Saturnus felismerő

2008.05.20.

Kezdőlap
Bemutatkozás
Sigmoid felismerő
Saturnus felismerő
Fényképgyűjtemény
Eredmények - Akciók
Sebességmérés

 

 

Ára FT magas !

Matrix-Police Rendszámazonosító Rendszer
leírás


A BERENDEZÉS
A Matrix-Police egy járõrautóba telepített automatikus mûködésû modern rendszám azonosító berendezés, mely a másodperc töredéke alatt képes az akár nagy sebességgel haladó jármûvek rendszámának a leolvasására és teljes körû ellenõrzésére.

FELÉPÍTÉS
A Matrix-Police a gépjármû forgalmat figyelõ videó kamerából és a képfeldolgozó számítógépbõl áll.

MÛKÖDÉS
A számítógép a kamerától érkezõ videó jelet digitalizálja, vagyis a maga számára értelmezhetõ képpontokra (pixelekre) bontja.
 


 

A képfeldolgozó program a képpontok halmazából meghatározza a rendszám helyét és speciális karakterolvasó programja segítségével megállapítja, hogy mi van ráírva, vagyis mi a rendszám maga.
 

RENDSZÁM ELLENÕRZÉS
A rendszámot összeveti a BM-AH központi adatbázisában és/vagy a különféle szempontok szerint összeállított saját adatbázisában található adatokkal, melyeket mint információkat a színes monitorán megjelenít és a hangszóróján bemond.
 

NAPLÓZÁS / ARCHIVÁLÁS
A számítógép késõbbi tanulmányozás céljából idõpont megjelöléssel minden egyes gépjármûnek eltárolja a rendszámát és beállítástól függõen a fotóját is.

ADATBÁZIS
A Matrix-Police berendezések a látott rendszámokat központi, helyi vagy akár mindkét adatbázis alapján képesek ellenõrizni.
A központi adatbázis jellemzõje, hogy az mindig hiteles adatokkal rendelkezik.
Ezért a lekérdezésre adott válaszok is pontosak és hitelesek.
Hátrányuk, hogy elérhetõségük és válasz idejük nem garantált, valamint az, hogy elérhetõségükhöz mindig folyamatos kapcsolatot kell velük fenntartani, melynek költsége a használat idejével és gyakoriságával nõ.
Külön veszélyt jelent ha a központi adatbázis bármi ok miatt (pl. üzemzavar, térerõ hiánya, stb.) nem elérhetõ, mert akkor az egész lekérdezõ rendszer mûködésképtelenné válik.
A helyi adatbázis jellemzõje, hogy az mindig kéznél van, így az ellenõrzés azonnali és biztonságos. Elõnye továbbá, hogy nem igényel kommunikációt, ezért az üzemeltetést nem terhelik járulékos költségek. A kommunikáció szükségtelenségébõl további elõny is fakad, nevezetesen az, hogy a központi adatbázis elérhetetlensége egyáltalán nem okozza a rendszer leállását, összeomlását. A helyi adatbázis hátránya, hogy az csak a frissítés pillanatában mondható aktuálisnak. Ezért használata csak akkor javallott ha az adatváltozások nem túl gyakoriak. (Pl.: nyilvántartás szerint körözött autóból kb. 150.000 db van és naponta országosan nem lopnak el többet mint ~15-öt, ami az egész állománynak csupán 0,001%-a, amibõl az következik, hogy napi frissítésû adatbázissal csaknem ugyanolyan eredményességgel lehet körözött autókra vadászni, mintha azt a központi nyilvántartásból tennénk.)
A központi és a helyi adatbázisok együttes alkalmazása is megengedett, amikor a központi adatbázis használatát kiegészíti egy helyi adatbázisban való ellenõrzés szükségessége is.
Rendõrségi alkalmazás esetén a Matrix-Police berendezések az azonosított rendszámokhoz tartozó adatokat alapvetõen a központi adatbázisból (BM-AH) ellenõrzik és csak akkor térnek át a saját helyi adatbázisuk használatára, ha a központi adatbázis valamiért elérhetetlenné válna (pl. térerõ hiánya miatt bont a GPRS mobil telefonos adatátviteli kapcsolat), azaz a központ leszakadna.
Rendõrségi alkalmazás esetén az alapadatbázis a BM-KAH központi gépjármû nyilvántartójában tárolt törzs adatállomány, melybõl ~1 másodperces válaszidõvel megtudható, hogy az adott rendszám: körözés alatt áll-e, érvényes-e a forgalmi engedélye, rendelkezik-e érvényes kötelezõ biztosítással, érvényes-e a zöld kártyája és hogy a rendszámot eredetileg milyen színû és gyártmányú gépkocsira adták ki.
Civil alkalmazás esetén az adatbázist az adott civil szervezet állítja össze saját egyedi szempont-rendszere alapján.
Vannak persze olyan alkalmazások is amikor csak és kizárólag a központi adatbázis használata javallott. Ilyenek pl. a különféle parkolási társaságok városi díjfizetést ellenõrzõ rendszerei, ahol a parkolási szokások természetébõl fakadóan a központi adatbázis rövid idõn belül oly nagy mértékben megváltozik, hogy az ellenõrzõ eszközbe telepített helyi adatbázisnak egyszerûen nincs értelme.

RIASZTÁS

A berendezés azonnal riaszt, ha olyan jármûvet észlel amely körözött, vagy amelynek nincsen érvényes forgalmi engedélye, zöld kártyája, vagy nem fizeti a kötelezõ biztosítást.

ADAT FRISSÍTÉS

A Matrix-Police az adatbázis feltöltésének, frissítésének és archiválásának széles választékát kínálja, köztük a kézi, a floppy diszkes, a pendrive-os, a hálózatos, a vezetékes és a vezeték nélküli (GPRS) kommunikáció módozatait. Ezek közül ma a floppy diszkes és az un. pendrive-os frissítés terjedt el a napi gyakorlatban.

FÕKÉPERNYÕ

A számítógép mûködését annak fõképernyõjén keresztül mutathatjuk be a legszemléletesebben. A képernyõ rendkívül kifejezõ és magától értetõdõ, akárcsak a számítógép kezelése. Így elmondhatjuk, hogy nagyon ember közeli, vagy más szóval nagyon felhasználóbarát.
 


 

Az élõképen a számítógép automatikusan megkeresi a rendszámtáblát melyet egy külön ablakba kitesz és fölé írja a leolvasás eredményét, ezzel mintegy felkínálja az ellenõrzés és szükség esetén a kézi javítás lehetõségét is. A járõrmunkában a legalapvetõbb dolog az ellenõrzés. Nos ezt szolgálja az, hogy a berendezés a leolvasott rendszámot azonnal összeveti a központi és a saját adatbázisával és az onnan nyert információkat, - mint a gépjármû színét, gyártmányát és ország jelzését, melyre a rendszámot eredetileg kiadták - rögtön megjeleníti a képernyõjén, akárcsak azt, ha körözött gépjármûvet lát. A számítógép mindezen információkat élõszóban is bemondja.

Jelen példánál maradva azt, hogy bordó Skoda, vagy azt, hogy körözött jármû. A képernyõ jobb oldalán az utoljára látott 4 gépjármû képe látható, ugyancsak a megfigyelés megkönnyítése céljából.
A Matrix-Police berendezés mûködése automatikus és kezelése egyszerû.
Automatikusan ismeri fel a kamera által látott képen a rendszámokat, automatikusan ellenõrzi azokat a különféle adatbázisokban, automatikusan tájékoztat képben és hangban egyaránt, automatikusan riaszt, automatikusan eltárolja a látott autók fotókkal kiegészített adatait még azalatt is, amikor kezelõje a számítógépen egyéb dolgokat csinál.
A Matrix-Police számítógép kezelése billentyûzetrõl, vagy a képernyõn keresztül egérrel történhet. A képernyõ egyben kezelõi felületként is viselkedik. Az egér segítségével a mutató nyílnak (cursor-nek) a képernyõ megfelelõ részére irányításával és a megfelelõ egér-gomb megnyomásával lehetõség kínálkozik az adatbázisok lekérdezésére, archiválására, frissítésére, módosítására, stb. A Matrix-Police program módot kínál a tévesen leolvasott rendszámok javítására, vagy tetszõleges új rendszámok kézi bevitelére és ellenõrzésére, ill. azoknak az adatbázisba való ideiglenes, vagy állandó felvételére. Ugyan ilyen módszerrel adódik lehetõség arra, hogy bármirõl, pl. záróvonal átlépésrõl fényképet, vagy videó felvételt készítsünk. Ilyen módon arra is lehetõség kínálkozik, hogy egy esetleges szabálytalanságot fényképpel is dokumentáljunk. Jól jöhet ez, amikor az elkövetõ utólag vitatja a számonkérés jogosságát.

A Matrix-Police berendezés fontos tulajdonsága, az emlékezet. Emlékezik arra, hogy mikor milyen rendszámú jármûveket látott és ha kell e tényt fotóval is dokumentálja. Ezzel a tulajdonságával egy egészen egyedül álló, egészen különleges lehetõséget kínál a nyomozó munkájához. Ráadásul teszi mindezt úgy, hogy a kicsi, könnyû notebook számítógépet a járõrautóból egy kézmozdulattal kiemelve, annak eltárolt adatait kényelmes irodai környezetben tanulmányozhatjuk.
A járõr munkáját segítik az ALBUM, a TÖRZSADATOK, a KÖRÖZÉS, a TÉRKÉP és az ADATBÁZIS menüpontok, melyek egyike-másika az alkalmazástól függõen van, vagy nincs implementálva. Ezeknek a menüpontoknak a kiválasztásával a kezelõ a számítógép különféle adatbázisait érheti el. Lehetõsége kínálkozik a látott és az ALBUM-ba eltárolt autók adatbázisának a lekérdezésére, vagy a szín-gyártmány és egyéb adatokat is tartalmazó TÖRZSADATOK elemzésére – szükségszerûen mind ezek összevetésére. Az ADATBÁZIS menüpont nyújt lehetõséget az új adatok – pl. körözési állomány bevitelére, betöltésére.
A MATRiX berendezés egy-egy jármû azonosításakor minden fontos adatot kijelez a képernyõn, melyre a kezelõnek az ellenõrzéshez szüksége lehet, sõt emberi hangon be is mondja, hogy a vizsgált rendszámot eredetileg milyen színû és gyártmányú jármûre adták ki.
 

Beépítések
A Matrix-Police berendezés kamerája úgy van a járõrautóba telepítve, hogy az szabadon pásztázhassa a járõrautó elõtti forgalmat. Ebbõl a célból azt egy minden irányba szabadon forgatható állvány tartja. A számítógép pedig egy olyan tálcának kialakított multi funkciós lapos dobozon helyezkedik el, melynek belsejében vannak a számítógép és a kamera tápegység adapterei, valamint a hangszóró. A számítógép a parancsnoki ülés elé van telepítve úgy, hogy akár menetközben is lehessen rajta dolgozni. A számítógépet tartó tálca, az azt tartó rúdon elforgatható, így szükség esetén a volánnál ülõ kezelõ is maga felé fordíthatja.
A Matrix-Police számítógépe és kamerája a járõrautóba úgy van telepítve, hogy az egyfelõl megóvja azokat a rázkódás káros következményeitõl, másfelõl biztosítja azoknak a helyükrõl egy kézmozdulattal való leemelhetõségét és elektronikus szétcsatlakoztathatóságát.


OPCIÓK

A MATRIX berendezések a modern világ minden korszerû adatátviteli vívmányával rendelkeznek. A járõr autókba telepített berendezések tipikusan vezeték nélküli GSM adatátvitellel érhetõk el a központból és viszont. A NOKIA gyártmányú CARD PHONE GSM adatátviteli eszköz magában egyesíti a MODEM és a rádiótelefon funkciókat egyaránt.
Az adatátvitel biztosításához a CARD PHONE-t a MATRIX-POLICE berendezések laptop vagy notebook számítógépének egyik PCMCIA kártyahelyére kell csatlakoztatni, melynek jelenlétét a számítógép automatikusan észleli és a megfelelõ kommunikációs program aktiválása után azonnal kész a kommunikációra. Az adatátvitel a kezelõ szándékától függõen lehet kézi indítású vagy kezelõi beavatkozást egyáltalán nem igénylõ teljesen automatizált.
A CARD PHONE az energiát a laptop számítógépbõl nyeri, külsö táp ellátásra nincs szükség. A biztonságos és stabil adatátvitelhez a legtöbb esetben a CARD PHONE saját antennája elegendõ, de olyan környezetben ahol kicsi a térerõ indokolt lehet a külsõ antenna használata.

 

Kommunikációs módszer HSCSD (High Speed Circuit Switched Data)
Adatátviteli sebesség: 14,4 kb/s (tipikusan)
  28,8 kb/s (idõ osztással)
  43,2 kb/s (max)
Súly: 58 gramm
Méret: 5 mm magas
 


A MATRiX egy automatikus mûködésû modern rendszám azonosító, mely a másodperc töredéke alatt képes, a jármûvek rendszámának az azonosítására és teljes körû ellenõrzésére.


A MATRiX a gépjármû forgalmat figyelõ videó kamerából és a képfeldolgozást végzõ számítógépbõl áll.


A számítógép a videó kamerától érkezõ jelet digitalizálja, vagyis a maga számára értelmezhetõ képpontokra (pixelekre) bontja. A képfeldolgozó program a képpontok halmazából meghatározza a
rendszám helyét, majd azt kiragadja a környezetébõl és speciális karakter olvasó programja segítségével megállapítja, hogy milyen karakterek vannak ráírva, vagyis mi a rendszám maga.


Ezt követõen a rendszámot összeveti a különféle szempontok szerint összeállított adatbázisában található adatokkal, melyeket a színes monitoron való megjelenítéssel és hangszórón való bemondással hoz a kezelõ tudomására.

A számítógép idõ adatokkal kiegészítve minden azonosított rendszámot eltárol. Ugyancsak eltárolásra kerül minden olyan gépkocsi képe is, mely valamilyen oknál fogva szerepel a nyilvántartásban (pl. körözés), vagy amelyrõl a számítógép kezelõje késõbbi tanulmányozás céljából a számítógéppel fotót készíttet.
 

A MATRiX berendezések az adatbázis feltöltésének, frissítésének és archiválásának széles választékát kínálja, köztük a vezetékes és vezeték nélküli kommunikáció módozatait.
 

A MATRiX egy moduláris felépítésû nyitott architektúrájú termék, mely nemzetközi szabványokon nyugvó hardver-szoftver elemekbõl épül fel. Ez a modularitás biztosítja, hogy azt késõbb tetszésünk szerint módosítsuk, bõvítsük.

Jellemző tulajdonságok

Képfeldolgozási sebesség


A rendszer másodpercenként több mint 15 videó kép feldolgozására képes, mely idõ magába foglalja a képalkotást, azonosítást, ellenõrzést, kiértékelést, megjelenítést, riasztást, archiválást, dokumentálást és az adat továbbítását is úgy, hogy a számítógép ezen idõ alatt a felhasználás jellegének megfelelõen más “háttérmunkát” is elláthat. Több kamera esetén a képfeldolgozási idõ a kamerák között megoszlik, vagyis minél több kamerát használunk annál ritkábban jut idõ az egyes kamerák képének feldolgozására.


Kamerák száma

A rendszer egyidejûleg több kamera kezelésére képes. A videókamerák számát a videójelet fogadó átalakító kártya határozza meg. Több videó bemenet esetén a fogadó kártya kialakításától és a jelfeldolgozó processzorok számától függõen a képfeldolgozás részben, vagy egészében idõben átlapolódhat, így nõhet az idõegység alatt feldolgozott képek száma.

Rendszámok

A rendszer alkalmas a világ csaknem valamennyi országában rendszeresített rendszámoknak az azonosítására, beleértve az alábbi országokat is:

Angol Belga Cseh
Dán Észt Finn
Francia Görög Holland
Horváth Ír Izraeli
Lengyel Lett Litván
Magyar Osztrák Német
Norvég Olasz Orosz
Portugál Román Spanyol
Svájci Svéd Szerb
Szlovák Szlovén Ukrán

Képtárolás

A rendszer képes minden általa azonosított gépjármû színes képét JPEG tömörített kép formátumban a winchester diszkjén tárolni. Egy kép összetömörített mérete 30 KByte, ezért mindenegyes 1Gbyte-nyi szabad diszk területre körülbelül 30.000 kép tárolható el.


Mûködési tulajdonságok

Gépjármû sebesség

A rendszám azonosítás pontosságát kétféle vonatkozásban is befolyásolja a megfigyelt jármû sebessége. Egyrészt azért, mert minél kevesebb ideig tartózkodik a jármû a kamera látómezejében, annál kevesebb képkocka készülhet róla, így csökken a valószínûsége annak, hogy a nagysebességû gépjármûrõl a képfeldolgozáshoz szükséges optimális pozícióban is sikerül képet készíteni, ami csökkenti a helyes rendszám meghatározás valószínûségét.
Rontja a rendszámfelismerés biztonságát, ha homályos, elmosódott képeket kell feldolgozni. Márpedig a fényképezés technikájából ismert, hogy a nagysebességû mozgó tárgyakról, csak gyors záridõvel rendelkezõ kamerával lehet éles képet készíteni. A záridõ viszont összefügg a fényviszonyokkal. Jó megvilágításra vagy nagy fényérzékenységû kamerára van szükség ahhoz, hogy nagysebességû tárgyról éles képet alkotassunk.

A rendszám azonosítás jóságát mutatja az alábbi táblázat a sebesség függvényében:

Jármû sebessége

 

Átlagos azonosítási pontosság

Álló jármû 3 sec >99%
Mozgó jármû 5 km/h 98%

 
15 km/h 97%

 
60 km/h 96%

 
>100 km/h 95%

A táblázatban feltüntetett értékek méréseken alapulnak és több mint 10.000 darabos mintával készültek. A táblázatban feltüntetett értékek akkor igazak, ha a megvizsgált rendszámtáblák tiszták és sérülésmentesek, a rendszámtáblák vízszintes mérete a videókép méretének kb. 1/3-át teszik ki, a videókamerának a rendszámtáblára irányított optikai tengelye és a rendszámtábla síkjára merõleges tengely 10°-nál kisebb szöget zár be és jók a megvilágítási viszonyok.


A MATRIX szeme a kamera, ezért a rendszám azonosításának biztonsága nagyban múlik a kamerán, vagyis azon, hogy a kamera milyen minõségû képet közvetít a számítógépnek.


 

Nehéz olyan kamerát találni, mely minden látási viszony esetén, vagyis szikrázó napsütésben és borult, éjszakai sötétségben is képes tiszta éles képet alkotni a szembe reflektorozó, akár nagy sebességgel haladó jármûvek rendszámáról. Ezeket a gyakorta egymásnak is ellentmondó mûszaki követelményeket sok esetben egyetlen kamerával megoldani nem is lehet.

A MATRIX-POLICE automatikus rendszám azonosító berendezésekhez jó kompromisszumos megoldásként színes digitális kézi videókamera ajánlott, mely mostoha látási viszonyok mellett is képes a közeli és távoli, a lassú és gyors jármûvekrõl jó minõségû képet készíteni.
 

Rendszámtábla méret


A rendszer hatékonyan képes azonosítani a legkülönbözõbb formájú és méretû rendszámtáblák széles választékát. A legkisebb értelmezhetõ rendszámtáblaméret vízszintesen 50, függõlegesen 10 képpont (pixel) méretû kell legyen. Ez gyakorlatiasan azt jelenti, hogy a rendszámtábla kisebb lehet, mint a kép vízszintes méretének az 1/10-e.

A legnagyobb rendszámtábla mérete a képen nincs korlátozva, az egyetlen elvárás csupán az, hogy a rendszám egésze látszódjon a képen. Ez utóbbi természetesen igaz kisebb rendszámokra is, bármely rendszám csak akkor azonosítható, ha az maradéktalanul benne van a képben. A rendszám-azonosítás biztonsága nem függ attól, hogy a rendszám hol található a képen.

A rendszám-azonosítás biztonsága akkor a legjobb, ha a rendszám vízszintes mérete a kép vízszintes méretének 20-35%-át teszi ki.

 

Elforgatás szöge     Átlagos azonosítási pontosság
    98.1 %
    98.1 %
    98.0 %
10°     97.8 %
15°     94.5 %
20°     92.0 %
30°     91.2 %
40°     85.4 %

 

Az eredmények álló jármûvek és optimális rendszám méret (vízszintes méret ~ 1/3-a a képméretnek) esetén, jó fényviszonyok mellett értendõk tiszta és sérülésmentes rendszámtáblákra vonatkozóan.

A rendszámtábla torzulásának a mértéke

A képen látható rendszámtábla torzulás mértékét (R-ráta) a látható és a valóságos méretek arányával lehet kifejezni:

 

R= sz / m
SZ / M

 

 

Valós rendszámtábla

 
ABC - 123 M (magasság) à

SZ (szélesség)

 

Érthetõ módon, minél nagyobb a képen látott rendszámtábla torzulása, annál rosszabb a felismerés biztonsága. A rendszám-azonosítás biztonságának a torzulás függvényében mért eredményeit a következõ táblázat tartalmazza.

 

 

R érték     Átlagos azonosítási pontosság
0.6     95.2 %
0.7     96.7 %
0.8     98.0 %
1.0     98.2 %
1.25     98.0 %
1.4     96.4 %
1.5     94.6 %

 

A mérési eredmények álló jármûvek és optimális rendszámtábla méret (tábla vízszintes mérete ~1/3-a a kép vízszintes méretének) esetére vonatkoznak, a rendszám ferdesége 10% alatt van, a rendszám tiszta és sérülésmentes és jók a fényviszonyok.

Látószögek

A kamera látószöge a rendszámtáblára döntõen befolyásolja a rendszám-azonosítás jóságát. A kamera optimális helyzete az, amikor a rendszámtábla mértani közepén áthaladó, a rendszámtábla síkjára merõleges egyenes egybe esik a videókamera optikai tengelyével. Ha a videókamerát ehhez a helyzethez képest elmozdítjuk, akkor romlik a képfelismerés biztonsága.

A kamera oldalirányú (vízszintes) elmozdításának szögét β-val, a magassági (függõleges) elmozdításának szögét α-val jelöljük, akkor a torzulás mértéke (ami megegyezik az elõzõekben taglalt torzulással):
 

R= cos β ; A látószög pedig:

φ = arcsin(sinb * sina)

cos α

 

 

Kezdőlap | Bemutatkozás | Sigmoid felismerő | Saturnus felismerő | Fényképgyűjtemény | Eredmények - Akciók | Sebességmérés

Utoljára frissítve: 2008.05.15.