Az antennák paraméterei
 
Mint minden elektromos eszköznek, így az antennáknak is vannak olyan paramétereik, melyek a működésük milyenségét hivatottak jellemezni. A két legfontosabb ilyen paraméter a nyereség, valamint az ún. SWR.

A nyereség adja meg számunkra, hogy adott antennával milyen térerejű vételt tudunk létrehozni másoknál, vagy mások mekkora térerőt képesek elérni a mi állomásunkon, így ez mind adásban, mind vételben jellemzi rendszerünket. Az elnevezésből következik, hogy minél nagyobb egy antenna nyeresége, annál jobb eséllyel tudunk kellően nagy térerőt létrehozni a kiszemelt ellenállomásoknál és fordítva. Einstein megcáfolhatatlan igazsága szerint pedig "minden relatív", így az antennák nyereségét is valamihez viszonyítva tudjuk csak megadni, amolyan Csabi gyorsabban fut, mint Laci, de Misi még Csabinál is gyorsabb módon. Itt a versenyzők sebességét hasonlítottuk össze, míg az antennák esetében az antennák nyereségét. Két referencia használata a legelterjedtebb. Az egyik az ún. izotrópantenna, míg a másik a hajlított dipól (ez az általánosabb). A két rendszer között mindösszesen annyi az eltérés, hogy a hajlított dipól 2.15dB nyereséggel rendelkezik az izotróphoz képest, így a 12dB-es antenna 2.15dB-lel lesz jobb, mint a 12dBi (decibell-izotróp) nyereségű!

Az SWR, vagyis Standing Wave Ratio az antennák állóhullám arányát adják meg, vagyis azt, hogy adásban milyen hatásfokkal dolgozik az antennánk. Minél kisebb ez az érték, annál jobban képes kihasználni az antenna a saját nyereségét, vagyis az adóteljesítményt annál nagyobb mértékben képes kisugározni. Felmerülhet a kérdés, hogy ha ezen teljesítmény egy része nem kerül kisugárzásra, akkor a maradék hová tűnik?! 'Energia nem vész el, csak átalakul", tartja a törvény. Hát ez itt is beigazolódik, mivel ami nagyfrekvenciás jel nem képes leválni és kisugározódni a térbe, az a koax tápvonalon elindul vissza a rádió felé és abba visszaérkezve annak végerősítőjében válik hővé. Logikusan következik ezen tényekből, hogy minél rosszabb egy antenna SWR-e adott frekvencián, annál nagyobb hőhatásnak van kitéve a végfokmodul az adóban, ami meglehetősen nagy veszélyt hordoz magában!

Az előző mondat egy fontos darabja az "adott frekvencián" rész, ugyanis az SWR értéke erősen frekvenciafüggő. Minden antennának van egy optimális üzemi frekvenciatartománya, ahol kellően nagy nyereség és kis SWR érték érhető el. Ezen tartomány alatt és fölött már az antenna nyeresége is csökken, valamint az állóhullámarány is romlik, amelynek ismeretes, hogy milyen következményei lehetnek. Az alábbi grafikon egy 14MHz-re hangolt antenna frekvencia-SWR viszonyát szemlélteti. Azt mondhatjuk, hogy 14MHz-en van SWR minimuma, mivel a vizsgált tartományban itt veszi fel a legkisebb értéket, ám ha jól megfigyeljük, akkor még 7MHz-es is lemegy 2:1 arány alá. A gyakorlatban 1.3-1.5-ös SWR értékig szoktuk használhatónak mondani az antennákat, de bizonyos megkötések mellett még 2:1-es értéknél is használhatóak (kisebb teljesítménnyel, rövidebb forgalmazási időkkel).