Neagari

Magasan kiálló gyökerek.

Ez a stílus idegennek, természetellenesnek tűnik. Nálunk a természetben ilyen fával nemigen lehet találkozni. Gondoljuk át: a gyökerek nagysága a fa magasságának harmada is lehet, ez azt jelenti, hogy egy 10-15 méteres fánál a kiálló gyökerek elérhetik az 5 métert is. Ha laza talajú helyen az erózió ennyi talajt lemoshat, vagy ártéri erdőkben olyan vidéken, ahol az esőzések után a vízszint 5 méternél is többet változhat, ott létrejöhet ilyen fa.
Ennek ellenére kedvelt stílus, mert nem olyan nehéz a kialakítása, de amellett látványos, különleges, kissé bizarr benyomást kelt, de a kiállításokon elég ritkán szerepel.
Az alakítása úgy történik, hogy a növényt magas edénybe, vagy műanyag zacskóba ültetjük, és időnként, évente legfeljebb 2 vagy 3-szor egy-két cm földet lekaparunk a felszínről. Műanyag nevelőedény esetén a zacskóból is levághatunk, megkönnyítve a műveletet. Átültetéskor, az edény aljára jó minőségü virágföldet teszünk, hogy a gyökerek alsó része erőteljesen fejlődhessenek. A következő években is folytatjuk a föld lekaparását mindaddig, amíg a megfelelő hosszúságot elérik. De vigyázni kell arra, nehogy egyszerre túl sok gyökeret tegyünk szabaddá, mert megárthat a fának. A túl vékony gyökereket vágjuk ki, de az sem szép, ha az egyik gyökér aránytalanul vastagabb a többinél. Nincs meghatározva, hogy a gyökér mekkora lehet a törzshöz képest, még olyannal is lehet találkozni, ahol szinte alig van valódi törzs.
Ehhez a stílushoz a dúsgyökerű növények alkalmasak, kedveltek pl. a serissa, a fikusz és fenyőfélék, juhar, lonicera nitida, madárbirs, tűztövis, stb. Ha valamelyik fa átültetésekor szép gyökereket találunk, avval érdemes elkezdeni az alakítást.