Meteo Meteo Pádis Hóinfó Bihar 1 2 Radar Műholdkép Webcam Webcam2 Térkép Bihar1 Térkép2![]() BIHARI TÚRAINFÓK TÚRALEIRÁSOK OLVASNIVALÓK FOTÓK VIDEÓK LINKAJÁNLÓ |
---|
Santorini, a csodálatos vulkáni sziget Santorini, az Égei-tenger
ékköve, évente 3,4 millió látogatót vonz káprázatos fehérre
meszelt házaival, Az egyik legszebb, leglátogatottabb, legvarázslatosabb görög szigetre, Santorini-re látogatunk, amely arról is nevezetes, hogy a Görögországról szóló útikönyvek, utazási prospektusok és fotóalbumok képeinek nagy része itt ezen az egyetlen aprócska, festői szépségű szigeten készül. A vulkanikus eredetű szigetet kis, fehér meseházai, kék kupolás templomai, malmai, harangtornyai és az Égei-tenger hihetetlen kékségéből kiemelkedő sötét, meredek vulkáni kráterszikláinak kontrasztja tette híressé, valóságos képeslapszigetté.
Santorini vagy Thira szigete, a Kikládok legdélebbi, legszebb darabja, tulajdonképpen egy időszámítás előtt 1510-ben történt, nagy vulkánkitörés során elmerült hegy kifli vagy félhold alakú maradványa. Santorini, tehát egy vulkanikus robbanás maradványa, amely megsemmisítette a korabeli településeket az eredetileg egyetlen szigeten; ez alakította ki a jelenlegi, nagyrészt vízzel feltöltött kalderát (beomlott és feltöltődött hajdani vulkáni kráter) és a ma meglévő Santorini szigetét.
A hely Európa egyik legvonzóbb turisztikai célpontja. A szigeten a napnyugta a legkeresettebb turisztikai termék és nagy élmény a festményszerű házak közötti séta, különösen a mesés, tengerre való kilátással. Az épületek falai vakítóan fehérek, rendszeresen meszelik őket. Keskeny, sokszor csak lépcsőzve bejárható macskaköves utcácskái, ahol szinte csak gyalogosan vagy szamárháton lehet közlekedni, meredek sziklafalba kapaszkodó, szorosan egymás fölé, mellé épített, virágokkal díszített házai, mint megannyi vakítóan fehér fecskefészek teszik felejthetetlenné ezt kis, sokszor turistákkal zsúfolt szigetet. Az úszómedencés, drágábbnál, drágább szállásokat sétánk során lépten-nyomon megcsodálhatjuk. Santorini legismertebb helyein nagyon drágák a szállások.
A vulkáni robbanás miatt kettéhasadt szigetről, a kaldera mentén lenézve fantasztikus látványban lesz részünk. A barnásfekete, teljesen kopárnak tűnő földdarab körülöleli a mélykéken csillogó tengert, ahol jachtok vagy éppen hatalmas tengerjáró hajók horgonyoznak napi váltásban. A belső, azaz nyugati partszakasz települések hófehér házai, merészen, szinte egymásba érve sorakoznak a 200-300 méteres vulkáni sziklák felső élén a tenger fölött Firatól egészen Oia-ig (ejtsd: Ijáig).
A tengeren, vagy repülővel érkező távolabbról először havas tájat vél felfedezni a sötét sziklás partszakasz tetején sorakozó fehérséget megpillantva. A varázslatos szigeten, amit vulkánok formáltak az évszázadok során, fekete lávahomokon vagy éppen vörös vagy fehér sziklák alatt nyújtózhat végig a fürdőző turista a sziget külső partszakaszán azaz a keleti és déli strandokon. A legszebb strandokat láthatjuk a videófilmben (Kamari, Red Beach, Vlichada).
Területe csupán 75 négyzetkilométer, a szigeten nincsenek nagy távolságok, könnyen bejárható, magasabb pontokról a sziget szinte teljesen belátható. A buszközlekedés jó és olcsó, a buszokkal elérhetjük a legkeresettebb településeket a szigeten. Minden busz Fira és az adott település között közlekedik, azaz Fira-n kell átszállni, ha például Oia-ba utazunk a sziget más, autóbusz közlekedésbe bekapcsolt településéről.
A nyugati partot 150-300 méter mély szakadék övezi, itt található a sziget fővárosa Fira és a turistamágnes Oia városa, szemben a lankás és termékeny keleti területekkel. Ott találjuk Pirgosz, Emporio, Kamari, Perissza fekete homokkal szegélyezett partjait. A szigetkeleti részén Kamariban van a kis sziget egyik legjobb strandja, ahova a világ minden tájáról érkeznek turisták. Errefelé ugyanis a partvonal lapos és élvezhetik a fürdőzők a fekete vulkáni homokos és különleges, színes kavicsos tengerpartot. Élénk, nyüzsgő a nappali és az éjszakai élet, rengeteg taverna, bár, különböző szórakozóhelyek, üzletek várják itt a kikapcsolódni vágyókat
Két fekete szigetecske fekszik a hatalmas öbölben: az egyik Ne-a Kameni,aahol a ma is működő Georg-vulkán található, amelyet hajókirándulás során kereshetünk fel. A tűzhányó ma csak némi kénes gázt és gőzöket bocsát ki, de a nagy kitörés óta már többször bizonyította erejét, legutóbb 1950-ben. A vulkáni aktivitás meleg vizű tengeri forrásokat is táplál. A kalderát bejáró hajókiránduláson módunkban áll megtapasztalni az egyik ilyen forrást. A kitöréseknél gyakoribbak a földrengések: egy ilyen 1956-ban a sziklák tetején fekvő falvak egy részének csaknem minden házát romba döntötte. A sziget nemrégiben hivatalosan is visszavette ókori nevét (Thera vagy Tíia). A köznyelvben és a turisták körében tovább él a Santorini elnevezés, ami a szigetvédőszentjének, Szent Irénnek eltorzított latin nevéből ered (SantaIrini). A vulkáni tevékenységnek köszönhető a sziget különleges tengerparti homokja, nem más, mint fekete vulkáni hamu és törmelék. A kő és kavics mindent beborít, termőföld csupán a szikláktól keletre, a part irányába ereszkedő lejtős síkságon akad. Ezért is érdekes, hogy a helybeliek zöme szőlővel foglalkozik. Ne a hazai, tőkére futtatott művelést képzeljük el, az erős augusztusi-szeptemberi szél ezt lehetetlenné teszi. A növények a földön, bokrokban nőnek. A zord talajviszonyok ellenére dús a termés, hatalmasak és zamatosak a szőlőszemek. A szigeten több borászat várja a vendégeket helyi boraival. Santorinin szinte hemzseg a sok ókori látnivaló. A déli részen, Aktoriniben a minószi kori leletek nagyszabású ásatásai zajlanak. Sokatmondó adat, hogy a sziget tizenhárom falujára több mint háromszáz templom és kápolna jut, korábban divat volt, hogy a gazdag családok saját templomot emeltek.
E rövid szigetet bemutató gyors ismertetés után ismerjük meg a sziget egyes látványosságait részletesebben.
Fíra, Santorini fővárosa a sziget nyugati sziklaéle mellett szorosan, a már ismertetett, hatalmas vulkánkitörés során létrejött kifli alakú sziget körülbelüli felezővonalánál helyezkedik el 260 méter magasságban a tenger felett. Ez a kis város a sziget kulturális, buszközlekedési, turisztikai és kereskedelmi központja is. Múzeuma is van. Legjellegzetesebb épülete az ortodox katedrális, amely lehet sétánk kiindulópontja is a kaldera mentén épült város bejárására. Nagyon szép a kilátás a vele szemben fekvő NEA KAMENi szigetre. A monumentális fehér épületet hatalmas boltívek és árkádok díszítik kívülről. A templom része egy hatalmas harangtorony is. A sétány bal és jobb oldalán éttermek és boltok kísérik utunkat a csodálatos kilátás mellett. Egyedülálló a kilátás a partvidékre és a kalderára is. A város éttermei és éjszakai szórakozóhelyei talán a legjobban a szigeten. A keskeny, romantikus utcácskákkal, apró szuvenírboltokkal, kis villákkal, szállásokkal, klasszikus görög házakkal és templomokkal teli városban szívesen sétálnak a turisták. Szinte minden turista megfordul a város alatt meghúzódó régi kikötőben, mert a kirándulóhajók onnan indulnak és a hajóval érkező, pár órára a szigeten időző turisták egy részét is ide szállítják a hatalmas óceánjáró hajókról. Sok turista érkezik villámlátogatásra a 150 kilométerre fekvő Kréta szigetéről, ahonnan 3-4 óra alatt érhetnek a szigetre. Santorini állandó állomása a Földközi tengeri mediterrán hajóutaknak is. A villámlátogatásra érkező több ezer tengerjáró-körutas miatt a szezonban kialakuló zsúfoltság miatt drasztikusan csökkenteni kívánják az ilyen utasok számát.
Fira kikötőjéből három módon juthat fel a turista fel a szédületes magasban, sziklák ormán sorakozó, vakítóan fehér házakhoz: vagy gyalog felkaptatunk a hőségben az 587 meredek lépcsőfokon, vagy a turistahajók beérkezése után, sokszor hosszúra nyúlt várakozás után megkapható kötélvasutat választjuk, vagy egyszerűen öszvérrel vitetjük fel magunkat.
A kikötőből különböző hajós kirándulásokra indulhatunk, amelyek során a környező szigetekre látogathatunk el pár órás vagy hosszabb túrák során. Szigetlátogatás, vulkántúra, fürdőzés vár a kirándulókra, de közkedveltek az Oia partjaihoz tartó naplemente-néző túrák is. A túrák listája a filmben látható. Egy háromórás túrára indulunk és először egy vulkáni tevékenység által keletkező, a tengert vörössé festő melegforrásnál fürdőzünk majd az utoljára 1953-ban kitört, manapság is bizonyos aktivitást mutató Nea Kameni szigetén vulkán-túrázunk. A vulkánsziget nemcsak különleges holdbéli tájat ígér, hanem a környező szigetekre, közeli Santorinire is csodálatos a kilátás.
A sziget legszebb kilátásait a belső, nyugati partvonalon, a szinte már egybeolvadt három település Fira, Firostefani, Imeroviglia kaldera menti sétányán kapjuk meg. Ez a mintegy három kilométeres sétaút minden pillanata csodás panorámát ígér a turistának. A sétaút nagy részéről a naplemente is felejthetetlen élményt nyúlt. Aki egész Oia-ig akarja folytatni a látványos sétát, az Firától 10-11 kilométeres úttal számoljon. A településeken buszmegálló is található, tehát ha elfáradunk, vagy időzavarba kerülünk a buszközlekedéssel kisegíthetjük magunkat.
OIA városa arról híres, hogy úgy tartják, hogy itt a legszebb a naplemente e kerek világon. Hogy ez igaz, vagy nem igaz nehéz eldönteni, de kétségtelenül szép látványt mutat a naplemente a sziget északnyugati csücskében fekvő településről nézve. Kevéssel napnyugta előtt az ég és az épületek rózsaszínes árnyalatban tündökölnek , majd később a mécsesek és lámpások fényében is lenyűgöző a látvány. A város utcái estefele zsúfolásig megtelnek minden este és valóságos harc indul a legjobb helyekért, a legtöbben a régi velencei kastélyánál várakoznak, ez Oia egyik legjobb kilátópontja.
videó Santorini Perei Árpád
túraleirások videók |