A projektor
A projektor feladata a bemenetére érkező képinformációk kivetítése. Legtöbbször vetítővászonra, vagy valamilyen sima fehér falra vetítik a képet.
A projektorok számos célra alkalmasak, pl. filmvetítés, prezentáció vetítése, stb. Ennek megfelelően rendkívül széleskörűen használják őket. Prezentációs célra hordozható változatokat használnak, míg filmek vetítéséhez fixen telepített darabokat alkalmaznak.
A projektorok fontos jellemzői:
Felbontás: Ugyanolyan fontos, mint a monitor, a nyomtató, vagy a szkenner esetében. A felbontás azt határozza meg, hogy a projektor milyen részletgazdag képet tud kivetíteni. Régebben még a VGA (640*480) volt az alap, később jelent meg az XGA (1024*768). Közös jellemzőjük, hogy 4:3-as képarányt használnak. A 720p (1280*720) vagy az 1080p (1920*1080) már 16:9-es képarányúak, a mozis szabványhoz alkalmazkodnak. Ma már ezek számítanak alapfelbontásnak.
Fényerő: A nevéből adódóan azt határozza meg, hogy milyen fényerővel tudja a projektor a képet kivetíteni. Fontos jellemző, hiszen ez alapján tudjuk, hogy mennyire kell elsötétíteni a szobát, vagy egyáltalán szükség van-e sötétítésre. Mértékegysége a Lumen. A Lumen a fényáram jellemzője. 1 Lumen egyenlő 1 Kandela fényerősség egy adott pontból minden irányba egyenletesen történő kisugárzásával. 1 Kandela fényerőssége van átlagosan egy gyertyának.
A projektorok csoportosítása felépítésük, és működésük szerint:
DLP projektor: Mikrotükrös projektornak is nevezik. Digitális alapon működik, így a jel tisztasága is megmarad. Egy félvezető chip mikrotükrök millióit szabályozza, hogy megfelelő képet tudjon kivetíteni a projektor. A fényforrás rendszerint egy nagyteljesítményű izzó, melynek üzemideje elérheti a 10 000 órát, mielőtt cserélni kellene. A fény a mikrotükrökön keresztül a lencséken hagyja el a projektort.
LCD projektor: Hasonló elven működik, mint a DLP, csak itt mikrotükrök helyett LCD cellák vannak. Manapság ez a projektor az elterjedtebb. A DLP-vel szemben számos előnye van. Például kevésbé szellemképesek a gyors mozgások, és kevésbé fárasztja a szemet (A DLP képét nézve, ha a kép két széle között mozgatjuk a szemünket, akkor észrevehető, hogy a kép alkotószíneire esik szét. Néhány órás használat után ez zavaróvá válik). Az LCD hátránya, hogy rosszabb a kontrasztaránya.