Termékek:

Kombinált tegez

Pingponglabda-kilövő szerkezet
1. terv
2. terv
3. terv

Zsámoly

 

Kombinált tegez

A számomra talán legkedvesebb feladat, hiszen maga a sport is közel áll hozzám. A terméket és a témát több tantárgy során is feldolgoztam, honlapkészítéssel, újdonságkutatással (melynek eredményeként megállapítható, hogy még nem terveztek hasonló eszközt), 3D tervezőprogram házi feladataként, és még angol prezentációval is ismertettem.

A termék megnevezése két fő funkciójából ered, melyek eddig még csak külön-külön jutottak fontos szerephez: az egyik a tegez, amibe a nyílvesszőket - és ha beleférnek, a kisebb kiegészítőket - helyezzük, valamint az íjtartó.

Kombinált tegezem széles, kényelmes vállpánttal rendelkezik, így a hátitegezek kategóriájába sorolható leginkább. Ugyanakkor ha készülünk a lövésre, vagy már túlvagyunk rajta, és megyünk a vesszőkért, sőt, gyakorlatilag az egész tevékenység alatt egyszerűen a földre állítható. Szétnyitható hengerforma vastag bőrből, stabil fémállvánnyal.

Egyik oldalán tártegez (a vesszőket egyenként helyezhetjük bele), a másikon zseb helyezkedik el, összesen kb. 20 nyílvessző tárolására alkalmas. A zseben van egy kisebb zseb is a kisméretű kiegészítők számára.

Egyszerűen legyártható és könnyen kezelhető.

Két íjtartó biztosítja az íj stabil megtartását. Az alsó tartó egy lehajtható lécen található. Az állítás nagy műanyag fejű csavarok segítségével történik. Teleszkópos lábban kiegyensúlyozható, nem borul fel egyenetlen talajon sem.

Varrott hagyományőrző motívumok díszítik zsebein és oldalt is. Kapoccsal zárható, nem nyílik szét hordozás közben. Helytakarékos, nem nehézkes a szállítása.

A képek kattintással nagyíthatók.

Ebben a csoportban az utolsó kép a termékről készült plakátot mutatja.

A tegezhez csoportmunkában prototípust is készítettünk, melyet tesztelve megállapítottuk, hogy valóban jól használható és praktikus.

Fényképek:

 

 

Pingponglabda-kilövő szerkezet

Egy problémamegoldó feladat eredményeként háromféle konstrukciót terveztem, kísérletezések során megállapítottam, hogy mindegyik egyszerű, könnyen kezelhető, olcsón és akár otthon is előállítható, funkcióját pedig jól ellátja: 10-12m-re lövi ki a labdát. Mindegyik szerkezet időzítővel rendelkezik, így a labdák beadagolása után már nem szükséges hozzányúlni.

1. terv

Kioldáskor egy pálca löki meg a labdát, az időzítés fagolyók begurítása által történik: ezeket a félcsőben elhelyezett "fekvő rendőrök" lassítják. Megtöltenek egy tárolót, ami a súlynak köszönhetően lesüllyed, és kioldja a szerkezetet.

Egy másik fontos szempont volt, hogy kiválaszthassuk még a kilövés előtt, melyik labdát szeretnénk használni, és az időzítés után már ez se legyen változtatható. Ezt a négyrészes labdaadagoló füleivel és csúsztathatóságával oldottam meg. A kilövés helye fölé csúsztatva a megfelelő labdát, kihúzzuk a fület, így csak az a labda esik le. Ezután már következhet az időzítés.

 

 

Zsámoly áttervezése - Tervezés speciális felhasználói rétegekre

 

A Nemzetközi Pető Intézet (mint választott helyszín) eszközei közül egy zsámoly fejlesztését, áttervezését dolgoztam ki.
Az Intézetben többféle széket, bútort is használnak, csak a folyosón található nagyobb társalgó helyiségekben láttunk legalább háromféle kialakítást. A gyermekeknek állapotuktól, képességeiktől függően eltérő méretekre, formákra van szükségük: arra, amelyik a legnagyobb mértékben hozzájárul fejlődésükhöz, és használata nem okoz túl nagy nehézségeket számára.
Ezek a termékek mindennapos használatban vannak, ezért kiemelkedően fontos, hogy a gyermekek kényelmét szolgálják, maximális kihasználhatóság mellett.

A székek fajtánként egyforma méretűek, ezért a kisebb, alacsonyabb gyermekek lába esetleg nem ér le. Ennek a problémának a kiküszöbölésére az Intézetben zsámolyokat alkalmaznak. Ezek mérete is megközelítőleg egyforma, és ha nincs gondosan rögzítve a székekhez, a tanuló lába alatt elcsúszhat, vagy véletlenül arrébb rúghatja. Fontos tehát, hogy valamilyen módon csatlakoztassuk a székhez, hogy biztos tartás jöjjön létre, és a láb mozgásainak is ellenálljon legalább annyira, hogy nagyjából a helyén maradjon. A rögzítés a legtöbb esetben a konduktorok, áplók feladata, mivel a gyermekek többsége képtelen lehajolni, és magához igazítai a zsámolyt, illetve könnyen elcsúszhat a már megadott méretekhez viszonyítva. Miután a gyermeket helyükre ültették (vagy ők maguk ültek oda), a segítők lábukhoz és
az asztaltól való meghatározott távolsághoz állítják a terméket.

Az itt található zsámolyok kivétel nélkül fából készültek, egyszerű felépítéssel, festetlen, lakkozatlan felülettel rendelkeznek.

Minőségi szempontrendszer - milyen a jó termék?


Műszaki minőség


- Fontos, hogy lekerekített élekkel, sarkokkal rendelkezzen a termék, hogy ne okozhasson sérülést. Emellett esztétikai szempontból sem elhanyagolható.
- Tartós, masszív anyagból kell, hogy készüljön, ellenállóbb, a kitűzött célra jobban használható fából, fémből.
- Megfelelő felületkezelést kell alkalmazni, hogy a termék hosszú életű legyen, jobban ellenálljon az igénybevételeknek: ide tartozik a csiszolás, a festés és a lakkozás.
- Egyszerű konstrukcióra kell törekedni, melynek elkészítése nem igényel különleges eszközöket, gyártástechnológiákat, nagy ráfordításokat idõ és költség tekintetében. Előnyös, ha házilag összeszerelhető, nem kell vele szakembereket megbízni.
- Stabil rögzítésekkel kell, hogy rendelkezzen, hogy ne essen szét használat közben, ne válhasson veszélyforrássá.
- A székhez való rögzítés is stabil tartást biztosítson, ne fordulhasson el a zsámoly.


Használati minőség


- Olyan elemekkel kell rendelkeznie a terméknek, hogy teljesen biztonságos használatot biztosítson, ne eshessen le róla a gyermek lába: például oldalfalak, egyéb támasztékok felszerelése.
- A hatékony használat feltétele, hogy a zsámoly méretei a különböző székméretekhez igazíthatók. Gondolni kell ezzel kapcsolatosan a magasságra, a szélességre és a széktől való távolságra is.
- A zsámoly-szék kapcsolat beállítása mellett meg kell oldani a különböző magasságú gyermekek problémáját, egy terméken belül kell orvosolni: nem más-más magasságú zsámolyokkal, hanem eggyel, melyet úgy igazítunk, ahogy aktuális felhasználójának kényelmes.
- Lehetőség szerint rendelkezzen lábtartóval, esetleg az le- és felszerelhető legyen.
- Legyen könnyen állítható, elmozdítható.
- Használata egyértelmű legyen, ne okozzon nehézséget a beállításnál a segítõknek, használat közben a gyermekeknek.
- Ne igényeljen túl sok, bonyolult mûveletet, erőfeszítést beállítása.
- Rendelkezzen vonzó tulajdonságokkal, keltse fel a gyermekek érdeklõdését, javítson hangulatukon: igényes felületek, élénk, de ízléses színek használata.
- Igazodjon a különböző szélességû, átmérőjű széklábakhoz is, kialakításából adódóan.


Ezeket a szempontokat, követelményeket teljesen vagy nagyrészt kielégítő termék tervezésével felszámolhatók az akadályok, és a gyermekek számára jól használható, kényelmes, kellemes külsejű segédeszköz alkotható meg.
A “jó termék” emellett nagymértékben hozzájárul a fejlődéshez, a gyógyulást is elősegítheti.

Kialakítási vázlatok


 

A végleges termék (a képek nagyíthatók)

Nem párhuzamos vagy egyéb nem hagyományos lábú, illetve a zsámolynál
szélesebb székek esetén a karokat szögben elfordíthatjuk, nem csak a sínek mentén mozognak.

A betétek segítségével a zsámolyt könnyedén felhasználójához igazíthatjuk.