Meteo   Meteo Pádis  Hóinfó Bihar 1  2   Radar  Műholdkép  Webcam   Webcam2  Térkép Bihar1   Térkép2

    BIHARI TÚRAINFÓK      TÚRALEIRÁSOK     OLVASNIVALÓK    FOTÓK     VIDEÓK       LINKAJÁNLÓ

              

Iratkozz fel a You-tube csatornámra!

Nagyvárad környéki kirándulások

A Somló-hegyi kilátó (Betfia)

videó


  Partiumi kirándulásunk a Nagyvárad közelében emelkedő Somlyó-hegyen pár éve átadott, új kilátóhoz, a Betfiai kilátóhoz vezet, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környékre. A Somlyó-hegy, a Királyerdő-hegység legnyugatibb, 347 méter magasságú, főként mészkőből álló nyúlványa, melynek tetején egy a fémszerkezetű, impozáns, sok turistát vonzó kilátótorony áll. A vidék turisztikailag egyébként is kedvelt, mert a közelben található a rengeteg látogatót fogadó Félix-fürdő és Püspök-, azaz mai nevén Május 1-fürdő is.

A kilátóról szép panoráma tárul a környező erdőségekre, az említett két fürdőtelepre és Nagyváradra, de távolabb a Bihar,- és a Béli-hegység vonulatai is kivehetők tiszta időben.


Nagyváradról alig 15 kilométer megtétele után érkezünk a tágas és szilárd burkolatú, jelenleg ingyenesen igénybe vehető parkolóhoz, a hegy lábától mintegy 300 métere található, ahol egyéb látogatók kényelmét szolgáló fejlesztések is zajlanak jelenleg. Innen indulunk el közel két kilométeres sétánkra a kilátóhoz és a hegyoldalban lévő zsombolyhoz. A hegyet elérve egy egykori mészkőbánya közelében egy kis pihenőhely található, információs táblákkal, onnan a 2 irányban folytathatjuk utunkat, magához a mintegy 360 méteres tengerszint feletti magasságon lévő kilátóhoz (Turn Betfia) illetve a hegy lenti részén elhelyezkedő híres, mindenki által csak kráternek nevezett, betfiai zsombolyhoz (Ávenul Betfia). A Somlyó-hegy zöme mészkőből épült fel, melyet több helyen is feltártak a korábbiakban. A mészkövet a környék lakossága bányászta mészégetés céljából. A hegy lábánál, Betfia mellett, valamikor számtalan földbe vájt mészégető kemence működött.


A kilátóhoz mintegy 300 méter hosszú, fakorláttal ellátott ösvényt is építettek a biztonságos feljutás érdekében. A masszív szerkezetű kilátó 13,7 méter magas, a fémszerkezetes, háromszintes kilátó tetejére egy csigalépcsőn lehet feljutni alig 2-3 perces lépcsőzéssel, a felső emeleten pedig egy részen üvegpadlózaton keresztül nézhetünk le a mélységbe. A kilátótornyot a Szentmártoni Polgármesteri Hivatal vezetésével uniós forrásokból, román- magyar Határon Átnyúló Együttműködési program keretében a régi, lerobbant állagú kilátó helyén létesítették.


A térség jelentős fejlődésen megy át, az utóbbi időkben, Félixfürdőn és Május 1. fürdő is egyre modernebb arculatot nyer, korzókat alakítottak ki, egyre inkább felkapott, modern, nyugatias üdülőhelyekké válnak . A tervek szerint Libegőt is terveznek Félfixfürdő és a Somló-hegy között.


Betfia körül egy nagy természetvédelmi terület helyezkedik el, a Betfia élőhely- védelmi, paleontológiai természetvédelmi terület pleisztocén fosszilis fauna gerincesek maradványaival. Ez egy őslénytani rezervátum, Natura 2000-es védett terület, ahonnan pleisztocén korú állatmaradványok kerültek elő. A terület többnyire összefüggő erdőből áll. Fellelhető itt több denevérfaj is. A hüllők képviselőiként megemlíthető a keresztes vipera, valamint több gyíkfajta is. A Somlyó-hegy oldalában feltáruló karsztos üregeket, hasadékokat kitöltő agyagos, törmelékes üledékekből az 1900-as évek legelején pleisztocén korú állatmaradványok kerültek elő. Az első ásatásokat Kormos Tivadar vezette 1904 és 1918 között. Később több magyar és román kutató gyűjtött itt, akik új lelőhelyeket is felfedeztek. Számos kis- és nagyemlős, illetve egyéb ősgerinces-maradvány került elő a betfiai lelőhelyekről; egy sor új fajt innen írtak le. Ősi pockok, hörcsögök, pelék, cickányok, kétéltűek, hüllők, madarak, de többek között kardfogú tigrisek maradványai is előkerültek innen.



A Betfia zsomboly egy 86 méteres kürtő, illetve függőleges barlang, amelynek része a föld szintje fölötti 54 méter mélységű , természetes szellőzőakna hatalmas denevérkolóniákkal. Sötétedéskor denevérek ezrei repülnek elő, csodálatos és kissé félelmetes látványt nyújtva.

A nagyváradiak ugyan kráternek kereszteltek el, de valójában ez függőleges barlang azaz egy zsomboly. Ezen a helyen egykor mészkőbánya üzemelt. 1898-ban Marta Teodor betfiai mészkőfejtő robbantotta be anélkül, hogy sejtett volna, hogy ott egy zsomboly rejtőzik. Innen származik a „kráter” elnevezés. A zsomboly közvetlenül a felszínről indul az 54 méteres mélységbe, ahol egy nagy terem után két ereszkedő folyósó következik. A barlang együttes hossza 264 m, a színtkülönbség pedig 85 méter. Csak barlangászok látogathatják, zárt terület. A zsombolyban a pleisztocén faunához, vagyis a jégkorszakból származó kövületeket fedeztek fel a kutatók, számos, több mint 200 gerinces fajt leltároztak fel a környéken, köztük egy mamutfajt is.


De nemcsak a kövületnyomok és a denevér-kolóniák teszik különlegessé a krátert, hanem a környéket is. A barlangot körülölelő sztyepp rétek mellett rövid távolságban tölgyesben sétálhatnak be a vágyók, ahol ritka növényeket is megfigyelhetnek.


Somlyóhegyi kirándulásunk látogassunk el a közeli Püspökfürdőre vagy a nagyobb és modernebb Félixfürdőre, fürödjünk egy jót a gyógyvizéről híres fürdőtelep egyik strandján Nagyvárad, Félixfürdő és Püspökfürdő (Május 1.) igazi termál-paradicsom, de kétségtelenül Félixfürdő az ország Románia legszebbés legnagyobb termálfürdő-központja. Félixfürdő gyógyvizének csodás hatásait már a Római Birodalomban ismerték és magyar időkben is híres üdülőhely volt.. Egyidőben akár 7-8 ezer turista is tud is elhelyezést nyerni a jobbnál jobb szállásokon.

 


 vissza a honlap nyitóoldalára 
                                                                                                                                         Perei Árpád 
                                                                                                                                                      Békéscsaba
                                                                                                                                                      e-mail: perei&freemail.hu