Huzaltípusok

Legáltalánosabban réz- és alumíniumhuzalokat használnak a bonsaiokhoz. A réz kevésbé feltűnő, szebb színű, és elég erős ahhoz, hogy vékonyabbra legyen szűkség, mint alumíniumból. A fenyőfélékhez a legjobb, mert erősen tartja a rugalmas ágakat. Hátránya, hogy idővel megkeményedik, és eltávolításakor megsértheti a kérget. Hőkezeléssel rugalmasabbá tehető. Néha hőkezelve is kapható. Ha normál huzalunk van, alacsony hőmérsékletű lángon addig melegítsük, amíg cseresznyepirosan kezd izzani. Ne izzítsuk túl, mert rideggé és törékennyé válik. Utána lassan hűtsük le. A hőkezelést szükség szerint később megismételhetjük.A könnyebb, puhább alumíniumhuzal jobb a lombhullató fákhoz, mert kevésbé sérti meg a kérgüket. Ez is újra felhasználható. Nem olyan erős, mint a rézhuzal, ezért vastagabbat kell használni. A hagyományos alumíniumhuzal élénk ezüstös színű, ami nem illik a fához. Szebb, ha rézbevonatú alumíniumhuzalt használunk. Egyes boltokban készen kapható ez a legáltalánosabban használt típus.

Huzalméret

A huzalok sokféle vastagságban kaphatók, gondosan válasszuk meg a törzs vagy az ágak vastagságához és növekedési erélyéhez legjobban illő méretet. Általában a fa átmérőjének egyhatoda - egyharmada vastagságú huzalt válasszunk, de vegyük figyelembe az ágak korát, rugalmasságát és azt, hogy milyen mértékben szeretnénk meghajlítani azokat.

A drótozás módszerei

A kezdők úgy találják, hogy a drótozás tudományának elsajátítása rengeteg időt vesz igénybe, és sok gyakorlatot igényel. Nagyon fontos, hogyelőször megtanuljunk pontosan drótozni egy bonsait, és a gyorsaságot ráérünk ezután gyakorolni.Sokan nem vesződnek ezzel, pedig alapos drótozás nélkül nem juthatunk szép formájú bonsaihoz.Más alakítási műveleteket (az ágak lekötözése, pálcához kikötése vagy súlyok ráakasztása) csak ritkán alkalmaznak, mert ezek kevésbé hatékonyak.Mielőtt megkezdjük a munkát, gyűjtsünk össze elegendő huzalmennyiséget a kívánatosnak ítélt méretekben. Erős huzalvágót szerezzünk be.Kombinált fogóval könnyen tudjuk tartani a huzalt és eldolgozni a végét. A huzalt egyharmaddal hosszabbra vágjuk, mint a drótozásra szánt ág vagy törzs hossza, így a leghatékonyabb szögben, 45°-ban tudjuk feltekerni.Ha vastag ágat hajlítunk meg drasztikusan, előtte csavarjunk rá rafiát, a kéreg védelmében. Puha, sérülékeny hajtások, vesszők esetében a művelet előtt tekerjünk papírt a huzalra.

1;Válasszuk ki a megfelelő vastagságú huzalt, vágjuk le a kívántméretei, és szúrjuk az egyik felét a talajba a törzs mögött.

2;A biztonságos rögzítés érdekében csavarjuk meg a huzalt a torzs körül szinte párhuzamosan a cserép talajával.

3;Tekerjük fel az első menettel a törzs köré, majd 45°-os szögben folytassuk a munkát felfelé haladva a törzsön.

4;Ha szükséges egy második huzal is, szorosan az első melleit vezessük.Ügyeljünk, hogy ne keresztezze az elsőt, különben nem lesz hatékony


Fontos, hogy jól rögzítsük a huzalt,különben nem lesz hatékony a munkánk. Alacsony ágak vagy törzs drótozásakor a huzalt az edény talajába szúrjuk. Magasabban lévő ágak esetében általános gyakorlat, hogy ugyanazzal a huzallal két ágat drótozunk meg úgy, hogy közben egy fordulattal a törzs köré tekerjük. Ne keresztezzük a huzalokat,mert nemcsak csúnya látványt nyújtanak, de belevágnak a fa kérgébe, s mint egy érleszorító, megszakítják a nedvkeringést, amitől elhal a felső rész. Általában a fa súlyosabb, vastagabb részeinél célszerű kezdeni a műveletet, és azután haladni a finomabb, vékonyabb részek felé.Ha a törzset is drótozni kell, azzal kezdjük, és utána térjünk rá az ágakra.