Egy érdekesség, akár kezdőknek is!

 
Egy PMR -vagy komolyabb- rádió és egy számítógépes program segítségével, akár színes képeket is küldhetünk át az ún. SSTV, vagyis Slow Scan Television eljárással! Ez két rádió, és egy számítógépes program segítségével hozható létre, melynek neve, MMSSTV. Ezen a linken elérhető. A telepítése után, ha megnyitjuk, az alábbi képet láthatjuk.

A felépítése nagyon egyszerű, és átlátható. A bal oldalon, a felső öt fül a következő funkciókat tölti be: a Sync és az RX, a vett jelet rajzolják fel. A History-ben tárolhatjuk, és hívhatjuk elő a korábban vett SSTV képeinket. A TX fülben az adásmódokat állíthatjuk be, és magát az átvitelt indíthatjuk el. Célszerű a középső oszlopban a Martin1 beállításait használni, mert az a minőségéhez képest gyors. A Template-en belül a kész képünkön végezhetünk kisebb változtatásokat.

A képátvitelhez a következők szükségesek. Készíteni kell egy képet, ami tartalmazza a minket illető főbb adatokat (hívójel, technikai felállás, az állomás helye, stb...). Megnyitjuk az MMSSTV-t, és jobb klikkel az alsó képkockák valamelyikére, megnyitva a már elkészített képet, beillesztjük az alsó képtárba. Ezt követően, kiválaszthatjuk, hogy milyen keretet szeretnénk. Lehet keret nélkül is használni a képünket, ha az S. templates fülön belül egy üres képre kattintunk duplán. Ha megvagyunk, akkor a TX fülön belül a TX gombra kattintunk, és a program máris elkezdi fordítani a képünket hanggá. A hangot felvehetjük a program saját hangrögzítőjével (File => Record sound to the file), és más audiószerkesztővel is. Én a Goldwave programot használtam, majd Ogg formátumban, 44.1kHz/34kbit/s minőségben mentettem. Az MP3 kodekkek közül kizárólag a Lame MP3 felel meg, mert a többi, mind okoz kisebb-nagyobb lejátszási sebesség változást! Ha készen vagyunk a jó minőségű hangunkkal, akkor másoljuk át egy MP3 lejátszóra, vagy írjuk ki CD-re. Az egyik rádió, mikrofon bemenetét kössük rá a lejátszóra, majd indítsuk el azt a legkisebb hangerőn! A másik rádiót figyelve növeljük a lejátszó jelszintjét addig, amíg szépen hallható nem lesz a jel a másik rádión. A túl erős jel nem okoz minőségjavulást, így túlzottan nagy jel beállítása felesleges, viszont a gyenge jelszintnél kaphatunk zajos képet. A képátvitelhez már nem kell mást tennünk, mint a programban RX-re váltani, majd a lejátszónkon újra elindítani a lejátszást. A program automatikusan megállapítja, hogy a képet milyen rendszeren küldjük át (Scottie, Martin, Robot, stb.), és elkezdi felrajzolni azt.

Saját SSTV képemet, az itt letölthető hanganyag segítségével megnézhetitek, a program pedig innen érhető el!