A postagalamb
 
Ha tetszik hírlevelünk, kérjük, küldd tovább! Ha nem közvetlenül a kiadótól kapod, iratkozz fel címlistánkra!

A hírlevél csatolt cikkei Adobe Acrobat Readerrel nyithatók meg. Ha nincs telepítve, ingyen letölthető a következő helyről:
http://letoltes.prim.hu/letoltes/fajl/496/

A korábbi hírlevelek és a csatolt pdf-állományok a következő helyről tölthetők le:
www.vaci-naplo.hu/postagalamb

I. évf. 17. szám * 2008. május 16 .

Dúcvezetés - Versenyzés - Tenyésztés

Machiel Buijk
a csodálatos Marijn van Geel, Jan Aarden galambok egyik legsikeresebb továbbtenyésztője

A hosszú távok megszállott kedvelői körében az Aarden galambokról ma már szinte legendák keringenek. Ez nem is csoda, ha az elmúlt 40 év maratoni versenyeit, mint Barcelona, Dax, San Sebastian, St. Vincent, ezek díjlistáinak élmezőnyét áttekintjük. A lista önmagában csak neveket, gyűrűszámokat tartalmaz, de a figyelmes olvasó a legjobb galambokat tanulmányozva számtalan esetben találkozhat hasonló eredettel. Az elnyűhetetlen hosszútávú galambok ősei között gyakorta felbukkanó név az “Aarden”, persze mások által továbbtenyésztve.

A kiindulási alapot az 50-es évek Aarden galambjai között kell keresnünk. E galambok származását és verseny-, de különösképpen tenyészértékét nagyon jól mutatja be Gerhard Schlepphorst a Jelen legsikeresebb tenyészvonalai című, és igen sok hasznos információt tartalmazó összeállításában. Az általa bemutatott tenyészetek: Janssen, Jan Aarden, Alois Stichelbaut, Pierre Dordin és Karel Meulemans. E tenyésztők a múlt és a jelen nagy galambászegyéniségei, s tenyésztői munkásságuk, no meg némi szerencse segítségével olyan maradandót alkottak a postagalambászat terén, melyhez hasonló igen kevés található. Persze sikerességüket elsősorban nem csak saját versenyeredményeikkel igazolták, hanem galambjaik kivételes tenyészértékével is, amit még – például Stichelbaut esetében – akár 50 év távlatából is gyakorta emlegetnek a tenyésztők. A névsorhoz hozzá lehet társítani a 30-as években élt Bricoux és a közelmúlt halhatatlanjai közül Mourice Delbar, Adrianus van der Wegen és Andre Vanbruaene nevét is, aki minden idők talán legsikeresebb hosszútávú galambspecialistája.

Dr. Jilly Bertalan érdekes írása itt olvasható.

Egy könyv, amelyet még ma is érdemes forgatni

Horváth János: Postagalambtenyésztés
                                                                                                                                                                     ; & nbsp;   
Nemrég a kezembe került Horváth János régi könyve, amelyet még 1947-ben Hódmezővásárhelyen nyomtattak. A Postagalambtenyésztés azok közé a kiadványok közé tartozik, mint Anker Alfonz Repülő keresztrejtvénye – illik ott tartanunk kezünk ügyében. Este, ha van időnk, néha vegyük kézbe, kezdő sporttársaknak pedig különösen ajánljuk. Amikor legutóbb forgattam, találtam benne egy részt, amely a hazai postagalambászat hőskorát mutatja be érzékletes módon. Mivel tudom, hogy ebből a könyvből nem sok van már meg jó állapotban, az alábbiakban közre adjuk az érdekes és tanulságos szöveget, kicsi javítással az eredeti formájában.

A sportunk történetét bemutató sorok önmagukban is páratlanul érdekesek, most csak hadd álljon itt néhány sor:

"Postagalamb sportunk szépen fejlődik, állományunk javul, néhol már külföldön is észrevesznek, ennek következménye, hogy meghívást kapunk az 1938-ban Brüsselben rendezett első postagalamb olimpiára. Az ott elért eredménnyel meg lehettünk elégedve, mert a régi postagalamb sportkultúrával rendelkező tíz résztvevő nemzet közül az országok közötti csapatversenyben a hatodik helyen végeztünk; az egyéni versenyben Pöltl Ferenc tagtársunk kékkovácsolt tojója a tojók között a legtöbb pontot érte el.

Nem várt eredményt értünk el 1939-ben a Kölnben rendezett második postagalamb olimpián, ahol 14 résztvevő nemzet közül az országok közötti csapatversenyben Belgium mögött alig néhány pont különbséggel a második helyet vívtuk ki; az egyéni versenyekben pedig a hímek között az én vöröskovácsolt hímem a nyolcadik; a tojók között, ugyancsak az én kékkovácsolt tojóm az első helyet foglalta el.

Az elért eredmények hatása főként külföldön mutatkozott, a különböző szaklapok oldalakat írtak rólunk, majd minden ország szaklapja hozta galambjaink fényképeit, megvallották őszintén, hogy eddig nem ismertek minket és senki sem várta tőlünk ezeket az eredményeket.

Nemzetközi sikerünk itthon is termékenyen éreztette hatását, egyesületeink száma elérte a 30-at; tenyésztő tagtársaink száma 2000 felé közeledett.

Nem pihentünk szerzett babérjainkon, céltudatos munkával készültünk az 1940-ben Párizsban rendezendő harmadik postagalamb olimpiára, hogy elért eredményeinket meg tudjuk védeni, a második világháború kitörése derékba törte eme eredményeinket, a reánk zúduló véres zivatar sportunk lombosodó fáját sem kímélte meg, egyelőre még nem tudjuk veszteségeinket felmérni, egy azonban bizonyos, sok, kitartó és céltudatos munkára lesz szükségünk, hogy az 1939-ben kiharcolt nemzetközi helyzetünket a postagalamb tenyésztő nagy nemzetek között ismét elfoglalhassuk."

A könyvből vett idézet teljes terjedelmében itt olvasható.

Az élet érdekes pillanatai

Az alábbi képet interneten találta egyik olvasónk. Szép és megható felvétel.

********************************************************************************
Pontosítások. Legutóbbi számunkban adtuk közre ifjabb és idősebb Bartoli Rudolf özvegyezési tapasztalatait. A szövegben véletlenül 2006-ra datáltuk a tavalyi sikereket, amelyek így értelemszerűen 2007-ben jellemezték a Bartoli-dúcot. ***Két hete interjút közöltünk Belák Ottóval, szövetségünk alelnökével, akinek pontos válaszait félreérthetően fogélmaztuk meg egy helyen. Gödöllőn nem a rendezvény, hanem a terembér jön ki egymillió forintból. Elnézést kérünk az érintettektől és olvasóinktól is.

apróHIRDETÉS
                                                                                                                  

»»» 28 éve tagszövetségi, országos és maraton versenyeken is az országos élvonalban szereplő állományomból kiváló közép- és hosszútávú törzsekből fiatalok 5000 Ft/db áron kiadók. Részletes származási lapot és igény esetén szaktanácsokat is adok. Szállítás részben megoldható!
Jakab Sándor Csorna, Szatmári ut. 1/a.
Tel: 06-96/262-784. Mobil: 20/458-9563
 
»»» Kiváló származású tenyészállományom második kelésű fiataljait teljes egészében sporttársi áron kiadom. Galambjaim 20 év élversenyzői pályafutásom során szerzett tapasztalataim alapján tenyésztem.
Tomori László A-23 Nagykáta,
tel.: 30/9-552-059, e-mail: tokeszka@freemail.hu.

»»» Egészségi állapotom romlása miatt tenyészállományomat eladom. A galambok VILÁGHÍRES belga, holland, német tenyésztők legkiválóbb galambjaitól származnak, melyeket személyesen hoztam be és utódaik biztosították, hogy 48 éve az élvonalban lehettem, illetve lehetek. Számos országos győzelem és helyezés fűződik nevemhez. 
Takács László ,,Ta-ki"
6781 Domaszék, József A. u. 14.
Telefon: 30/ 9681-680.

»»» Keresem Horváth János régi könyvét, valamint Horn Artúr postagalambokkal foglalkozó kiadványát. Minden régi, a postagalambászattal kapcsolatos dolog érdekel.
E-mail:
tubi2002@freemail.hu.
Tel.: 70/366-1496.

Továbbra is várjuk olvasóink apróhirdetéseit, amelyeket ingyen közlünk. Ugyancsak szívesen adunk helyet elveszett vagy beült galambok adatainak is, hátha segíthetünk azzal, hogy ezeket eljuttatjuk a postagalambászok széles köréhez.

Megújult a www.galamb.hu honlap, érdemes meglátogatni

Hamarosan sor kerül az első pénzdíjas versenyre

Már elérhető interneten a www.galamb.hu, amely korábban más tulajdonos kezében már egy látogatott, sikeres honlap volt. Nemrég hosszú ideig szünetelt, de a Galamb Hungária Centrum Kft most teljesen megújítva ismét elindította. A honlapon fontos információk olvashatók a Royal Derby pénzdíjas versenyekről - szabályokról, feltételekről -, a galambok kezeléséről, és lehetőség van a netes vásárlásra is. Érdemes felkeresni és böngészni.

Egy könyv, amelynek elolvasását nem lehet megunni.

A legtöbb galambászboltban kapható!

EDZÉS. Ebből a történetből kiderül, hogy nem a kutya, hanem a galamb az ember legjobb barátja, hiszen az írás főszereplője egy rendkívül hűséges galamb.
 
Valaki meséli: "Egy cimborám foglalkozik postagalambokkal. Az edzésük úgy néz ki, hogy a galambokat bepakolják a Zsiguliba, s két-háromszáz kilométerről eleresztik őket. Hazafelé bevágnak egy csülkös bablevest, otthon kiülnek a teraszra egy sörrel, s az elsők már lassan meg is érkeznek. Most is így történt minden (bableves, sör, első postagalambok), hanem Dezsőke, az egyik madár csak nem jött. Másnap se. Harmadnap se. Gondolták, szegénykét megette valami sólyom, kánya, hát le is mondtak róla. Teltek-múltak a hetek, mikor is látja ám a cimbora, hogy az udvarban Dezsőke jön haza. Gyalog. Merthogy a szárnyai hátul szépen össze voltak kötözve. Gondolom, Dezsőkének elég ideges feje volt." (Patkós Dániel, www.patkosdanielextra.hu)

                                               

     

Kiadja a Garmondtext Lap- és Könyvkiadó Kft * Főszerkesztő: Furucz Zoltán A-42 (20/373-0580)
telefon/fax: 27/316-100, e-mail:
nyomda-kiado@vnet.hu
A leíratkozáshoz küldjön üzenetet a nyomda-kiado@vnet.hu e-mail címre NEM szöveggel, a felíratkozáshoz pedig IGEN szöveggel!



_____________ NOD32 3104 (20080516) Információ _____________

Az üzenetet a NOD32 antivirus system megvizsgálta.
http://www.nod32.hu