A bonsai összképének az edény legalább olyan fontos része, mint maga a növény. A nevelök általában a fa kialakítása után választják a tartót,úgy,hogy a kettő harmonizáljon színben, alakban, méretben. A választást gyakorlati és esztétikai tényezők befolyásolják.

Gyakorlati tényezők: Az edénynek elegendő talajmennyiséget kell megtartania, hogy a gyökerek egy vagy két évig zavartalanul fejlődhessenek. Fagyálló legyen, és kellő számú vízelvezető nyílást tartalmazzon. A bonsaitartók általában sekélyek, de néha mélyebbet is használhatunk. Erre akkor lehet szükség, ha a fa sok vizet igényel. Soha ne próbáljuk azzal megtakarítani az öntözési időt, hogy túl nagy edényt választunk.

Esztétikai szempontok: A legfontosabb szabály, hogy a cserép vizuálisan egyensúlyban legyen a fa magasságával és szélességével.

A fa helye az edényen belül szintén meghatározza a kettőjük viszonyai.

Ovális vagy téglalap alakú konténer esetében a legtermészetesebb hatást úgy érhetjük el,ha a fát nem középre,hanem 2: 1 arányban az edény egyik oldalához közelebb ültetjük. Az elülső és hátsó szélétől nagyjából azonos távolságban lehet a növény. Ha a fa alsó ága erőteljesen kinyúlik balra,az egyensúly kedvéért a fát a tál másik széléhez közelebb helyezzük el.Az oldalra dőlő törzsnél arra ügyeljünk,hogy a fa csúcsa az edény közepével kerüljön egy vonalba.A bonsai tartója belül máztalan,kívül lehet mázas vagy máztalan. A máztalan,földszínű cserepek általában szebben mutatnak,mint a harsogó színű edények,bár néha a gondosan megválasztott szín fokozza a pompás virágok vagy a ragyogó őszi lombozat hatását. Egyes bonsaiokhoz jól illik a finoman fényes, foltos kerámiamáz.

A cserép stílusa

Főleg külföldön egész sor tartóedény kapható a bonsaira szakosodott boltokban. Az edények nagy része Japán Tokoname vidékéről származik. A tervezők érdekes cserepekkel alkotnak szerte a világon. A főbb alakzatok a kerek, ovális és szögletes. A festett dekorációjú edények nem illenek az erdei fákhoz, azok inkább dísztelen, földszerűt igényelnek.

Mame cserepek
Ezek az apró edények 1.2 cm 4 cm közötti méretűek.Érdekes színük és mintázatuk miatt jelentősek,amelynek célja a figyelem felkeltése.

Ovális, mattmázas tál
A feltűnő szín és a határozott vonalak fantasztikusan
ellensúlyozzák a briliáns őszi levélzetet vagy a virágzó fát
.

Ovális, mázatlan, szürke japán Tokoname edény
A sokoldalúan felhasználható edény szabályos,
elegáns vonalaival jól illik sok, különbözű fához,
a szabálytalan, felfelé törő fenyőtől a vaskos törzsű
juharig.

Ovális, mázas tál
Az edény finom színezése kiegészíti az olyan erdei fák, mint a galagonya, a bükk és a gyertyán nyári zöld levélszínét és erőteljes vonalait.

Ovális, mázatlan japán Tokoname tál
Csoportos vagy tájképi sílushuz tervezték.Alapos
forma remekül megteremti a tájképi hatáshoz
szükséges tér érzetét.

Ovális, mázatlan,vörösesbarna japán Tokuname edény
A konténer mélységét vízuálisan csökkentik az erőteljes vízszintes vonalak. Jól illene például egy kínai borókához, mert a színe egyezik annak kérgével.

Kerek, mázas, zöld
Japán Tokoname edény.Az ilyen alakú cserepek különösen a felfelé törő,karcsú fákhoz valók.

Ovális, mázas, zöld Tokoname tál
Az ovális forma remekül alkalmazható a legtöbb stílusnál és fajnál, ezért olyan népszerűek ezek a tartók,főleg a kerekded kürvonalú fáknál..A máz színe kontrasztot alkot az őszi lombozattal.

,,Dob" stílusú, mázatlan, vörös japán Tokoname edény
A férfias karakterű edény ideális göcsörtös, csavarodó bonsaihoz, például egy bunjin stílusú fához.

Mázatlan, barna Tukuname cserép, csüngő növényhez
A kengai slílusú bonsainál mindennél fontosabb az edény mélysége, mert alkalmazkodnia kell a fa lehajló törzsének hosszához.

Téglalap alakú,szürke tál.A súlyos hatású,alacsony
edény szilárd alapot ad egy kötetlen elrendezésű csoportos ültetésnek
.

Téglalap alakú, mázas,barna edény.Az öreg kínai tárgyra emlékeztető, viszonylag mély konténer jól illik az olyan vaskos törzsű fákhoz, mint a gyertyán, a díszalma vagy a galagonya.

Téglalap alakú, mattmázas,barna edény
Egyszerű, szerény tartó, amely nem csökkenti a finom, szabályos stílusú bonsai báját.

Téglalap alakú, mázatlan Tokoname édeny
A túlzottan szabályos formák,mint ez is, kezdenek kimenni a dívátból, mert jelenleg inkább a szabálytalan stílusú bonsaiok népszerűek.

Téglalap alakú, mázatlan. szürke japán Tokoname edény
A visszafogott, mégis hatásos tartó ideális alapot nyújt egy méltóságteljes öreg fenyőnek.

Mázatlan, szürke, szögletes Tokoname edény
Ez a tartó vastag törzsű, feltűnő körvonalú, szabálytalan bonsaihoz való.

Mázatlan, barna Tokoname cserép, félcsüngő növényhez
Han-kengai slíluslú bonsai esetében elengedhetetlenül fontos, hogy az edény mélysége allkalmazkodjon a fa lefelé irányuló terjeszkedéséhez. Ez a darab egyszerű, erőteljes formájú és sima felületű.

Mázatlan,barna, szögletes japán Tokoname edény
A szabályos, mély cserép olyan fához illik, amely
vizuálisan erőteljes tömegű.

Az edény mérete

A cserép mindig arányos legyen a fa méreteivel. A magányos növény ne vesszen el egy óriási edényben, de az sem jó, ha teljesen elnyomja azt. Általános útmutatóként elmondható, hogy egy nagyjából függőleges fánál a tartó hossza körülbelül a fa magasságának kétharmada vagy háromnegyede legyen.Erőteljesen vízszintes növekedésű fánál az edény hossza a növény szélességének 2/3-ával - 3/4-ével egyezzen meg. Amikor újonnan kialakított lombhullató fát ültetünk ál, vegyük figyelembe, hogy leveles állapotában nagyobb a tömege és a kiterjedése. Mivel az edény a talaj és a víz megtartására szolgál, egy kisebb tartóedénynek mélyebbnek kell lennie - a szélesség arányában -, mint egy nagyobbnak. Bizonyos típusú és stílusú fák mélyebb cserepet igényelnek.

A tartóedény előkészítése

 A vízelvezető nyílásokat el kell takarni, hogy öntözéskor a víz ne mossa ki a talajt. A leghagyományosabb módszer, cseréptörmelék beillesztése, sok helyet foglalna el egy lapos tál esetében. Sokkal jobb, ha műanyaghálóból kis négyzeteket vágunk, és azokat a nyílásokra erősítjük hajlított drótok segítségével. Szögletes nyílás esetén átlósan rögzítsük a huzalt. Ne tegyünk az edény aljába egyetlen nagy hálót, mert a gyökerek belegabalyodnak, és ez komoly problémát okozhat az átültetésnél.A fát biztonságosan rögzítsük a tartóedényben, főleg ha fiatal, és még nem fejlesztett megfelelő gyökérlabdát vagy a sűrű levéltömegű örökzöldeket, melyeket a szél könnyen kiboríthat és kicsavarhat. Vezessünk egy hosszabb huzalt a konténer alatt, majd fel a levezető nyílásokon. Miután behelyeztük a gyökérlabdát, rögzítsük a huzal végeivel. Nagyobb edénynél több drótra lehet szükség.

1,Vágjunk le egy darab huzalt.
Mindkét végére hajlítsunk hurkot úgy, hogy a hurkok közötti távolság a nyílás átmérőjével egyezzen.

2.A nyílásokra helyezzünk belülről négyzet alakú hálókat. Fordítsuk fel az edényt.A huzalok végeit szúrjukát a hálón, és belül hajlítsuk szét.

3,Szúrjunk át egy hosszú huzalt az edény egyik szélén lévő nyíláson, vezessük az edény alján, majd vigyük fel egy másik oldalon lévő nyíláson.

Tálak vásárlása az eBay.com oldalról.Segítségért keresd fel Realsequatort az Index.hu, Bonsai-Időutazás topikban vagy e-mail-en.

Csináljunk egy asztalt,ha már a bonsaiunkat belehelyeztük a tálba.