Egy tölcsérmellkas helyreállító műtét leírása.:


Mindenekelött szükséges egy szakorvos felkeresése és véleményének kikérése a műtéttel kapcsolatban. Itt nem érdemes a háziorvost, ill a helyi tüdőgondozó orvosát megkeresni, hanem forduljunk egyből egy specialistához. Beszéljük meg vele, hogy érdemes e, lehet e egyáltalán műteni, elvállalja e, stb. Ha az orvos beleegyezik és vállalja a műtétet, akkor előjegyez majd műtétre egy későbbi időpontra, ugyanis, ha nem életmentő műtétről van szó, csupán esztétikai okok miatt, vagy csak kis egészségügyi panaszok miatt szeretnénk a műtétet, a súlyosabb eseteket előreveszik, ill van egy várólista is. A műtétet megelőzően el fog küldeni egy pár megelőző vizsgálatra:

-Mellkas CT, hogy lássa, mivel is áll szemben, illetve megtervezhesse a megfelelő műtéti stratégiát, illetve azt, hogy egy, vagy esetleg több lemezre lesz e szüksége. A vizsgálat teljesen fákdalommentes. A lényege, hogy be kell feküdni egy nagy hengeres alakú gépbe és kb 10 percig mozdulatlanúl kell feküdni rajta. A leletek számítógépen könnyedén elemezhetőek.

-EKG, a szívműködés elemzésére. Itt szintén csak nyugodtan kell feküdni egy ágyon, ahol néhány elektródát tapasztanak az ember mellkasára. A vizsgálat pár percig tart és teljesen fájdalommentes.

-Ezután jön még egy pár vizsgálat, mégpedig a légzésfunkció vizsgálata, ahol a tüdőkapacitást vizsgálják, illetve véroxigén telitettség vizsgálat islesz. Ezek is fájdalommentesek. A légzésfunkció vizsgálathoz egy tubusba kell teljes erővel levegőt fújni, illetve a normál légzést is ezzel vizsgálják.

-Aztán a már rutinnak nevezhető vér és vizeletvizsgálat ill véralvadás vizsgálat következik. Sajnos ez némi fájdalommal jár, de ahogy mondani szokták, csak egy bolhacsípés az egész. Itt előfordulhat, hogy a vénás vérvétel mellett valamelyik újjból is vesznek egy kis vért. Az alvadás vizsgálatához ez elkerülhetetlen.

A kórházban fekve szokjunk hozzá a gyakori vérvételekhez.

A Ct vizsgálat mellett lehet, hogy még egy mellkasröntgen felvételre is sor kerül. Ezt ugye már nem kell bemutatnom. A röntgen és CT felvételk egyáltalán nem veszélyesek, hisz ilyenkor a szervezetre veszélyes dózis csupán egy ezreléke éri az embert.

Ezek mind mind a műtét sikeres lezajlásához szükségesek.

Ezután a műtét elött még lesz egy beszélgetés az altatóorvossal, ahol megbeszélik a következő nap esseményeit, fájdalomcsillapítás módját (infúzió, epidurális érzéstelenítés), ill rákérdez az esetleges gyógyszerallergiára, korábbi műtétekre, betegségekre, illetve aláiratják a beleegyező nyilatkozatot, amivel vállalod a műtétet és az egyetértésedet kérik egy esetleges vérkészítmény beadásához is, ha szükség lenne rá. De ez mind mind csak biztonsági intézkedés. A műtét, mint minden műtét, némi kockázattal jár, ezek lehetnek:

• mellüregi vérzés

• légmell

• fémallergia a behelyezett fémsín anyagára (ha gyanú van rá, titán lemezt használunk)>

• lemezkimozdulás

• mellkasi folyadékgyülem kialakulása

• nem teljes korrekció (elsősorban idősebb betegek aszimmetrikus deformitása esetén)

De ezek nem minden esetben jelentkeznek.

A műtét elött:

A műtétet megelőző napon már csak délután 2-4 óráig lehet enni és csak este 10-ig lehet inni. Ilyenkor majd megkérik az embert, hogy minél többet igyon, mert a szervezetnek szüksége lesz a megnövelt víztartalomra a műtéttel járó vérveszteség kompenzálására Ez napi plusz két liter. Egyébként ez a fajta műtét csak nagyon kis mértékű vérzéssel jár, emiatt nem kell aggódni.


A műtét napján:


Reggel egy gyors látogatás az illemhelyen, majd tisztálkodás, zuhanyzás, fogmosás, stb következik. Ezután egy nyugtató hatású tabletta bevétele következik kis vízzel. Ezt minden műtét elött adják. Mellékhatásként szédülés jelentkezhet, ezért megkérik az embert, hogy ilyenkor már ne menjen sehova egyedül, inkább csak feküdjön az ágyon. Ha eljött az idő, a műtős segéd egy gurítható hordágyat hoz, amire majd át kell feküdni (Meztelenül, természetesen letakarják az embert utána).

A műtőbe érve át kell majd mászni a műtőasztlra, majd egy kanült szúrnak valamelyik karba és egy maszkot helyeznek az ember arca elé. innentől kezdve más dolog már nem fog izgatni, mert amikor lecsukod a szemed és újra kinyitod már túl leszel a műtéten.


A műtét:

A műtétet altatásban végzik, megfelelő előkészítést követően. A Műtét időtartama 1-2 óra, attól függően, hogy milyen mértékű az elváltozás, illetve, hogy hány lemezt kell alkalmazni. A maszkkal elaltatott páciens légcsövébe egy légzést segítő tubust helyeznek, és a légzést figyelő lélegeztető gépre kötik. A tubust még ébredés elött el fognak távolítani. A műtétet endoszkópos módszerrel végzik, a mellkasfal két oldalán ejtett 4-5 cm-es nyíláson át. Itt vezetik be a már előzetesen megrendelt és méretre igazított U alakú lemezt, melyet a bordák között a szegycsont alatt vezetnek el. A behelyezést pici kamerával folyamatosan nyomonkövetik. A lemezt ezután befordítják, ezáltal a meghajlított fémlemez megemeli a besüppedt szegycsontot, majd a fémet az egyik, vagy mindkét oldalon a bordákhoz rögzítik.

A műtét végeztével a sebet öszezárják néhány öltéssel és a beteget az ébresztési procedúrát követően visszaszállítják az intenzív osztályra egy két napos megfigyelésre. Mivel a műtét a mellkas megnyitásával jár, így előfordulhat, hogy légmell alakul ki, ami azt jelenti, hogy a mellkasba levegő kerül a tüdő és a mellkasfal közé. Ez gátolja a normál légzést, mivel a tüdő nem képes kitágulni és emiatt összeesik. ennek kiküszöbölésére egy a mellkasba bevezetett cső segítségével kiszívják a bent rekedt levegőt és az esetlegesen a műtét következtében keletkezett folyadékot. A mellkascsövet egy, két nap után, a beteg állapotától függően (tüdő expandálás, folyadék megszünése) el lehet távolítani.


A műtét után:

Amikor ismét felébredsz, semmit nem fogsz érezni. Amikor betolnak a kórterembe, már ébredezni fogsz, de még nem leszel teljesen magadnál. Nemsokára azonban teljesen magadhoz térsz. Ilyenkor adnak egy infúziót, és jobb esetben egy kacsát mellé, rosszabb esetben egy katétert. A fájdalomcsillapító mellékhatása ugyanis egyes embereknél megnehezíti a vizelést. Ezután egy újabb röntgenfelvétel következik, hogy ellenőrizzék, minden jó helyen van e. A fertőzések elkerülése érdekében antibiotikumos megelőző kezelést is alkakmaznak. Ezután már csak feküdni kell, nem is engedik felülni az embert. Enni inni, egyelőre még nem adnak, amíg az altatás mellékhatása a hányinger el nem múlik. (Ez sem mindenkinél jelentkezik)

Másnap reggel megmosdatják az embert és kicserélik a kötéseket. Ezután felültetnek és ha minden rendben van, akkor jöhet a reggeli. Nemsokára megsétáltatják a beteget, hogy lássák minden rendben van e. Végre meg lehet szabadúlni a katétertől. Ilyenkor csinálnak még egy ellenörző röntgent, majd egykettőre hazaküldik az embert. A kórházban töltött idő általában 4-6 nap, attól függően, ki hogyan reagál a műtétre.

Varratszedés pár nappal ezután lesz, majd két, két és fél év múlva a lemez kivétele. Itt lényegesen rövidebb lesz a bent töltött idő, ami általában max 3 nap, és sokkal kevesebb fájdalommal jár, mivel ilyenkor csak a mellkas egyik oldalát vágják fel, ahol a lemez oda van rögzítve a bordákhoz. A lábadozási idő is jóval rövidebb.




SOTE: Tölcsérmell-műtét pántbeültetéssel