Kártevők és kórokozók

Ezen az oldalon néhány, a fáinkat károsító kórokozókkal és kártevőkkel találkozhatunk. Szerencsére a legtöbb fa és cserje elég ellenálló, de ha mégis fellép valamilyen fertőzés, nem árt, ha felismerjük az okozóját, és azonnal cselekszünk. Hasznos megelőző módszer tavasszal és nyáron havonta lepermetezni a növényeket felszívódó rovarölő és gombaölő szerekkel. A nedvkeringésbe jutva ez 90%-os védettséget ad a következő két-három hétre a különböző ellenséges támadásokkal szemben. Ellenőrizzük, hogy az adott növényvédő szerek használhatók-e együtt, és kövessük a használati utasítást. Csak a rügyeket vagy a teljesen kinyílt leveleket permetezzük, az éppen kibontakozókat ne, mert megsínylik.

Atkák

Ezek a minden éghajlaton előforduló gombostűfejszerű apró élőlények az ágak alatt vagy a kéregrepedésekben telepszenek meg. A kérgen élő algákkai táplálkoznak, de nem ártalmasak a fa növekedésére. Fogkefével könnyen ledörzsölhetők.(Hazai előfordulásukról nincs adat!)

 

 

Csigák

A gyökereket, hajlásokat és a leveleket károsítják, nagy lyukakat rágva ez utóbbiakban. Az öntözővízbe keverhető folyékony csigaölő szerek nem túl jók a bonsaiokhoz, mert nincs elég talaj az edényükben. Inkább hagyjunk csalétket az edény közelében.

 

Hernyók

Ahogy a hernyók tavasszal kikelnek, mohón táplálkozni kezdenek a fiatal leveleken és hajtásokon. A legegyszerűbb kézzel leszedni vagy kontakthatású szerrel permetezni őket.A károsított leveleket távolítsuk el, hogy ne rontsák a fa megjelenését.

 

Pajzstetvek

Az apró, nedvszívó rovarok olyanok, mintha kemény fehér, sárga, vörös vagy barna hólyagok lennének a leveleken és a hajtásokon, s kártételükkel fekete karompenész és ragadós mézharmat borítja a leveleket. Hatékonyak ellenük a felszívódó rovarölő szerek.

Fekete répalevél tetű

A levéltetvek szinte mindenhol előfordulnak, és a kerti növények hajtásainak, leveleinek,virágainak nedvét szívogatják.Vírushordozók. Ha megjelennek, el kell pusztítani őket.Könnyen észrevehetők a sodródó, fodrosodó ú] hajtásokról és levelekről.

Tajtékos kabóca

Mindenfelé elterjedt ez a rovar. A lárvák habos, nyálkaszerű masszában tartózkodnak a leveleken és a hajtásokon (kakukknyál”). A növényi nedvekből táplálkoznak. Kártételük hasonít a levéltetvekére. A nyálat nedves ruhával töröljük le, vagy tiszta vízzel permetezzük le .

 

Barázdás hátú vincellérbogár

A kifejlett rovarok a leveleket rágják meg, a lárvák a gyökerekből táplálkoznak. Ahol megjelennek, nehéz megszabadulni tőlük, mert akár hat hónapig is elélnek a talajban, és átültetésig esetleg észre sem vesszük őket. Pirétrumtartalmú rovarölő szerrel védekezhetünk ellenük.A képen a lárvaállapot.

 

Zöld őszibarack-levéltetű

Mint a legtöbb levéltelű, a zöld őszibarack-levéltétű is színéről kapta nevét.Általában a vékony levelű lombhullató fákat károsítja. A tetvek a levelek fonákán és a fiatal hajtásokon szívogatnak, és ragadós mézharmatot választanak ki.Vágjuk ki a megtámadott hajtásokat.

Lisztharmat

Ez a gombabetegség a leveleken, hajtásokon képződő fehér, lisztszerű bevonatról kapta a nevét. Leggyakrabban a tölgyet, galagonyát és a díszalmákat támadja meg. Legyengíti a növényeket. A beteg hajtásokat távolítsuk el, mert áttelel rajtuk a gomba. Általános megelőző védekezés szükséges.

 

Őszibarack-levélforradás

Ha a betegség, amely szinte minden éghajlaton előfordul, a leveleket támadja meg, és legyengíti a fát, de csak néhány Prunus fajt károsít. Vöröses hólyagok keletkeznek a levélen. A levelek torzulnak, elszíneződnek, és végül lehullnak, A gomba áttelel. Semmisítsük meg a beteg leveleket, és permetezzük a fát réztartalmú gombaölő szerrel.