győződni.

j) Tűzjelzés alkalmával minden tűzveszéllyel járó tevékenységet azonnal meg kell szüntetni és a munka csak a jelzés lefújását követő terület ismételt átvizsgálás után folytatható.

k) A tűzveszélyes tevékenységhez a munka megkezdésétől annak befejezéséig a munkát elrendelő felügyeletet köteles biztosítani. A felügyeletet szükség esetén megfelelő mérőműszerrel kell ellátni.

l) A tűzveszélyes tevékenység befejezése után a munkavégző a helyszínt és annak környezetét köteles átvizsgálni és minden olyan körülményt megszüntetni ami tüzet okozhat.

3.5. Alvállalkozók, külső kivitelezők tűzveszélyes tevékenysége

a) Az alvállalkozókkal, külső kivitelezőkkel kötött vállalkozási szerződésben meg kell követelni a külső engedélykiadó írásos megbízását.

b) Az alvállalkozók, külső kivitelezők által végzett tűzveszélyes tevékenység engedélyezését az alvállalkozó, külső kivitelező engedélykiadója végzi.

c) A kiadott engedélyt a Tóth Ferenc. engedélyadói jogkörrel rendelkező területileg illetékes megbízottjával ellenjegyeztetni kell.

d) Az alvállalkozók, külső kivitelezők által kiadott engedélyt ellenjegyzés nélkül érvénytelennek kell tekinteni.

e) Az alvállalkozók, külső kivitelezők által kiadott engedélyek egy hétig érvényesek és maximáltan kétszer hosszabbíthatók. Az engedélyek hosszabbítását a Tóth Ferenc. területileg illetékes engedélyadói végzik a terület ismételt átvizsgálása mellett.

f) Tűzjelzés alkalmával minden tűzveszéllyel járó tevékenységet azonnal meg kell szüntetni és a munka csak a jelzés lefújását követő terület ismételt átvizsgálás után a Tóth Ferenc. területileg illetékes engedélyadója ismételt - a tevékenységhez történő - írásos hozzájárulásával folytatható.

3.6. Szállítás, vontatás

a) Tűzveszélyes folyadékot közúti járművön csak hibátlan állapotban lévő zárt tárolóeszközben (hordó, kanna stb.), vagy engedélyezett típusú tartálykocsin szabad szállítani. A tárolóeszközöket a járművön rögzítve, kiöntőnyílásukkal felfelé fordítva kell elhelyezni.

b) A járművek tűz- és robbanásveszélyes rakományát a veszélyes mértékű felmelegedéstől, valamint egyéb tüzet vagy robbanást előidéző veszélyektől védeni kell.

c) "A"-"C" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagok a vonatkozó jogszabályok, szabványok, valamint a szállító és fuvarozó vállalat előírásai szerint szállíthatók. A szállítás során be kell tartani a szállítmányra vonatkozóan közúton az ADR, vasúton a RID előírásait,

d) A tűzveszélyes folyadékot szállító jármű mindkét oldalán és hátsó részén jól láthatóan TŰZVESZÉLYES, az éghető gázt szállító járművön TŰZ- ÉS ROBBANÁSVESZÉLYES feliratot kell elhelyezni.

e) A tűzveszélyes anyagot, éghető, vagy az égést tápláló gázt szállító járművön a gépjármű vezetőn és a járműkísérőn kívül más személy nem tartózkodhat. A vezetőfülkében illetve a rakfelületen a dohányzás TILOS.

3.7. Közlekedési utak

a) A létesítményekben a közlekedési utakat, folyosót, lépcsőházat és vészkijáratot, lépcsőt valamint valamennyi kapubejáratot - teljes szélességében - állandóan szabadon kell tartani.

b) A létesítmények belső közlekedési útjait úgy kell kialakítani, hogy tűz esetén az ott tartózkodó személyek akadálytalanul a szabadba távozhassanak.

c) A létesítmény területén, annak helyiségeiben és szabad területein található valamennyi villamos berendezés kapcsolóját, közmű nyitó- és zárószerkezetét, villámhárítót, tűzjelzőt, tűzvédelmi berendezéseket, továbbá tűzoltó készülékeket eltorlaszolni, az azokhoz vezető utat leszűkíteni, tárolás céljára használni még átmenetileg sem szabad.

d) Vészkijárat céljára létesített, illetve használt ajtóknál küszöböt beépíteni tilos.

e) Az üzemeltetés alatt azon helyiségek ajtaját, amelyekben emberek tartózkodnak, lezárni nem szabad. Ha a munka jellege az ajtók zárva tartását szükségessé teszi - veszély esetére - az ajtók külső nyithatóságát is biztosítani kell.

3.8. Tüzelő-, fűtőberendezések

a) Az építményben, helyiségben csak olyan fűtési rendszer létesíthető, illetőleg használható, amely rendeltetésszerű üzemeltetése során nem okoz tüzet vagy robbanást.

b) Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő- és fűtőberendezést szabad használni.

c) Az állandó felügyelet nélkül üzemelő, éghető gázzal és az éghető folyadékkal üzemeltetett tüzelő- illetőleg fűtőberendezést olyan érzékelő és korlátozó szerkezettel kell felszerelni, amely meghatározott biztonsági határérték elérésekor az üzemeltetést megszünteti.

d) A tüzelő- és fűtőberendezés felügyeletét csak a berendezés működését ismerő és arra alkalmas személyre szabad bízni.

e) A tüzelő- és fűtőberendezés, az égéstermék-elvezető, valamint a környezetében lévő éghető anyag között olyan távolságot kell megtartani, illetve olyan hőszigetelést kell alkalmazni, hogy az éghető anyag felületén mért hőmérséklet a legnagyobb hőterheléssel történő üzemeltetés mellett se jelenthessen az éghető anyagra gyújtási veszélyt.

3.9. Szellőzőberendezések

a) Az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben és veszélyességi övezetben a szellőzés lehetőségét biztosítani kell.

b) Természetes szellőzés esetén keresztirányú szellőzést kell alkalmazni annak megfelelően, hogy a keletkezett gőzök, gázok fajsúlya nehezebb vagy könnyebb a levegőnél. A nyílásokat úgy kell kialakítani, hogy külső gyújtóforrás visszalobbanást ne okozhasson.

c) Mesterséges szellőzés esetén olyan szellőztető berendezést kell használni, hogy annak bekapcsolásakor illetőleg üzemeltetés közben gyújtószikra ne keletkezzen, és a berendezésen keresztül külső gyújtóforrás gyújtási veszélyt ne jelentsen.

d) Azokban a helyiségekben, ahol tűz- vagy robbanásveszélyes gáz, gőz vagy por keletkezhet csak hatékony szellőztetés mellett végezhető tevékenység.

e) A szellőztetőrendszer nyílásait eltorlaszolni TILOS.

f) A szellőztetőrendszert rendszeresen tisztítani kell.

g) "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, vagy annak veszélyességi övezetében recirkulációs szellőztetés nem alkalmazható.

h) A szellőzőberendezés teljesítményét úgy kell megválasztani, hogy a helyiségben keletkező gőzök, gázok alsó robbanási koncentrációjának 20%-a se alakulhasson ki.

i) A meghibásodott szellőztetőberendezést azonnal meg kell javíttatni és csak ellenőrzés után szabad ismételten üzembe helyezni.

3.10. Villamos berendezések

a) Az "A"-"C" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségekben villamos főzőlapot, hősugárzót, kávéfőzőt és vasalót üzemeltetni szigorúan tilos.

b) Villamos berendezés szerelését, javítását, ideértve az "A"-"C" tűzveszélyességi osztályba sorolt helyiségekben elhelyezett lámpatesteknél az égő és fénycső cseréjét is, csak vizsgázott szakemberrel szabad végeztetni.

c) Villamos berendezést csak rendeltetésének és méretezésének megfelelően szabad használni.

d) A villamos berendezés és az éghető anyag között olyan távolságot kell megtartani, vagy olyan hőszigetelést kell alkalmazni, hogy az az éghető anyagra gyújtási veszélyt ne jelentsen.

e) A villamos berendezést, ha jogszabály, illetve nemzeti szabvány másként nem rendelkezik

- az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább háromévenként,

- a "C" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább hatévenként,

- a "D" és "E" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább kilencévenként

tűzvédelmi szempontból felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat meg kell szüntetni.

f) A villamos berendezéseket rendszeresen meg kell tisztítani az olyan szennyeződésektől, amely meggyulladhat és a környezetében tüzet okozhat.

g) Gondoskodni kell, hogy a villamos berendezések, kapcsolók stb. az előírás szerinti megjelöléssel legyenek ellátva.

3.11. Tűzoltó berendezések, eszközök, készülékek

a) A tűzoltó készülékeket olyan helyen kell elhelyezni, hogy azok tűz esetén könnyen hozzáférhetők legyenek.

b) A létesítményekben az alábbi táblázatban leírtak alapján legalább 1-1 darab az ott keletkező tűz oltására alkalmas - a vonatkozó jogszabályokban és szabványokban foglalt követelményeket kielégítő - tűzoltó készülékeket kell elhelyezni.

 

 

 - az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályban

 50 m2-ként

 - a "C" tűzveszélyességi osztályban

 200 m2-ként

 - a "D" tűzveszélyességi osztályban

 600 m2-ként

 - a "E" tűzveszélyességi osztályban

 szükség szerint

 

 

c) Személyi tüzek oltására könnyen hozzáférhető helyen oltópokrócot kell készenlétben tartani!

Személyi tüzek oltására tűzoltó készülék nem vehető igénybe!

d) A tűzjelző és tűzoltó-technikai eszközöket állandóan használható, üzemképes állapotban kell tartani, ezért gondoskodni kell, hogy az előírás szerinti időközönként megtörténjen felülvizsgálatuk, karbantartásuk és cseréjük.

e) A tűzoltó-technikai eszközök ellenőrzéséről, karbantartásáról a tűzvédelmi megbízott köteles gondoskodni.

f) A tűzvédelmi felszereléseket, tűzcsapokat, eszközöket csak a rendeltetésüknek megfelelően szabad használni. Tűzoltási célra rendszeresített homokot, lapátot és vödröket más célra még ideiglenesen sem szabad igénybe venni.

g) A tűzjelző, valamint a beépített tűzoltó berendezés meghibásodását a hivatásos önkormányzati, illetve az önkéntes tűzoltóságnak be kell jelenteni, és a hiba kijavítására azonnali intézkedést kell kezdeményezni.

3.12. Tűzjelzés

a) Minden észlelt, tudomásra jutott és eloltott tüzet jelezni kell az önkormányzati tűzoltóságnak, valamint bérelt terület esetén a tulajdonosnak.

Az önkormányzati tűzoltóságot telefonon a 105-ös hívószámon kell értesíteni!

A tűz jelzése, az emberi élet mentése és az oltás megkezdése minden állampolgár kötelessége!

b) Tűz esetén az alábbiakat kell közölni a tűzoltósággal:

- pontos címet,

- milyen anyag ég, milyen terjedelemben,

- fennáll-e emberi élet veszélye,

- mi van veszélyeztetve,

- ki jelezte a tüzet, telefonszám,

továbbá egyértelmű válaszokat kell adni az eseményt felvevő ügyeletes tűzoltó által feltett kérdésekre.

c) Tűz esetén mindig csak annyi dolgozó legyen az esemény színhelyén, amennyire a mentéshez és a tűzoltáshoz szükség van.

d) A tűz oltása után mindent változatlanul kell hagyni a tűzvizsgálat és a kármegállapítás sikeres lefolytatása érdekében.

3.13. Tűzvédelmi dokumentációk

a) A tűzvédelemmel kapcsolatos ügyiratokat külön erre a célra rendszeresített dossziéban kell gyűjteni.

b) Az iratgyűjtőbe kell elhelyezni:

- a Tűzvédelmi Szabályzatot és mellékleteit, valamint a kiegészítéseit és módosításait,

- a tűzvédelmi hatóság által megtartott ellenőrzések, bejárások jegyzőkönyveit,

- a tűzvédelmi megbízott észrevételeit, szemlejegyzőkönyveit,

- az előzőekben említett ellenőrzésekkel kapcsolatos intézkedéseket,

- a munkavállalók oktatásával kapcsolatos dokumentációt,

- a dolgozók szakvizsgájával kapcsolatos nyilvántartást,

- a hegesztő-berendezések időszakos ellenőrzéséről készült jegyzőkönyveket,

- a tűzoltó-technikai eszközök nyilvántartását, ellenőrzésükről készült jegyzőkönyvet.

c) A dokumentációkat a vezető személyében bekövetkezett változás esetén jegyzőkönyvileg át kell adni, illetve át kell venni az előírások további végrehajtása céljából.

3.14. Zárással kapcsolatos teendők

a) A területen a tevékenység befejezése után ellenőrizni kell:

- a rend és tisztaság meglétét,

- a hulladékok eltávolítottságát,

- a közlekedési utak és vészkijáratok szabadon tartását,

- a főelzáró szerelvények és feszültségmentesítő kapcsolók elzárását, kikapcsolását,

A feltárt hiányosságokat, szabálytalanságokat meg kell szüntetni.

Az ellenőrzéssel megbízott személy köteles az ellenőrzés eredményét a zárási naplóba bejegyezni.

b) A zárás ellenőrzése és a zárási napló kitöltése a területről utolsónak távozó személy kötelessége.

c) A terület vezetője a naplót köteles havonta ellenőrizni és szignálni.

3.15. Irodahelyiségekben, étkezőkben használható hőfejlesztők

a) Az irodahelyiségekben, étkezőkben az elektromos hőfejlesztő berendezések (rezsó, kávéfőző, grillsütő, stb.) csak az előírásoknak megfelelően, nem gyúlékony kerámialapra helyezve működtethetők, a környezetben lévő éghető anyagoktól olyan távolságra, hogy gyulladási veszélyt azokra ne jelentsen!

b) Az elektromos hőfejlesztő berendezéseket felügyelet nélkül működtetni tilos!

Felügyelet nélkül, valamint munkaidőn kívül csak a hűtőszekrény, valamint a fűtési rendszer (gázkazán) működtethető, mely külön áramkörön van bekapcsolva, dugaszolóaljzata nincs bekötve a helyiség fő áramtalanító rendszerébe, ezen dugaszolóaljzatra más elektromos berendezést csatlakoztatni tilos!

c) Használat után az elektromos berendezések csatlakozódugóit a dugaszolóaljzatból el kell távolítani!

4. Tűzvédelmi oktatások rendje, az oktatások fő témakörei

4.1. Oktatások rendje

a) Minden munkavállalót a munkába állítása előtt, más munkakörbe, illetve területre történő áthelyezésekor tűzvédelmi oktatásban kell részesíteni.

b) Gondoskodni kell továbbá a munkavállaló rendszeres tűzvédelmi továbbképzéséről.

c) A tűzvédelmi oktatást elméleti és gyakorlati formában kell megoldani.

d) A munkába állított munkavállalók oktatásáról nyilvántartást kell vezetni.

e) Az oktatások során ismertetni kell a tűzvédelmi törvényt és végrehajtására kiadott jogszabályokat, a társaság tűzvédelmi szabályzatát, valamint az adott munka elvégzéséhez szükséges tűzvédelmi ismereteket.

f) A tűzvédelmi alap oktatást a tűzvédelmi megbízott köteles megtartani, a munka elvégzéséhez szükséges tűzvédelmi ismeretek oktatását a munkavállaló közvetlen vezetője köteles megtartani.

g) Az ismétlődő oktatásokon a megjelenés minden munkavállaló részére kötelező.

4.2. Oktatások fő témakörei

- A tűzvédelmi törvény és végrehajtási utasításainak előírásai.

- A tűzvédelmi szabályzat előírásai.

- A tűzjelzés módja és a rendelkezésre álló lehetőségek.

- A tűz esetén követendő magatartás.

- A készenlétben álló tűzoltó készülékek használati előírásai, gyakorlati alkalmazása.

- A tűzvédelmi előírások megszegésének jogkövetkezményei.

- A tűz esetén való magatartás és a tűz oltásának gyakorlása.

5. Speciális rész

5.1. Autószalon

a) A szalon zárt és nyitott területén tárolt gépjárművek 3 méteres körzetén belül dohányozni tilos.

b) Az udvaron tárolt gépjárművek és a kerítés között legalább 1 méteres éghető anyagoktól mentesített területet kell tartani.

5.2. Autójavító műhelyek

5.2.1. Fényezőműhely

a) A műhely területén, valamint 5 méteres körzetében a dohányzás és nyílt láng használata tilos.

b) A műhelyben csak olyan ruha, lábbeli és munkaeszköz használható, amely gyújtási veszélyt nem jelent.

c) A műhely területén olyan szellőztetést kell alkalmazni, amely megakadályozza a helyiségben keletkező oldószer és festék gőzök alsó robbanási koncentrációjának (20%) kialakulását.

5.2.2. Vizsgáló-, javító- és villamossági műhely

a) A vizsgáló- és javítóműhely területén maximáltan 200 liter új és 200 liter fáradt olaj tárolható.

b) A vizsgáló- és javítóműhely területén található olajokat elkülönített és kijelölt helyen kell tárolni.

c) A villamossági műhely területén tűzveszélyes anyagot még átmenetileg is tilos tárolni.

5.2.3. Lakatosműhely

a) A műhely területén az állandó jellegű tűzveszélyes tevékenység végezhető.

b) A műhelyben végzett tevékenységből adódóan a területen 1 darab oxigén és 1 darab dissuos gázpalack tárolása és szabály szerinti használata engedélyezett.

c) A műhely területén tűzveszélyes anyagot még átmenetileg is tilos tárolni.

6. Záró rendelkezés

Jelen Tűzvédelmi Szabályzat hatályba lépésével a területre kiadott összes e tárgyban íródott utasítás hatályát veszti.

Mellékletek

1. számú melléklet

A létesítmény helyiségeinek, szabadtereinek tűzveszélyességi osztályba sorolása

 

 

 

 

 

 

   Alapterület

 A besorolási számításból kivont terület

 A besorolási számításnál figyelembe vett terület

   %

 Alapterületi összesítés

 5768,31 m2

 

 0 m2

 5768,31 m2

 

 100%

 "A"

 33,15 m2

 

 

 33,15 m2

 

 0,5747%

 "B"

 0 m2

 

 

 0 m2

 

 0%

 "C"

 21,00 m2

 

 

 21,00 m2

 

 0,3641%

 "D"

 5695,64 m2

 

 

 5695,64 m2

 

 98,74%

 "E"

 18,52 m2

 

 

 18,52 m2

 

 0,3211%

 

 

 

 

 

Az előzőekben részletezett tűzveszélyességi osztályba sorolás értelmében a besorolás alá vont létesítmény "D" tűzveszélyességi osztályba tartozik.

BESOROLÁSI LAP

(Tűzvédelmi osztályba soroláshoz és villamos besoroláshoz)

 

 

 

 

 sorszám: 1

 

 

 

 

 1.

 A besorolási egység (létesítmény, helyiség, szabadtér) megnevezése:

 

 

 Autószalon ................. Kft. (1144 Budapest, Gyümölcs u. 4.)

 

 

 Autószalon

 épület

 szalon

 helyiség

 

 

 funkció:

 szalon

 szint:

 fszt.

 

 2.

 A besorolási egység alapterülete:

 123,16 m2

 

 3.

 A besorolási egység tűzveszélyességi osztálya:

 D

 

 4.

 A besorolási egység villamos veszélyességi fokozata:

 -

 

 5.

 A mértékadó anyag megnevezése:

 papír

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 nyílttéri lobbanáspontja:

 

 -

 °C

 

 

 

 zárttéri lobbanáspontja:

 

 -

 °C

 

 

 

 alsó robbanási határértéke:

 

 -

 tf.%

 

 

 

 gyulladási hőmérséklete:

 

 300<

 °C

 

 

 

 relatív sűrűsége:

 

 -

 

 

 

 

 gyúlékonysági csoportja:

 T.

 -

 

 

 

 

 robbanási osztálya:

 EEx.

 -

 

 

 6.

 A veszélyességi övezet kiterjedésének határa:

 

 

 felfelé:

 m

 lefelé:

 m

 vízszintes irányban:

 m

 

 7.

 A besorolásnál figyelembe vett egyéb tényezők:

 

 

 0

 

 

 

 0

 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 8.

 A besorolást végezte:

 

 

 

 Munkabiztonsági vállalkozó

 

 

 

 

 9.

 Dátum

 Budapest, ..... év ..................... hó .... napján.

 

 

 

 

 

 10.

 A besorolást jóváhagyta:

 

 

 

 

 Ügyvezető igazgató

 

 

 

 

 

 11.

 A besorolási lapot átvette:

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dátum Budapest, .... év ....................... hó .... napján.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Megjegyzés: A besorolási lapot minden egységre el kell készíteni!