Kétsávos mobilantenna 70cm-re és 2m-re

 

 

  Korábban a www.ketyere.net oldalon olvasható volt egy 3dB-es mágnestalpas antenna leírása, mely a gyakorlatban is nagyon bevállt. Mivel többen jelezték, hogy az már nem elérhető, ezért feltettem a leírását az oldalamra.

  Maga az antenna talán a legegyszerűbben megépíthetők közé tartozik, elkészítése után hangolást szinte abszolút nem kíván, az SWR értéke pedig 1.2 alatt marad 70cm-en, PMR-en, és még 2m-en is! A nyeresége –a forrásoldal adatai alapján- 70cm-en 3dB környékén van.

  A lényegi részt egy 5/8 lambdás sugárzó, és annak az alján elhelyezkedő illesztőhurok adja. Anyaga lehet hegesztőpálca vagy rézdrót, vastagsága pedig 2.5-3.2mm közötti legyen! A hurok feladata, hogy a talppontban 50 ohmos ellenállást biztosítson. Behangolása szerencsére nagyon könnyű, és elhangolása esetén sem megy az SWR 1.3-1.4 fölé! A felépítése az alábbi ábrán látható:

 

 

  Az antenna végére előbb egy M4-es anyát forrasztottam, melybe menetesen rögzítődik a sugárzó rész. Ezután az M4-es anyát pedig olyan csavarhoz lehet forrasztani, amilyen a mágnestalp csatlakozórésze (az én esetemben M6-os). Persze ezeket a kötéseket érdemes nagyobb teljesítményű forrasztóval elvégezni, mert az antenna sok hőt vesz fel!

 

Végül két kép az antennáról:

 

Az 5/8-os sugárzó

 

Mágnestalpra szerelt sugárzó

 

 

Kétsávos bázisantenna

 

  A kétsávos mobilantenna egyetlen hátránya, hogy megfelelő fémfelület -ellensúly- hiányában nagyon leromlik az SWR értéke, így azt használni a rádiók érdekében nem szabad! Bázisantennaként történő használatához gondoskodni kell a megfelelő ellensúlyokról! Ezt az 5/8-os sugárzó, és a groungplane antennák lambda/4-es radiáljainak kombinálásával lehet megoldani.

  A sugárzó paraméterei teljesen megegyeznek a mobilantennáknál használatos sugárzókéval. Ezt egy SO239-es -UHF- csatlakozó aljzatába kell beforrasztani. Egy megfelelően kialakított fémlemezen ki kell alakítani a helyet az ellensúlyoknak és a csatlakozónak. Miután az ellensúlyok felforrasztásra kerültek, az SO239-es csatlakozó is rögzíthető a csavarjával. Ha a pálca nem szorul meg magától a csatlakozóban, akkor a legjobb megoldás a forrasztás. A levezető kábel bekötése után az antenna a derékszögben lehajlított lemeznél fogva rögzíthető az árbóchoz. SWR értéket egyelőre nem tudok az antennáról írni, de nagyon rossz nem lehet, mivel 10km-es távolságot település-település között 0.3-0.4w-tal kristály tisztán átvisz, Yaesu FT 7800-as rádión 7-es szignált csinálva!

  Az antenna rajza a következő:

 

 

Pár kép az antennáról: