Meteo Meteo Pádis Hóinfó Bihar 1 2 Radar Műholdkép Webcam Webcam2 Térkép Bihar1 Térkép2![]() BIHARI TÚRAINFÓK TÚRALEIRÁSOK OLVASNIVALÓK FOTÓK VIDEÓK LINKAJÁNLÓ |
---|
Mesebeli főúri kastély Alföldön / Wenckheim Palace A SZABADKÍGYÓSI WENCKHEIM-KASTÉLY
A Dél-Alföldre, Békés megyébe látogatunk, hogy ott a Szabadkígyósi kastélyt és környékének látnivalóit ismerjük meg, ugyanis itt áll a Dél-Alföld legimpozánsabb, legromantikusabb és legépebb állapotban megmaradt kastélya a Wencheim-kastély. Nézze meg a kastélyról készített videófilmet is!
Az elbűvölő szépségű szabadkígyósi Wencheim-kastély csodálatos környezetben, a Körös–Maros Nemzeti Park területén várja a látogatókat. A most megcsodálható, felújított kastélyt 2022 tavaszán adták át. A Nemzeti Kastély- és Várprogram keretében zajlott felújításához 1,5 milliárd forint európai uniós támogatás járult hozzá. A kastélyt övező 32 hektáros impozáns park, kastélykert látogatása ingyenes. A kastély múzeumként várja a látogatókat, jelenleg a kastély alsó termei (a kápolna is) illetve a torony látogathatóak. Egy elegáns kávézó és ajándékbolt is várja a látogatókat a helyszínen Az épület korának, legfényesebb, legkorszerűbb kastélya volt, káprázatos berendezéssel. A mesterséges kerti tó, a mocsári cipruscsoport, a kastély előtt álló hatalmas platán, a kocsányos tölgyek, a gesztenyesorok és az évszázados fehér nyárfasor a régi nemesi, varázslatos, arisztokrata világ emlékét idézik. A kastélyt 1875 és 1879 között építették Ybl Miklós tervei alapján, neoreneszánsz, illetve. eklektikus stílusban, ekkor alakították ki a parkot is. A kastélyt 1882. július 19-én szentelték fel. Az építtetők a kor egyik leggazdagabb földesurai: gróf Wencheim Frigyes és felesége, gróf Wencheim Krisztina voltak.Wenckheim Krisztina külön kérése volt a tervező Ybl Miklóshoz, hogy a kastélynak annyi ablaka legyen, ahány nap van egy évben, annyi szobája, ahány hét és annyi bejárata, ahány évszak. Ennek megfelelően a kastélynak 365 ablaka, 52 szobája, 12 bejárata és 4 épületrésze van. Átadásakor korának legfényesebb, legkorszerűbb kastélya volt, káprázatos belső berendezéssel. A park kialakítását az építkezéssel egy időben kezdték. A kastély torony kb. 40 méter magas, kilátó terasszal körbefogva. Érdemes fellépcsőzni toronyba is, ahonnan jól belátható a környék, a franciakert, az angolpark. Ezt belépőjegy nélkül is megtehetjük.
A kastély nagy földszinti helyiségei: a mennyezetig faborítású ebédlő és könyvtár, a kis- és a nagy szalon, a kerek torony alsó szintjén pedig a dohányzó. Az emeleten lakosztályok, vendégszobák sorakoztak. A melléképületben volt a konyha, az emeleten a vasaló- és cselédszobák.
A rezidenciát a kor legmodernebb technikai vívmányaival szerelték fel, egy gőzgép a toronyba pumpálta fel a vizet, és onnan került a vasból készült csővezetékbe, amely a kastély szobáit, valamint a parkot és az istállót is ellátta vízzel. A kastély körül egykor gázlámpák világítottak, a világítógázt az ún. „gázházban” fejlesztették a konyha épülete mögött.
A kastélyparkszabadon látogatható védett terület. A szabadkígyósi Wencheim-kastély előtt franciakertet alakítottak ki bukszusokból és nyesett tiszafákból, a franciakert közepén szökőkutas vízmedencét találunk, ettől jobbra pedig a megye egyik legnagyobb platánfája. A kastélypark másik része az angol, vagyis tájképi kert terül el tóval, szigettel, hidakkal. A 8-as alakú mesterséges tónál hatalmas termetű mocsári ciprusokat csodálhatunk meg. A nyírott bukszus francia kert a századforduló hazai kerttörténeti alkotásainak egyik legnagyobb épségben megmaradt emléke.
Érdekességként a Wencheim család és a kastély történetéről elmondható, hogy amikor a gyulai kastély birtokosa meghalt, a család azt tervezte, hogy a kastélyt Wencheim Frigyes megvásárolja, amire azonban nem került sor. Ezért a fiatal pár 1874 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján Ó-kígyóson építtette fel az akkori viszonyok között is impozáns méretű, elegáns kastélyát. A Wencheim-uradalom ebben az időben élte fénykorát. A kígyósi kastély mellett ekkor épült fel a parciumi részen, Borossebesen a vadászkastély, Budapesten a Wencheim-palota, a későbbi Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár.) A trianoni béke után a család elvesztette a román területen maradt szentmártoni, székudvari és a borossebesi, menyházai uradalmakat. A román Nemzeti Bank fizetett ugyan ezért kártérítést, de ez messze nem volt arányban a veszteséggel. A Wencheim család arisztokrata leszármazottai 1944-ig élhettek a Szabadkígyósi kastélyban, a második világháború után azonban külföldre kellett menekülniük. 1945-től 2011-ig a Békés Megyei Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium, majd az utódiskolája, a Harruckern János Közoktatási Intézmény működött a kastélyban 2011. augusztus 31-ig. 2011-ben az iskola Gyulára költözött.
A Kastély meglátogatása után érdemes a környéken is szétnézni, a közvetlen közelében található a lipicai ménes telephelye és a svájceráj közelmúltban felújított épülete, ahol új kiállításokat tekinthetünk meg. A közelben található a Szent Anna-kápolna előtt 2003-ra felépült diadalív, aminek erdeit változatát a 1857-ben idelátogatott császári pár - Ferenc József és felesége, Erzsébet (Sziszi) - látogatásának emlékéül emeltek, de 1949 telén ledöntöttek. Aki túrázni akar, a kigyósi pusztán talál túraútvonalakat és megismerkedhet a puszta állatvilágával is. vissza a honlap nyitóoldalára |