Hogyan helyezzük el a bonsaiokat?

A legtöbb bonsai télálló, és egész évben, a szabadban kell állnia. Az lenne ideális, ha egyszerű háttér elölt szemlélhetnénk őket, de ez ritkán oldható meg a kertben. Jó fényviszonyokat és szélvédelmet igényelnek. Ha a tálakat fal elé, polcokra helyezzük, teljesülnek a feltételek, csak ügyeljünk arra, hogy a fal kapjon elegendő fényt, és ne vessen árnyékot a növényre. Időnként cseréljük meg a bonsaiok helyét, különben előfordulhat, hogy belső oldalukon egyes ágak a fény hiányában és a falról visszaverődő hőség következtében elhalnak.A sziklára ültetés jóval több nedvességet igényel. Egy-két fát tarthatunk a szabadban, vizes tálcákban, a nagyobb gyűjteményt azonban olyan padra vagy polcra tegyük, amely nagyobb felületű vízmedencét képez.A bonsaiok elrendezése az egyéntől függ, figyelembe véve a rálátás irányát, a fák egymáshoz való viszonyát egy csoporton belül és az évszakos jellegzetességeket.

Az elrendezés magassága

A bonsaiok elhelyezése általában engedményt jelent a kényelmes ápolási magasság és a legjobb rálátás szintje (szemmagasság) között. Gyakran asztallap magasságú padokra vagy falhoz erősített polcokra állítják a tálakkal. Ott, ahol ülő helyzetből nézzük, tehetjük alacsonyabbra is a növényeket, például téglákra fektetett kőlapra. Egy kertfal is lehet megfelelő talapzat a bonsai számára. Soha ne helyezzük úgy el a bonsait. hogy le kelljen rá nézni. A földre állításnak két hátránya van: ráfröcskölődhet a sár, és a rovarok belemásznak a tartóedénybe. Egy magasabb fa azért kellő távolságban a földön is állhat.Esetenként használjunk ún. „majompóznát”, ami egy földbe szúrt rúd, a tetejére erősített vízszintes lappal.

Magasságbeli különbségek az elrendezésnél

Ebben a kertben a bonsaiokat, a hatás fokozása érdekében,különböző magasságú oszlopokra állították egy sötét színű kerítés elé.

Bonsaiok elhelyezése belső térben

Előfordulhat, hogy akár saját szórakoztatásunkra, akár valamilyen különleges célból, egy külső téri bonsait átmeneti időre belső térbe szeretnénk vinni. Világos helyre állítsuk, de ne az ablakpárkányra, mert olt túl sok napfényt, kaphat. Tartsuk távol mindenfajta hőforrástól, például nyitott kandallótól vagy fűtőtesttől, de a televízió tetején sincs biztonságban, mert a készülék hátulja meleget sugározhat rá. Még a legszabálytalanabb belső elrendezés is megfelelő teret igényel a fa számára. A legjobb háttér egy sima, halvány fal, a mintás tapéta rontja a fa természetes szépségét. Japánban a bonsaiok számára hagyományosan kialakított hely a tokonoma fülke. Belső térben a bonsai öntözése gondot okozhat. Mivel a növény szoros egységet alkot a tartóedénnyel, ne rontsuk a hatást azzal, hogy tálcát teszünk alá a vízelvezetés érdekében. Egyszerűen vigyük ki a konyhába vagy a szabadba, és öntözés után várjuk meg, hogy a felesleges víz lecsepegjen, mielőtt visszatesszük a helyére.

Óvjuk meg a bútort az edény aljától egy durva gyékényfonattal vagy más diszkrét alappal.

A bonsai előkészítése kiállításra

A bonsaiok kiállításának lehetősége a helyi bonsai- vagy általános kertészeti társaságtól függ. Országos szinten - legalábbis Angliában - a termesztők bemutatják legjobbnak ítélt növényeiket, és a szervezők ezekből válogatnak. Fontos a fa és az edény előkészítése, hogy a bonsai a legjobb formáját mutassa a kiállításon. Tökéletesítsük a körvonalát, és távolítsunk el minden elhalt levelet. Tisztítsuk meg a talaj felszínét a gyomoktól és más növényi hulladékoktól. Frissítsük fel a mohát, füveket vagy talajtakaró növényeket. Tisztítsuk meg a tálat a szenny- és vízfoltoktól, és dörzsöljük fényesre a felszínét. A szükséges és nem túl feltűnő drótokat a helyükön hagyhatjuk. Ha sikerült bejuttatnunk a kiállításra egy vagy két bonsait, nem valószínű, hogy befolyásolni tudnánk az elrendezés helyét és milyenségét. Miniatűr bonsaiok (mame) kiállítása esetén előfordulhat, hogy megkapjuk a helyet, és magunk rendezhetjük el a növénycsoportot.

 

 

Japán elrendezés

A bambuszfal kitűnő háttere a bonsainak.

Vízmedencében visszatükröződve _A sziklára ültetett növények,vízzel telt tálban állnak.

Hagypmányos elhelyezés Ennél a klasszikus tokonama megoldásnál a fa egy fülkében kapott helyet