Logo


Cím: Fotógaléria
Alcím: Rákóczifalváról
Írta: rakoczifalva
2005 September 18 Sunday - 12:41:20



Rákóczifalva Szolnoktól délre, a Tisza bal partján található. A folyó és a város közelsége meghatározó településünk életében. Nevünket és létünket II. Rákóczi Ferenc fejedelemnek köszönhetjük, aki 1704 és 1706 között kastélyt épített itt. A szabadságharc leverése után már Szolnok város elöljáróságához tartoztunk, őrizve a fejedelem emlékét. Önálló településsé 1883-ban váltunk. Sajnálatos módon a Rákóczi-kastély lebontásra került. A község jelenlegi lélekszáma 5693 fő. Kiépített közműhálózattal rendelkezünk. Terveink közt szerepel kerékpárút kiépítése, kábeltévé-hálózat kialakítása. A lakosság egy része Szolnokon és a környező településeken talál megélhetést adó munkát.

Több stabil kis- és néhány közepes vállalkozás működik településünk területén. Reményeink szerint növekszik ezek száma, hiszen több kiaknázatlan lehetőség vár befektetőket (termálvíz, széndioxidmező hasznosítása, mezőgazdasági feldolgozó- és tárolóhelyek létesítése, a Tiszához kapcsolódó vízi turizmus). Mivel ma 450 főre tehető a munkanélküliek száma, így minden munkahely-teremtési lehetőséget megragadunk.

Az idősek bentlakásos otthona és a művelődési ház a közelmúltban készült el. Bölcsődét, óvodát működtetünk, általános iskolánk mellett jól működő sportcsarnok ad lehetőséget sportolásra. Egészségünket három háziorvos, egy fogorvos, két védőnő vigyázza. Országhatáron túli rangot vívott ki magának az "Arató falatok ünnepe" és az "Aranyősz" rendezvény. Könyvtár és teleház szolgál ismereteink bővítésére. A szép katolikus és református templomainkban gyakorolhatják vallásukat községünk hívői. A természetimádóknak a Tisza és környéke nyújt kikapcsolódást, pihenést. Az ide látogatókat 2004-től szabadstrand, kishajókikötő, horgászati, vadászati lehetőség várja.

Rákóczifalva területének adottságai között nem találhatók klasszikusan látványos turisztikai vonzerők. A turizmus korszerű igényei szempontjából összességében mégis kedvező a helyzet, a fejlődési lehetőségek a természeti és a kulturális értékekre alapozhatók.

A Tisza vízfelülete, a természetes állapotú folyóvölgye európai viszonylatban kiemelkedően fontos 'zöld folyosót' képez. A holtágak és a védett területek érintetlensége vonzza a városlakókat. A kedvező éghajlati viszonyok, elsősorban a hosszú, forró nyár ideális a vízi sportok számára. A termál- és gyógyvízkincs tekintetében elsősorban az emberközeli, családias légkörű szolgáltatások kielégítésére van lehetőség.

Az alföldi táj és falusias településkép hozzájárul a hangulatos időtöltésekhez, a falusias, csendes környezet igazi vendégmarasztaló. A kulturális értékek, programok mozgalmas környezetet nyújtanak a helyiek és látogatók érdeklődésének megfelelően. Az alapinfrastruktúrák kiépítése után a turizmus igényeit is figyelembe vevő infrastruktúra-fejlesztések javítják az idegenforgalom komfortosságát.



Ragaszkodunk hagyományainkhoz, melyhez a nevünk is kötelez. A nemzetközileg is kiemelkedő „Aratófalatok Ünnepe - Magyar Kenyérünnep, Kuruc Hagyományőrzés” programsorozata nagy tömeget vonz. Településünket a hazai idelátogatók, érdeklődők mellett külföldi vendégek is felkeresik, megtisztelik jelenlétükkel. Erősségünk a megyeszékhelyi központúságból adódó stabilitás, a kedvező földrajzi helyzet, közlekedés kedvező földrajzi helyzet, közlekedési tranzit szerep, kedvező idegenforgalmi természeti adottságok, a térség gazdag felszíni vizekben ( Tisza, halastavak ), értékes a termálvíz és széndioxid kincs, Rákóczifalvát minimális környezetkárosító hatás éri, fejlesztésorientált a lakossági és önkormányzati gondolkodás, erősség a Rákóczifalván élő emberek munkaszeretete, munkakultúrája.

HAGYOMÁNYFESZTIVÁL
ARATÓFALATOK ÜNNEPE - MAGYAR KENYÉRÜNNEP
KURUC VILÁGTALÁLKOZÓ



Az utóbbi években jelentős hagyománnyá vált a nagy tömegeket vonzó lovasversennyel egybekötött „Aratófalatok Ünnepe - Magyar Kenyérünnep, a Kuruc Hagyományőrzés rendezvénysorozata. A rendezvény 2000 júliusában kelt életre a Kuruc Hagyományőrző Egyesület szervezésében. Az egyesület céljai között szerepel a község történelmi emlékeinek, értékeinek revitalizációja, a kulturális örökség - hagyományőrző rendezvények területén.



A megye idegenforgalmi palettáját is szeretnék színesíteni a falusi, a gasztronómiai, a lovas, kultúr- és történelmi turizmuson keresztül. A rendezvény mottója: „a kenyér megünneplése, kuruckori környezetben, jelmezekben a kort idéző programokkal, ahonnan nem hiányozhat a lovak, hintók, népies fogatok jelenléte sem. A program egyre színesedik, bővül és a hazai vendégek mellett lengyel, szerb, román, jugoszláv, szlovák települések is képviseltetik magukat.



A Magyar Kenyérünnep kiemelt része a kenyérsütő verseny és pékipari termékek kiállítása. Érdekesség, hogy az események egy része képzeletbeli kuruc táborban zajlik, amelynek elemei nádból, vesszőből, fából készülnek. A tábor szomszédságában a kuruc gasztronómia remekei kóstolhatóak. Nívós és változatos kézműves alkotások és bemutatók színesítik az ünnepet.




Újabb képek!



Őszi fotók.


Terenyei Attila fotói

































Tisza-part































































Téli képek




























A cikk származási helye: Rákóczifalva Website
( http://users.atw.hu/rakoczifalva/content.php?content.4 )